Elkelt a Monsanto, egyre kevesebbet adnak a búzáért
Egyértelműen a hét legnagyobb port kavaró híre volt, hogy a Monsanto elfogadta a Bayer cég ajánlatát, így 66 milliárd dollárért német kezekbe került az amerikai gyáróriás. Közben a termelői árak tovább emelkedtek, a napraforgót termesztő gazdák pedig joggal kezdtek aggódni a nyomott árak miatt. Nem volt ideje informálódni az agráriummal kapcsolatos történésekről? Olvassa el Agrárhír-összefoglalónkat és nem marad le a fontos hírekről!
A KSH szerdán kiadta szokásos, havi elemzését, amely a mezőgazdasági termelői árakkal foglalkozik. E szerint júliusban 1,2 százalékkal emelkedtek a termelői árak az előző év azonos időszakához képest. A kukorica és a sertés ára kiemelkedett az összes vizsgált termék közül, júliusban előbbi 19, utóbbi 13,4 százalékkal drágult. Közben a búza ára drasztikusan csökkent, 18 százalékkal fizettek kevesebbet a terményért a felvásárlók. Idén január-júliusban az előző év azonos időszakához viszonyítva a mezőgazdasági termelői árak összességében nem változtak. Ezen belül a növényi termékek ára 2,5 százalékkal emelkedett, az élő állatok és állati termékek ára 4,1 százalékkal csökkent. A zöldségfélék ára 5,4 százalékkal nőtt.
Hirdetés
Jó hírt és egy kis segítséget kaptak azok a gazdák, akik illegálisan létesítettek kutakat telkükön 2016. június 4-e előtt. Az érintetteknek ugyanis most lehetőségük van arra, hogy bírság fizetése nélkül engedélyeztethessék kútjaikat. Sokan nem értették elsőre, mit is kell tenniük a büntetés elkerülése érdekében, ezért most a NAK egy kézikönyvet adott ki, amely segít eligazodni az engedélyezési folyamatban. Az engedélyeztetésre azonban nem áll rendelkezésre korlátlan idő. Aki élni kíván a lehetőséggel, annak a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárását 2018. december 31-ig kérelmeznie kell!
A hét közepén robbant a bomba: sikerrel zárult a Bayer-Monsanto összeolvadás! A Bayer már hónapok óta próbálta megkörnyékezni az amerikai vállalatot, melynek részvényesei minden ajánlatot visszadobtak a német cégnek. Most azonban rábólintottak a 66 milliárd dolláros ajánlatra, ezzel létrejött a gazdaságtörténet legnagyobb készpénzes felvásárlása. A Bayer-Monsanto fúzióval a világ legnagyobb agrár-vegyipari cége jön létre, ami uralni fogja a világ vetőmag- és gyomirtópiacát.
Közben folytatódik a betakarítás Magyarországon, jelenleg a napraforgót vágják a termesztők. Mivel az időjárás kedvező volt idén a novénynek, így a termésmennyiségre egyelőre nem lehet panasz, az árak viszont annál aggasztóbbak. Átlagosan 96-110 ezer forintot adnak a napraforgó tonnájáért, csak a kiemelkedően magas olajtartalmú terményért adnak 120 ezer forintot a felvásárlók. A nemzetközi piacokon is egyre lejjebb csúsznak az árak, ahogy érkeznek a hírek a növekvő hozamokról. Így külföldön is jellemzőek a nyomott árak. Ez azonban a hazai gazdákat egyáltalán nem vigasztalja.
Végezetül egy támogatásról szóló hír: néhány héten belül megnyílik a kertészeti gépek beszerzését segítő pályázat. Ennek keretében mintegy 18 milliárd forintra pályázhatnak a kertészek és az elnyert összegből gépbeszerzésüket kívánják segíteni. A benyújtás több hullámban történhet, a nem nyerő pályázatok a következő hullámban újra beadhatják pályázatukat.
Agrárhír-összefoglalónk az MTI és a Magro.hu hírei alapján készült el!
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés