Megjelentek az első levéltetű-kolóniák a ribizlibokrokon is, ezért azokat permetezni kell. Védekezés nélkül néhány nap elteltével már egyetlen ép levelet sem lehet majd találni rajtuk. Ahol a tetvek, a molyok vagy a kórokozó gombák nem bírnak a jó kondícióban lévő növényekkel, ott még nem kell használni a permetezőgépet. A kezdeti tünetek után a fertőzés úgyis leáll, a károsítók nem terjednek tovább. Anyagunkból kiderül, mivel védekezhet a levéltetvek ellen.

Zsigó György, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti szervezetének alelnöke osztotta meg az aktuális kerti növényvédelmi teendőket a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján, ezt az anyagot szemléztük. Ribiszkében levéltetvekre csak a Karate Zeon 5 CS és a Vegarep EC nyári hígítása engedélyezett. Ez utóbbi szer azt a lecitint is tartalmazza, mely „egyszerű anyagként” többek között őszibarackban tafrina ellen is engedélyezett.

Ribiszkében levéltetvekre csak a Karate Zeon 5 CS és a Vegarep EC nyári hígítása engedélyezett - képünk illusztráció

A monília és a tafrina megelőzéséhez

Eső hatására a két gomba beindulhat, ezért a szakember permetezést javasol azoknak, akinek virágzik a meggyfája, a kajszija, illetve ha tafrinára érzékenyek az őszibarack vagy a nektarin fái. A két gomba ellen csak megelőzéssel lehet védekezni. A tafrináról ebben a cikkünkben írtunk nemrég.

Már fehér bimbós, sőt sok helyen virágzik is a szilva. Egyre többen panaszkodnak a poloskaszagú szilvadarázs megjelenésére és károkozására. Ennek nyomai a mintegy 1 centis, kirágott, ürülékes belsejű, poloskaszagú termések a fák alatt. Érdemes tudni, hogy a körtének és az almának is van poloskaszagú darazsa. Fontos továbbá, hogy a szilvamoly később jelentkezik és a magot nem rágja meg, csupán a gyümölcshúsból fogyaszt.

A szilvadarázs elleni védekezés

Az egy nemzedékes poloskaszagú szilvadarázs a talaj felső rétegében, báb alakban telel. A szilva virágzását megelőzően bújik elő és a tojásait a virágkelyhekbe rakja. Amennyiben nagyjából 2 mm-es, barnuló foltokat látnak a csészeleveleken, sziromhullás után felszívódó készítménnyel védekezni kell a kikelő lárvák ellen. A szakember szerint erre egyetlen felszívódó, III. kategóriás rovarölő hatóanyag alkalmas, az acetamiprid. Ezt a Mospilan 20 SG és SP, a Gazelle 20 SG és SP, valamint a Spilan 20 SG tartalmazzák. Nincs nagy különbség köztük, ezeket lehet használni a kertekben, ráadásul méhkímélő készítmények. A poloskaszagú szilvadarázsra is ezek közül lehet választani. A szárnyas imágók a ragacsos fehér lapra repülnek, ennek használatával lehet időzíteni a kezelést.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás