A kormány 2019. augusztus 1-én elfogadta a Digitális Jólét Program (DJP) részét képező Digitális Agrár Stratégia (DAS) terveit, amelynek legfőbb célja az agrárium digitalizációjának előmozdítása és a hatékonyságának növelése. A Stratégia megvalósítása több intézkedést is tartalmaz. Ezek közül a legfontosabb a mezőgazdasági termelők digitális kompetenciáinak és ismereteinek fejlesztése, amely elősegíti a korszerű mezőgazdasági technológiák használatát.

A Stratégia az agrár-felsőoktatási intézményeken kívül is hatékonyabbá kívánja tenni az oktatást. Összetett oktatási, szemléletformálási programot dolgozott ki a szakképzési és a hozzájuk kapcsolódó felnőttképzési területen is: lesz „Okos Gazda” program és a tudásbázis működtetését szolgáló Digitális Agrár Akadémia - írta az Agro Napló.

Hatalmas lendületet ad a most elfogadott Digitális Agrár Stratégia a magyar mezőgazdaság szereplőinek - képünk illusztráció

Gödöllő és Mezőhegyes is központ lesz

A gödöllői Szent István Egyetemen Digitális Agrár Innovációs Központot kívánnak létrehozni, hogy adottak legyenek a felsőoktatás és a szaktanácsadás gyakorlati képzőhelyei, biztosítsák a digitális kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenység körülményeit, valamint kialakítsák az agrár digitális megoldások innovációs és módszertani tudásbázisát. A mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zártkörűen Működő Részvénytársaság digitális agrár-mintagazdaságként is működhet majd, itt a mezőgazdasági gépek és technológiák tesztelésére lesz lehetőség.

Hulladékgazdálkodás, ingyenes meteorológiai adatok, élelmiszeripar

Az intézkedések között várható még az agráriumban keletkezett hulladékok újrahasznosítását segítő, digitális alapú elosztó és értékesítési sharing economy módszerek fejlesztése és a kereskedelmi láncok rövidítése is. Ilyen például a blockchain megoldások alkalmazási lehetőségeinek vizsgálata. A precíziós technológiák elterjedésének elősegítésére modernizálják a műholdas helymeghatározási szolgáltatást és a referenciaállomás-hálózatot (GNSS), valamint kiterjesztenék és ingyenessé tennék a hozzáférhetőségét.

A Stratégia térítésmentesen hozzáférhetővé kívánja tenni a termelők részére az Országos Meteorológiai Szolgálat és a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer mezőgazdasági termelést segítő adatait is. Az üzemi folyamatok digitalizására és adminisztratív terhek csökkentésére „Okos Tesztüzemi Rendszer”-t fejlesztenek majd és ágazati adatintegrációval kívánják támogatni a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek digitális nyomon-követhetőségét.

A kormányhatározatban a DAS-hoz szervesen kapcsolódó Digitális Élelmiszeripari Stratégia kidolgozása is szerepel, amely tartalmazza a szükséges költségvetési forrásokat. Az élelmiszergazdaság szereplői számára kitörési lehetőség a termelési folyamatok egyszerűsítése, digitalizálása, valamint a munkaerőhiány kiváltása. Az agrárium infrastrukturális IT beruházásain túl kiemelt hangsúlyt kap a gazdálkodók digitális kompetenciáinak fejlesztése. A további részletek az 1470/2019. (VIII.1.) Kormányhatározatról a Magyar Közlönyben olvashatóak el.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás