Élet a borsó után a kiskertben
A borsó az egyik legkorábban betakarítható zöldség. Ezért sokszor előjön a kérdés, hogy mi legyen a területtel, miután lekerült róla a borsó, érdemes-e utána más zöldséget ültetni, illetve hogyan lehet felhasználni az üresen maradt földterületet. Betakarítás után sokak szerint elég csak a növény szárát levágni, a gyökerét pedig érdemes a talajban hagyni, a zöldborsó gyökere ugyanis megköti a nitrogént. Ezáltal pedig tápanyaggal látja el a kert talaját. Azonban vannak, akik az egész növényt kihúzzák, és talajtakaróként használják a kifejtett hüvelyekkel együtt.
Az üresen maradt területre a borsó után érdemes más zöldségeket is ültetni, esetleg helyben vetni. Megfelelő megoldás lehet paprikát, vagy rövid tenyészidejű káposztafélét, például brokkolit ültetni, de van, aki céklát, cukkinit, uborkát vagy karalábét tesz a megüresedett helyre. Ezek a zöldségek meghálálják a talajban maradt nitrogént is, és még idén termést is hoznak. Fontos, hogy olyan növényeket érdemes a borsó után üresen maradt területre ültetni, amelyeknek nagy a nitrogénigényük. A nitrogéntúladagolás ugyanis burjánzáshoz vezethet, ilyenkor a növények túl sok levelet képeznek, és a termés- illetve virágképzés is háttérbe szorul - írta a Kiskertblogger cikke.
Hüvelyesre hüvelyest, vagy sem?
Egyesek úgy vélik: hüvelyes helyére nem szabad hüvelyest vetni. Akadnak azonban olyan tapasztalatok, miszerint a metélőbab remekül terem a borsó után ültetve. Fűszerkertet is érdemes a zöldborsó helyére tervezni, ha ugyanis úgy szedik fel a borsót, hogy a szárát is levágják, és a gyökerét a talajban hagyják talajjavítónak, akkor tápanyagokkal is ellátják majd az utánuk következő növényeket. Aki pedig nem szeretné talajtakaróként felhasználni a megmaradt növényi részeket, beleteheti a komposztba a szárat és a hüvelyt is.
Hirdetés
Ha minden olyan jól menne itthon, mint a zöldborsó!
A FAO adatai szerint a világon átlagosan közel 20 millió tonna zöldborsó termett az elmúlt években. Az EU-ban 960-970 ezer tonna volt az előző szezonokban a friss zöldborsó termése. A közösségben a legnagyobb friss zöldborsó-exportőr Franciaország, a legnagyobb importőr Belgium volt a belső piacon 2017-ben. Emellett az unió 30 ezer tonna friss zöldborsót szerzett be a harmadik országoktól az elmúlt évben. A közösség határain kívülről érkező áru elsősorban az Egyesült Királyságba és Hollandiába került. A harmadik országokba értékesített mennyiség ehhez képest kisebb, 14,4 ezer tonna volt 2017-ben. A legnagyobb forgalmazó a harmadik országok felé Bulgária volt. A borsóval kapcsolatos korábbi cikkünk ide kattintva olvasható.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés