Számtalan ehető gombafajta él hazánk erdeiben. Sokan azonban nincsenek tisztában azzal, melyiket szabad megkóstolni és melyek azok, amelyek fogyasztása komoly egészségügyi kockázattal jár. Következzen néhány olyan ehető fajta, melyekkel szinte biztosan összetalálkozhat az erdőben egy kirándulás során.

Nyári vargánya

Ez az egyesével termő gombafajta elsősorban a savanyú, mohával borított területeken terem nyár elejétől október végéig. Gyertyános-bükkös és gyertyános-tölgyes erdeinkben sűrűn találkozhatunk a nyári vargánya egyedeivel. Szabályos félgömb alakú kalapja domború, akár 20-25 centisre is megnőhet. Tönkje vastag, hordóhoz hasonlító. Hús fehér színű, vágásra nem színeződik el. Kitűnő ízű és finom illatú, sokan keresik ezt a gombafajtát a hazai erdőkben.

Nyári vargánya (Fotó: mindszentyifjusagihaz.hu)
 
Ízletes kucsmagomba

Ezt a gombafajtát csak áprilistól május végéig lehet meglelni. Elsősorban erdőszélek, parkok, füves területek jellemző gombája. Egyesével terem, de jellemző rá, hogy több méteren keresztül több egyed is elhelyezkedik egymás mellett, gombasort formázva. Süvege egyedi, méhsejtszerűen épül fel. Színe világos okkertől a szürkésbarnáig bármilyen lehet. Alakja változatos, gömbölydedtől kezdve a kissé hegyesig sok féle formájú ízletes kucsmagombával találkozhatunk a lelőhelyeken. Termőteste üreges, a háziasszonyok előszeretettel készítenek belőle töltött gombát. Érdemes inkább a fiatal egyedeket elfogyasztani, mert az idősebb példányok kellemetlen szagúak is lehetnek.

Ízletes tőkegomba

A korhadó fák gombájaként lehet ismerős sokak számára az ízletes tőkegomba. Ez a gombafajta ugyanis elsősorban a tölgy, a bükk, a hárs, vagy épp a nyárfák korhadó anyagából nő ki és ott éli világát. Elsősorban őszi fajta, de olykor tavasszal is találni belőle a korhadó fákon, tuskókon. Kalapja először domború, majd kiterül. Érdekessége, hogy nedves időben sárgásbarna színű a kalapja, míg szárazabb időben csak a széle barnás színű, közepe inkább okkersárga, mézszínű. Tönkje a kalap közvetlen közelében világos színű, lefelé viszont sötétebb rozsdabarna. A kalap húsa fehér színű, elsősorban ezt a részét fogyasztjuk. A fán termő gombafajták közül a leginkább értékesként tartják számon. Termesztésével is próbálkoznak a szakemberek, idáig a kísérletek eredményesen zajlanak.

Ízletes tőkegomba (Fotó: gombaportal.hu)
 
Piruló őzlábgomba

Hegyvidék vagy síkság, a piruló őzlábgomba bárhol megél a lombos erdőkben, túltrágyázott parkokban, vagy éppen fenyőültetvényeken. Nyár közepétől érdemes keresni és egészen az éjszakai fagyok beálltáig rá lehet bukkanni az egyesével növekvő, fiatalon kúpos, idősebb korában kiterülő kalappal rendelkező gombafajtára. A kalap felszíne középen sima, széle felé viszont felrepedező képletekkel tarkított. Tönkje magas, alja gumós. Illata és íze kitűnő, arra azonban ügyelni kell, hogy nyersen fogyasztva megárt a gyomornak.

Sárga rókagomba

Rendkívül fűszeres illata és zamata miatt az egyik legértékesebb gombafajta hazánkban a sárga rókagomba. A dombvidékektől a hegyvidékekig elterjedt gomba a tölgy- és a bükkerdőkben egyaránt. Mivel kifejezetten sokak kosarában megtalálható ez a gombafajta, mára több helyen ritkaságszámba megy a sárga rókagomba és ahol még terem, ott is egyre kevesebb egyedszámban fordul elő. Savanyú erdei talajon, mohában, vagy éppen avaron jelenik meg júliustól október közepéig, de ha enyhe az időjárás, még november elején is találkozhatunk ezzel a gombafajtával az erdőkben. Kalapja egyedi megjelenésű, domború, begöngyölt szélű, fodros. Húsa fehéres sárgás színű, nyersen enyhén csípős, de ez már főzés/sütés után nem érződik.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás