A téli, tavaszi nagy metszési munkát a nyári hajtásválogatással lehet csökkenteni. Ezzel kisebb sokk éri a növényt, mert nem kell annyi később eltávolítandó hajtást növelnie, és kevesebb zöldhulladék keletkezik. Nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a vékonyabb hajtásokat könnyebb vágni. A zöldmetszéshez további tanácsokat a Kapanyél cikkében olvashat!

Július második feléig lenne jó sort keríteni a nyári második zöldmetszésre. A gyümölcstermők és a fazonírozott fás dísznövények gondozóinak fontos feladata a váz- és belőle kinövő gallérágak egyensúlyának szabályozása. Mielőtt valaki meghátrálna, nincs másról szó, mint az erősebb növekedő vázág leállításáról és a gyengébben növő hajtás növekedésének előmozdításáról. Ha csak kicsi a különbség a két növekedési hajlandóság között, akkor elég a hajtáscsúcson lévő, csúcsvitorlának mondott levelet visszacsípni. Ha jelentősebb a növekedési egyensúly különbsége, akkor elő kell venni a metszőollót, és a leállítandó hajtáson keresni kell egy jó irányba álló, másodrendű elágazást, majd erre visszametszeni. Ezen az épen maradt csúcslevél hozza azt az információt, hogy lehet növekedni.

A levágott részek most soknak tűnhet, de a módszer fiatalon tartja a növényt Fotó: kapanyel.postr.hu
 

E helyesen elvégzett hajtásválogatás eredményeként a meghagyott hajtások lendületesebben fejlődnek, a korona belseje szellősebb lesz, a több fény következtében az alvórügyek is kihajtanak, csökken a felkopaszodás. Ha gyümölcsfáról van szó, akkor szebbek, színesebbek lesznek a gyümölcsök, ha pedig díszfa vagy cserje esett át a nyári hajtásválogatáson, akkor arányosabb, tetszetősebb lesz.

A nyári metszéssel lehet megregulázni a vízhajtásokat is. Magát a módszert csonkosnak is mondják. Ennek lényege, hogy a téli metszés helyén előtörő vízhajtások dzsungelében lehet rendet vágni. Minden harmadik-negyedik hajtást szabad meghagyni, a többit lehetőleg tőből el kell távolítani. A meghagyottakat 30 centis csonkra érdemes vágni, és az ebből előtörő hajtásokból majd később lehet válogatni, hogy ezekből nevelhessenek majd új vázágakat vagy termőrészhordozó részeket. A csonthéjasoknál e metszés ideje a szüret után van, az almás termésűeknél ezt az időt nem kell megvárni.

Szerző: Czauner Péter, kapanyel.postr.hu

Még több hasznos tanács zöldség, gyümölcs termesztéshez kapcsolódóan.>>

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás