Az állattenyésztés takarmányköltségei továbbra is nyomás alatt állnak. A brojler csirkék termelését különösen súlyosan érintették, mivel továbbra is ez a legolcsóbb és legnépszerűbb húsforrás a világon. A fehérjék hatékony felhasználása ezért a dolog középpontjában áll. A fehérje beépülési szintjének csökkentése gazdasági lehetőség, de egészségügyi és környezetvédelmi okokból is kívánatos.

Míg egyes szerzők kimutatták, hogy a fehérje csökkentése hozzájárulhat az állategészségügyi problémákhoz, mások azt figyelték meg, hogy éppen ellenkezőleg: a jól kiegyensúlyozott, alacsony fehérjetartalmú étrend jobb az egészségnek. Másrészt fontos biztosítani a termelési teljesítmény fenntartását.

Az állattenyésztés takarmányköltségei továbbra is nyomás alatt állnak. A brojler csirkék termelését különösen súlyosan érintették, mivel továbbra is ez a legolcsóbb és legnépszerűbb húsforrás a világon. (Fotó: Pixabay)

Növényi kivonatok

A múltban a növényi kivonatok kulcsszerepet játszottak a termelési teljesítmény fenntartásában az AGP 2006-os európai kivonása után. Egyes szerzők szerint az eredmények következetlennek tűntek, és a takarmányhasznosítás (FCR) romlott. Más szerzők az eredmények javulását figyelték meg, beleértve az FCR-t is.

Az AGP-k leváltására akkor 2006-ban bevezetett számos megoldás közül csak néhány termék bizonyította hatékonyságát, és azóta is a piacon maradt. Napjainkban a takarmányhatékonyság javításával kapcsolatos kihívásoknak való megfelelés érdekében számos különféle megoldást vezetnek be, de ezeknek még nem kell bizonyítaniuk következetességüket és hatékonyságukat.

Tehát mi lenne a kritériuma annak, hogy egy ideális növényi kivonat hatékonyan csökkentse az állati fehérjéket? Olyan megoldásra van szükségünk, amely egyenletes eredményeket és elfogadható költségeket biztosít.

Különböző típusú növényi kivonatok

Többféle növényi kivonat létezik. Kezdve egyszerű földelt növényi részekkel. Ezek olcsók, de hatóanyag-koncentrációjuk erősen változó, ezért nem ajánlott. A spektrum másik végén szintetikus molekulák találhatók. Ezek a molekulák természetüknél fogva standardizáltak, a kezelés költsége elfogadható.

Hatékonyságuk azonban minden helyzetben korlátozott lehet, mivel nincs szinergiájuk más összetevőkkel. Míg a természetes molekulák megfelelő használat mellett nagyszerű szinergiákat kínálnak. A legjobb kompromisszum minden bizonnyal több, antioxidáns, gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságaik miatt kiválasztott illóolaj keverékének használata.

De itt is elengedhetetlen a szabványosított beszerzés. A kakukkfű-illóolajban lévő hatóanyagok – például karvakrol vagy timol – tartalma például 60%-tól kevesebb, mint 1%-ig változhat. Ezért szükséges elsajátítani az illóolaj kemotípusát. Több olaj keveréke is segít az évről a másikra történő ingadozások korlátozásában, így az állatok mindig megfelelő mennyiségű hatóanyagot kapnak. Fűszerek, például paprika, gyömbér és mások oleorezinjei keverékének hozzáadása nagymértékben erősíti az illóolajok hatását. Ezek a termékek továbbra is meglehetősen szabványosak, versenyképes kezelési költségük van, és összetettségük miatt a legjobb rendszeres reakciót adják.

Erőteljes hatóanyagok

Ezeknek az erős hatóanyagoknak a takarmányba való beépülési szintje alacsony (ppm-ben). Még a legjobb illóolaj- és fűszerkeverék sem javítja az eredmények konzisztenciáját, ha nem egyenletesen adagolják a takarmány során. Ezeket az adalékokat olyan hordozóra kell felvinni, amely nagy affinitást mutat a liszttel (galenikus technológia). Előnyösek azok a részecskék, amelyek megjelenése (alakja) közel áll a takarmányszemcsékéhez. A gömb alakú részecskéket kerülni kell, mivel nehéz optimalizálni a keveredési homogenitásukat.

Egy termék (Oleobiotec Poultry, Laboratoires Phodé), amely betartja ezeket a kritériumokat: standardizált illóolajok, fűszerek keveréke erősítőként és a brojlertakarmányhoz igazított galenikus hordozó elégedettséget biztosít. A világszerte kísérleti és terepi körülmények között megfigyelt eredmények metaanalízise során Létourneau Montminy 2,8%-os FCR-csökkenést talált egy ilyen termékkel.

Megőrizte azoknak a csirkéknek a teljesítményét is, amelyeket 2,5%-kal kevesebb energiát, nyersfehérjét és aminosavakat tartalmazó étrenddel etettek. A nitrogénfelhasználás javulását is kimutatták.

Ahogy 2006-ban, amikor a PFA-kat kivonták, a növényi kivonatok most is megfelelnek a baromfitakarmány alacsonyabb fehérjeszintje kihívásának. Feltéve, hogy ismerjük az ilyen illóolajok és oleorezinek közötti szinergiákat, és tudjuk, hogyan alkalmazzuk őket olyan hordozókra, amelyek elősegítik a keverék homogén beépülését a takarmányba.

(Forrás: www.allaboutfeed.net)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás