Honnan ered ez a népi mondás és van-e valamilyen valóságalapja az állattartásban? Lássuk, miért előnyös makkal etetni a sertéseket, és mire használták őseink ezt a takarmányt, amelynek éppen most van a szezonja.

A mai modern állattenyésztésben a sertéshizlalásról mindenkinek ugyan azok a növények és takarmányok jutnak eszébe: kukorica, gabonafélék, szója, ezek egyvelege és darái. A makkról viszont szinte senki nem beszél, de miért van ez?

A makk múltja a sertéshízlalásban

Elődeink nem feltétlenül olyan állattenyésztést folytattak, mint mi a mai, modern mezőgazdálkodás során. Ők nem csak a rétekre, dús fűvel borított legelőkre hajtották ki állataikat, hanem erdőkbe is akár, ahol az állatok különböző magvakkal, fák bogyóival és fűfélékkel táplálkozhattak. A sertéstenyésztők kifejezetten szerették használni ezt a módszert az állataik etetésére, úgymond makkoltatták a sertéseiket. Ez abból állt, hogy a sertéskondát kiterelték a bükk, a kocsányos vagy kocsánytalan tölgyerdőkbe és a sertések ott kedvükre lakmározhattak a tápanyagban gazdag makkból.

Indul a konda az erdőbe
 

Ez a kép, amely most képzeletben a szemünk elé tárult, megmosolyogtatja a mai kor állattenyésztéssel foglalkozó gazdáit, pedig őseink nagyon okosan csinálták ezt. Ugyanis tény, hogy míg a búzában 9,6 %, a zabban 7,6 %, az árpában pedig 7,3 % fehérje található, addig a bükkmakk fehérjetartalma elérheti a 20 %-ot is! De nem csak a termések adtak kiváló beltartalmi értékű táplálékot, hanem a fák levelei is jó hatással voltak a sertések súlygyarapodására.

Miért előnyös ma is ez a fajta sertéstakarmányozás?

A válasz több részből áll, de igazán egyszerű:

  • egy újabb takarmány bevonásával változatosabbá tehetik a gazdák a sertések étrendjét,
  • a magas tápértéknek köszönhetően kevesebb mennyiségű takarmánnyal nagyobb súlygyarapodást lehet elérni,
  • több lábon állhatnának a tenyésztők: ha a gabonatermés nem kielégítő adott évben, a makk tökéletes alternatív megoldás lehet a takarmány kiegészítésére.

És ami a legfontosabb: ha összevetjük a gabonafélék átlagos évenkénti terméshozamát (ami 4-6, kiemelkedő esetben 7-8 tonna évente) a fák átlagos éves termésével (ami elérheti akár a 16 tonnát is évente az ehető termés és falevél összegéből) látható, hogy egységnyi területen az erdőkből sokkal nagyobb mennyiségű tápanyag kerülhet ki, mint a szántóföldekről.

Legelésző sertések - még a húsuk is finomabb!
 

Kérdés az, hogy a jövőben lesznek-e olyan lépések akár az Európai Unió, akár a FAO, akár egyes országok vezetőinek irányából, amelyek az erdősítést és az ez általi állattenyésztés segítését fogják előre lendíteni?

Van eladó makkja? Vagy a fenti íráson felbuzdulva makkal etetné sertéseit, de nem áll rendelkezésére Önnek ez a takarmány? Adja fel eladási vagy vételi hirdetéseit a Magro.hu piactéren és hizlalja Ön is sikeresebben sertéseit!

Fotók: huszadikszazad.hu, husmanufaktura.hu

Megosztás

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás