Elérhető az új NAV információs füzet a gépjárművek üzemeltetésével kapcsolatos költségekről
Frissítette honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a gépjárművek üzemeltetésével kapcsolatos költségekről szóló információs füzetét. A személyi jövedelemadóról szóló törvény a gépjárművek hivatali, üzleti célú használatának kiadásait az elismert költségek között nevesíti. A költségelszámolás attól is függ, hogy a magánszemély milyen tevékenységéhez vagy jogviszonyára használja az adott járművet. Az információs füzet a gépjárművek üzemeltetéséhez kapcsolódó költségelszámolás alapvető szabályait ismerteti.
Az Adózóna írta meg, hogy az információs füzet a gépjárművek üzemeltetéséhez kapcsolódó költségelszámolás alapvető szabályait ismerteti. Alapvetően 7 fő pontba rendezték a tartalmakat az alábbiak szerint.
Tartalom
- 1. A hivatali, üzleti utazás
- 2. A gépjárművek üzemeltetési költségei
- 3. A kifizető érdekében használt járművek költségelszámolása
- 3.1. A magánszemély saját tulajdonában lévő járművek
- 3.1.1. Költségtérítés útnyilvántartás alapján
- 3.1.2. Költségtérítés kiküldetési rendelvény alapján
- 3.2. Nem saját tulajdonban lévő járművek
- 4. Munkába járás
- 5. Önálló tevékenységet folytatók gépjármű használata
- 5.1. Az önálló tevékenységet folytatók járműveinek költségelszámolása – ide nem értve az egyéni vállalkozókat
- 5.1.1. Mezőgazdasági őstermelőkre vonatkozó további szabályok
- 5.2. Egyéni vállalkozók járműveinek költségelszámolása
- 6. Társaságok tulajdonában álló járművekre vonatkozó szabályok
- 7. Az autópályamatrica-elszámolás, az üzemanyag-megtakarítás
Az információs füzet itt érhető el.
Hirdetés
Ebből állnak az üzemeltetési költségek
A második pont egyik fontos része, hogy a gépjárművek üzemeltetésének költségei üzemanyagköltségből és fenntartási, javítási, felújítási költségekből állnak. Így például nem része az üzemeltetési költségeknek az úthasználat díja, a garázsbérleti díj, a parkolás díja.
Költségtérítés útnyilvántartás alapján
Útnyilvántartás alapján a magánszemély a ténylegesen megtett utak figyelembevételével,
vagy átalány alapján részesül költségtérítésben. Ez legtöbbször akkor fordul elő, amikor a saját személygépkocsiját rendszeresen használja hivatalos célra. A költségtérítés címén kapott összeg ekkor adóköteles bevételnek számít, amellyel szemben a felmerült költségek az üzleti, hivatali utakra (futásteljesítmény) elszámolhatók.
A bevétellel szemben a költségek elszámolása – a magánszemély választásától függően – kétféle módszerrel történhet (a magánszemély választhat a kétféle módszer között, választása azonban egész évre és valamennyi általa használt személygépjárműre vonatkozik):
- kilométerenként 15 forint általános személygépkocsi-normaköltség alkalmazásával, mely magába foglalja a fenntartási, javítási és felújítási költségeket is, vagy
üzemanyagköltség címén:
- a kormányrendeletben meghatározott fogyasztási norma szerinti üzemanyagmennyiség és a NAV által közzétett ár szorzataként meghatározott összeg szerint
- a számlával igazolt üzemanyag-vásárlás,
- tölthető hibrid jármű használata esetén - a járműbe beépített belső égésű motor hengerűrtartalma alapján a kormányrendelet szerint meghatározható üzemanyag-fogyasztási norma 70 százaléka helyett - a számlával igazolt üzemanyag-vásárlás és az elektromos töltés számlával igazolt költsége,
- tisztán elektromos meghajtású jármű használata esetén - 3 liter/100 km ESZ 95 ólmozatlan motorbenzinnek az állami adó és vámhatóság által közzétett árával meghatározott összege helyett - az elektromos töltés számlával igazolt költsége
vehető figyelembe azzal, hogy a számla alapján figyelembe vett üzemanyag-mennyiség nem lehet több mint az üzemi használatra az üzemanyag-fogyasztási normával számított mennyiség.
A számlával (bizonylattal) igazolt fenntartási, javítási és felújítási költségek is elszámolhatók a hivatali célú használat arányában - írták.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés