A jogalkotók sokszor csak az események és a valós gyakorlat után lemaradva reagálnak és cselekednek. Az európai szakpolitika elismeri, hogy a jogszabályok a termőföldeken már folyó digitális gyakorlatot csak utólag követik. A mezőgazdaság digitalizációja igazi kihívás a szakpolitikának, az agráradatok, a dróntörvény és az adatkezelés kérdései pedig nagyon sok termelőt érintenek érzékenyen a mindennapokban.

Az Agrárágazat beszámolóját szemléztük. Rendkívül fontos, hogy a jogalkotó körültekintő legyen, nehogy a már működő jó gyakorlatok kedvező hatásai a szabályozás miatt sérüljenek. Ehhez pedig a tagállami szabályozás elsőbbségére, rugalmasságára, és időre van szükség – mondta egy, a német agrárszaktárcával közös online rendezvényen az Agrárminisztérium helyettes államtitkára. Juhász Anikó önkritikusan azt is megjegyezte, hogy a mezőgazdaság digitalizációja igazi kihívás a szakpolitikának. Így fogalmazott: “Rohanunk azután, ami a földeken már zajlik”. Utalt a drónok és az adathasználat szabályozásának fontos kérdéseire is.

Agrárdigitalizáció, dróntörvény, szabályozások: hogy lesz összhang az agrárszakpolitika és a gyakorlat között? - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő

Mezőgazdaság és élelmiszeripar: eltérő igények, különböző lehetőségek

Juhász Anikó szerint további komoly szakpolitikai kihívás az, hogy sok iparágtól eltérően az agrár- és élelmiszergazdaság szereplői rendkívül sokan vannak. Ebből következik, hogy mind méretben, mind felkészültségben nagyon eltérőek. Mégsem szabad senkit, a legkisebbeket sem hátrahagyni a digitális fejlődésben. Ebben segíthet az új Közös Agrárpolitika agrártudás és innovációs rendszere, amelyben fontos szerepe lehet a digitális átállást segítő tanácsadásnak. Magyarország jó példa lehet azzal, hogy a névjegyzéki szaktanácsadók alapképzésének már jelenleg is része a digitális ismeretek bővítése - írták.

Német vállalások: környezetvédelem, állatjóléti szabályozás az agrárszakpolitika része

Julia Klöckner német szövetségi agrárminiszter arról beszélt, hogy a mező- és élelmiszergazdaság számos digitális innovációja segíti a fenntartható termelést, a biodiverzitás és az állatjóléti szint növelését, valamint a klímaváltozás elleni küzdelmet. A német kormány elkötelezettsége, hogy az mezőgazdaság digitális átalakulását 2024-ig 1 milliárd euróval támogatják, és összesen 45 millió euróval segítik a mesterséges intelligencia fejlesztését.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás