Jólehet Magyarországon egyelőre a kevésbé szigorú arcát mutatja a tél, de nem árt tisztában lenni azzal, hogy mit tehetünk, ha igazán zordra fordul az időjárás. A hókárok gyakori típusainak megértése, a kerttulajdonosok által gyakran elkövetett hibák felismerése és a megelőző intézkedések végrehajtása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a kert a fagyos kihívások ellenére is virágozzon.

A hókárok gyakori típusai

Ágtörés: A nehéz, nedves hó súlya miatt az ágak megereszkedhetnek és letörhetnek, ami visszafordíthatatlan károkat okozhat a fákban és cserjékben.

Ha hagyjuk, hogy a hó felhalmozódjon az ágakon, az indokolatlanul megterheli a növényeket, hókárok keletkeznek. Az időben történő eltávolítás segít megelőzni a törést (Fotó: Pixabay)

Koronarothadás: A tartós hótakaró nedves környezetet teremthet a növények tövében, ami elősegíti a koronarothadást - egy gombás fertőzést, amely a növény tövét támadja meg.

Tömörödött talaj: az erős havazás tömöríti a talajt, korlátozza a légáramlást és a tápanyagfelvételt, ez akadályozza a növények növekedését.

Gyakori hibák és buktatók

Az ágak metszésének figyelmen kívül hagyása: ha elhanyagolja az ágak metszését, a kert sérülékennyé válhat. A rendszeres metszés segít a növényeknek megtartani optimális alakjukat, és csökkenti a hó okozta károk kockázatát.

A hóeltakarítás késleltetése: ha hagyjuk, hogy a hó felhalmozódjon az ágakon, az indokolatlanul megterheli a növényeket. Az időben történő eltávolítás segít megelőzni a törést, és a túlzott nedvesség felhalmozódásának megakadályozásával minimalizálja a koronarothadás kockázatát.

A talajápolás elhanyagolása: a talajápolás figyelmen kívül hagyása gyakori hiba. A tömörödött talaj oxigénhiányhoz vezethet, és akadályozhatja a tápanyagfelvételt. A talaj egészségének megőrzéséhez elengedhetetlen a megfelelő mulcsozás és levegőztetés.

Megelőző intézkedések

Erősítő metszés: az ágak stratégiai metszése a növény szerkezetének javítása érdekében, a gyenge vagy kereszteződő ágak eltávolításával. Így minimálisra csökken a törés kockázata a hó súlya alatt.

Időszerű hóeltávolítás: a felgyülemlett havat óvatosan rázzuk le az ágakról seprűvel vagy puha kefével. Ez tehermentesíti, és megelőzi a károsodást.

Mulcsozás és levegőztetés: vigyünk fel egy réteg mulcsot a növények töve köré, hogy szigetelje a talajt, és szabályozza a hőmérsékletet. Emellett kerti villával levegőztessük a talajt, elősegítve a megfelelő vízelvezetést és megelőzve a tömörödést.

Védett ültetés: gondoljuk át a növények helyét és elrendezését. Ha a kényesebb fajokat építmények vagy keményebb növények közelében helyezzük el, természetes védelmet nyújthat a hó okozta károk ellen.

A télen veszélyeztetett növények: a kert kincseinek ápolása

Miközben a tél derűs szépsége beborítja a kertet, fontos felismerni, hogy nem minden növény áll ellen a hidegnek és a hó súlyának. Egyes dédelgetett kerti lakók érzékenyebbek a hó okozta károkra, mint mások. Ha tisztában vagyunk azzal, hogy mely növények vannak veszélyben, akkor célzottan gondoskodhatunk róluk, és biztosíthatjuk, hogy sértetlenül vészeljék át a telet.

Hókárosodásra hajlamos növények

Rododendronok és azáleák: ezek az örökzöld cserjék tavasszal élénk virágzással büszkélkedhetnek, de sűrű lombozatuk miatt hajlamosak a hótörésre.

Páfrányfenyők: bár a bokorfák szívósak, a tömörségük miatt hajlamosak a hó felhalmozódására, és ez ágtöréshez vezet.

Japán juharok: finom ágaik és bonyolult lombozatuk miatt a japán juharok hajlamosak a hó okozta stresszre és törésre.

Magyalok: fényes leveleikkel és élénk bogyóikkal a magyalok hajlamosak az ágtörésre a nagy hóterhelés hatására.

Díszfűfélék: a díszfűfélék kecses tollazata megragadhatja a havat, ami lapos és sérült megjelenéshez vezethet.

Védelmi stratégiák a veszélyeztetett növények számára

Mulcsozás: vigyünk fel vastag mulcsréteget a sérülékeny növények töve köré, hogy szigetelje a gyökereket, és szabályozza a talaj hőmérsékletét.

Támogató szerkezetek: helyezzünk el ideiglenes tartószerkezeteket, például fa karókat az olyan növények köré, mint a japán juhar, amelyek extra támaszt nyújtanak a törés megelőzése érdekében.

A hó lesöprése: rendszeresen, óvatosan söpörjük le a felgyülemlett havat a sérülékeny növények ágairól, enyhítve ezzel a súlyt és minimalizálva a stresszt.

Szélvédők: ültessünk szélvédőket vagy telepítsünk korlátokat, hogy megvédje a sérülékeny növényeket a kemény téli szelektől, csökkentve ezzel a törés kockázatát.

Hagyjuk, hogy a hó inkább múló vendég legyen, mint pusztító erő

A kert és a sérülékeny növények védelme a hó okozta károktól előrelátást és proaktív gondoskodást igényel. A lehetséges kockázatok megértésével, a gyakori hibák elkerülésével és a megelőző intézkedések végrehajtásával biztosítható, hogy kert nemcsak túléli a telet, hanem tavasszal virágzik is. Élvezzük a tél szépségét, miközben megóvjuk a kerti oázist, és hagyjuk, hogy a hó inkább múló vendég legyen, mint pusztító erő.

(Forrás: garden-guide.com

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás