Eljött az ideje a levéltetvek megfékezésének, ezekkel teheti meg
Megjelentek az első levéltetű-kolóniák a ribizlibokrokon is, ezért azokat permetezni kell. Védekezés nélkül néhány nap elteltével már egyetlen ép levelet sem lehet majd találni rajtuk. Ahol a tetvek, a molyok vagy a kórokozó gombák nem bírnak a jó kondícióban lévő növényekkel, ott még nem kell használni a permetezőgépet. A kezdeti tünetek után a fertőzés úgyis leáll, a károsítók nem terjednek tovább. Anyagunkból kiderül, mivel védekezhet a levéltetvek ellen.
Zsigó György, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti szervezetének alelnöke osztotta meg az aktuális kerti növényvédelmi teendőket a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján, ezt az anyagot szemléztük. Ribiszkében levéltetvekre csak a Karate Zeon 5 CS és a Vegarep EC nyári hígítása engedélyezett. Ez utóbbi szer azt a lecitint is tartalmazza, mely „egyszerű anyagként” többek között őszibarackban tafrina ellen is engedélyezett.
A monília és a tafrina megelőzéséhez
Eső hatására a két gomba beindulhat, ezért a szakember permetezést javasol azoknak, akinek virágzik a meggyfája, a kajszija, illetve ha tafrinára érzékenyek az őszibarack vagy a nektarin fái. A két gomba ellen csak megelőzéssel lehet védekezni. A tafrináról ebben a cikkünkben írtunk nemrég.
Hirdetés
Már fehér bimbós, sőt sok helyen virágzik is a szilva. Egyre többen panaszkodnak a poloskaszagú szilvadarázs megjelenésére és károkozására. Ennek nyomai a mintegy 1 centis, kirágott, ürülékes belsejű, poloskaszagú termések a fák alatt. Érdemes tudni, hogy a körtének és az almának is van poloskaszagú darazsa. Fontos továbbá, hogy a szilvamoly később jelentkezik és a magot nem rágja meg, csupán a gyümölcshúsból fogyaszt.
A szilvadarázs elleni védekezés
Az egy nemzedékes poloskaszagú szilvadarázs a talaj felső rétegében, báb alakban telel. A szilva virágzását megelőzően bújik elő és a tojásait a virágkelyhekbe rakja. Amennyiben nagyjából 2 mm-es, barnuló foltokat látnak a csészeleveleken, sziromhullás után felszívódó készítménnyel védekezni kell a kikelő lárvák ellen. A szakember szerint erre egyetlen felszívódó, III. kategóriás rovarölő hatóanyag alkalmas, az acetamiprid. Ezt a Mospilan 20 SG és SP, a Gazelle 20 SG és SP, valamint a Spilan 20 SG tartalmazzák. Nincs nagy különbség köztük, ezeket lehet használni a kertekben, ráadásul méhkímélő készítmények. A poloskaszagú szilvadarázsra is ezek közül lehet választani. A szárnyas imágók a ragacsos fehér lapra repülnek, ennek használatával lehet időzíteni a kezelést.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés