Jelentős károkat okoztak a szeptemberi időjárási események az Európai Unió egyik legnagyobb kertészeti termelőjének, Spanyolországnak. Szeptember 11. és 13. között viharzóna haladt át az ország délnyugati térsége fölött. A vihar erős széllel és heves esőzésekkel kísérve csapott le, komoly károkat okozott az infrastruktúrában. A hirtelen lezúduló csapadék egyes területeken elképesztő mennyiségű volt, 24 óra leforgása alatt több helyen is 200 milliméter feletti értékeket mértek, de volt, ahol a 400-as értéket is meghaladta. A hegyekből lezúduló víz és sár elárasztotta az alacsonyabban fekvő területeket.

A FruitVeB cikke szerint a vihar főleg Albacete, Alicante, Almeria, Granada, Malaga, Murcia és Valencia tartományokat sújtotta. A becslések szerint 300 ezer hektár mezőgazdasági területen okozott károkat. A gyümölcskultúrák közül főleg a csemegeszőlő, a datolyaszilva, a citrusféle és a gránátalma ültetvények estek áldozatul a viharnak és az áradásoknak. Több szabadföldi zöldségkultúra teljesen tönkrement, többek között brokkoli, karfiol, saláta, sárgarépa, spárga, spenót és zeller állományok semmisültek meg a tornádó erejű szél és a nagy mennyiségű csapadék miatt.

Komoly természeti csapás érte a spanyol kertészeket idén szeptemberben, több millió euró a kár - képünk illusztráció

Sok termés és növény veszett oda

Almería környékén körülbelül 300 hektárnyi növényház szenvedett súlyos károkat. A fóliákban lévő, főleg paradicsom és tojásgyümölcs kultúrákat már nem lehetett megmenteni. A térségben további, mintegy 1200 hektár, jórészt fóliás termesztőberendezés szorul majd részleges újjáépítésre. Az időjárás a kertészeteket ellátó infrastrukturális hálózatokon is pusztított, hidak, utak váltak járhatatlanná és több helyen nem volt áram sem. A kár több millió euró nagyságú - írták.

Kapcsolódó: Mikor érdemes a leginkább fóliát cserélni?

A fóliacserét célszerű előre megtervezni, így rá lehet készülni a költségekre, és le lehet kötni a fóliahúzó szakemberek kapacitását. Ám a magas költségek miatt a gazdák gyakran kitolják az időpontot. A tapasztalat szerint pedig az ilyen elkésett fóliacsere általában a termesztés rossz szakaszában történik. Ez azért is lehet, mert a végzetes sérülések sokszor a rossz időjárás következményei. A fóliacsere halogatása pedig veszélyes és drága.

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás