A szőlővirágzás a legérzékenyebb fejlődési fázis, előtte lehet a legtöbbet tenni az egészséges levelekért. A legtöbb szőlőskertben már meg is történt az első lisztharmat elleni védekezés. Ahol még nem, ott nagyon sürgetővé vált a kezelés. Bármelyik kéntartalmú gombaölő választható. Az egyszerű anyagok közül a lecitint, a konyhasót, a szódabikarbónát, a talkumot, a tehéntejet és a mezei zsurlót is javasolják a szakemberek.

A Mezőhír írta meg, hogy aki tavaly, közvetlenül a szüret után elvégezte a kénes-olajos lomblemosást, az valószínűleg elpusztította az áttelelésre készülő gombaképletek (kazmotéciumok) nagy részét, ezzel megakadályozta, hogy nagy tömegben beérjenek a tavaszi fertőzést beindító ivaros spórák. Azonban a gombaképletek egy része már a nyár folyamán is beérik, fekete, keményfalú göbbé alakul. Ebben a fázisban már nem hat rájuk a kénes-olajos lomblemosás. Ezek az őszi esőkkel lemosódnak a kordonkarra, a támberendezésre, és innen, a saját növényünkről pattannak ki az első fertőzést kiváltó ivaros spórák. Ezért a lisztharmat valamilyen szintű fertőzésére mindenkinek számítani kell - fogalmaztak.

A szőlővirágzás a legérzékenyebb fejlődési fázis, előtte lehet a legtöbbet tenni az egészséges levelekért

Kontakt és szisztemikus anyagok is felhasználhatóak a védekezéshez

A megszokott gyakorlat szerint virágzásig csak a kontakt kénes gombaölőket használtuk - írta a cikk. Bármelyik kéntartalmú gombaölő választható. Az egyszerű anyagok közül a lecitint, a konyhasót, a szódabikarbónát, a talkumot, a tehéntejet és a mezei zsurlót javasolják. Aki a virágzásig meg tudja védeni a leveleket a kontakt szerekkel, az a virágzás után néhányszor ismételjen felszívódókkal (szisztemikus). Ma már a nagyüzemek az első kezeléshez is adagolnak a kén mellé felszívódó, lisztharmat elleni gombaölőt. Felszívódó hatóanyagok például a penkonazol (II. kategóriás), a piraklostrobin, a dienokonazol, a metrafenon, és a ciflufenamid stb - írták.  

Az előző néhány év adatai azt mutatják, hogy évente 7-8 permetezéssel lehet megvédeni a szőlőt. A permetlében minden alkalommal található lisztharmat elleni készítmény. A fejlettebb bogyókat már nem tudja megtámadni a lisztharmat, nem repednek ki, nem alakulnak ki a sérves bogyók. Átlagos évben ekkortól a kéntartalmúakkal is meg lehet védeni a szőlőt - áll a cikkben.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás