Megjelentek az első levéltetű-kolóniák a ribizlibokrokon is, ezért azokat permetezni kell. Védekezés nélkül néhány nap elteltével már egyetlen ép levelet sem lehet majd találni rajtuk. Ahol a tetvek, a molyok vagy a kórokozó gombák nem bírnak a jó kondícióban lévő növényekkel, ott még nem kell használni a permetezőgépet. A kezdeti tünetek után a fertőzés úgyis leáll, a károsítók nem terjednek tovább. Anyagunkból kiderül, mivel védekezhet a levéltetvek ellen.

Zsigó György, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti szervezetének alelnöke osztotta meg az aktuális kerti növényvédelmi teendőket a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján, ezt az anyagot szemléztük. Ribiszkében levéltetvekre csak a Karate Zeon 5 CS és a Vegarep EC nyári hígítása engedélyezett. Ez utóbbi szer azt a lecitint is tartalmazza, mely „egyszerű anyagként” többek között őszibarackban tafrina ellen is engedélyezett.

Ribiszkében levéltetvekre csak a Karate Zeon 5 CS és a Vegarep EC nyári hígítása engedélyezett - képünk illusztráció

A monília és a tafrina megelőzéséhez

Eső hatására a két gomba beindulhat, ezért a szakember permetezést javasol azoknak, akinek virágzik a meggyfája, a kajszija, illetve ha tafrinára érzékenyek az őszibarack vagy a nektarin fái. A két gomba ellen csak megelőzéssel lehet védekezni. A tafrináról ebben a cikkünkben írtunk nemrég.

Már fehér bimbós, sőt sok helyen virágzik is a szilva. Egyre többen panaszkodnak a poloskaszagú szilvadarázs megjelenésére és károkozására. Ennek nyomai a mintegy 1 centis, kirágott, ürülékes belsejű, poloskaszagú termések a fák alatt. Érdemes tudni, hogy a körtének és az almának is van poloskaszagú darazsa. Fontos továbbá, hogy a szilvamoly később jelentkezik és a magot nem rágja meg, csupán a gyümölcshúsból fogyaszt.

A szilvadarázs elleni védekezés

Az egy nemzedékes poloskaszagú szilvadarázs a talaj felső rétegében, báb alakban telel. A szilva virágzását megelőzően bújik elő és a tojásait a virágkelyhekbe rakja. Amennyiben nagyjából 2 mm-es, barnuló foltokat látnak a csészeleveleken, sziromhullás után felszívódó készítménnyel védekezni kell a kikelő lárvák ellen. A szakember szerint erre egyetlen felszívódó, III. kategóriás rovarölő hatóanyag alkalmas, az acetamiprid. Ezt a Mospilan 20 SG és SP, a Gazelle 20 SG és SP, valamint a Spilan 20 SG tartalmazzák. Nincs nagy különbség köztük, ezeket lehet használni a kertekben, ráadásul méhkímélő készítmények. A poloskaszagú szilvadarázsra is ezek közül lehet választani. A szárnyas imágók a ragacsos fehér lapra repülnek, ennek használatával lehet időzíteni a kezelést.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás