A népesség növekedésén és az éghajlatváltozáson kívül a fokozódó talajerózió és a szikesedés is veszélyezteti az emberiség élelmezésbiztonságát. A szárazabb régiók még inkább kitettek ezeknek a terméscsökkentő kockázatoknak. Megoldást a rossz körülmények között is jól fejlődő növények kutatása, valamint a technológiai fejlődést jelenthet. A Közel-Keleten ezen dolgoznak a szakemberek, a kinoa és a sziksófű mutatnak különleges tulajdonságokat.

Mit csinál a világ első olyan minisztere az Egyesült Arab Emírségekben, aki az élelmiszerbiztonságért felel? - tette fel a kérdést az Euronews cikke. Mariam Bint Mohammed Almheiri arról beszélt: a legfontosabb kérdés, hogyan tegyék lehetővé egy országnak a biztonságos, elegendő, tápláló és megfizethetõ ételekhez való hozzáférést. Minden technológia, amelyet az ottani nehéz körülmények között tesztelnek, olyan, amivel más területeken is segíteni tudnak majd. Amennyiben a napsütés, a tengervíz és a homok felhasználásával sikerül élelmet termelniük, az megoldást jelenthet a világ élelmezési kihívásainak jelentős részére.

Komoly szerepet tölthet be az élelmiszeriparban a kinoa

A Biosaline Agriculture Nemzetközi Központjának (ICBA) tudósai olyan szupernövényeket és megoldásokat keresnek, amelyek segítenek a legrosszabb körülmények közötti eredményes növénytermesztés elérésében. A központ igazgatója, Dr. Ismahane Elouafi arról beszélt, hogy nemzetközi nonprofit szervezetként a legkisebb jövedelmű országok számára is igyekeznek megoldást kínálni. Ehhez alacsonyan kell tartani a költségeket, hogy az ötlet a kistermelők között is elterjedhessen.

https://hu.euronews.com/2019/12/04/a-jovo-garanciaja-ellenallo-szupernovenyek-es-a-csoda-termes?jwsource=cl

A legegyszerűbb megoldások minimális költséggel utánozzák a természetes ökoszisztémát. Ez a gazdálkodási rendszer ötvözi a mezőgazdaságot és az akvakultúrát - magyarázta Dr. Dionysia Angeliki Lyra agronómus. Megvizsgáljuk, hogyan tudjuk az éghajlatváltozásnak ellenálló tápanyagdús rendszereket létrehozni és fenntartani. A kutatásunkban van olyan hal, amely fehérjét biztosít, vannak zöldségek, és vannak sótoleráns növények, amelyek különféle felhasználási lehetőségekkel rendelkeznek. Az egyik kutató, Dr. Ali Elbatty azt ismertette, hogyan mérik fel a talaj jellemzőit, lejtését, topográfiáját és egyéb paramétereit ahhoz, hogy a lehető leghatékonyabb vízelvezető- és öntözőrendszert hozhassák létre. A mintegy 2 centiméter pontosságú mérésekkel a talaj több fontos tulajdonságát láthatják egyszerre.

Só- és szárazságtűrő növények keresése

A száraz régiókban fontos az olyan növények megtalálása, amelyek megbízható hozamot biztosítanak sós, forró és száraz környezetben is. Ebben van nagy szerepe a génbankoknak. Mintegy 400 ezer növényfaj van a földön, ebből 30 ezer ízletes. Jelenleg csak 150 növény van a rendszerünkben. Összegyűjtjük tehát a magokat, és megnézzük, melyiket lehet eredményesen felhasználni. Kezdetben a sivatagi éghajlatot vizsgáltuk, ám a globális felmelegedés és az éghajlatváltozás következtében egyre több környezet válik ilyenné, így a vizsgálatok jelentősége több régióban is nagy - mesélte az ICBA programigazgatója, Seta Tutundijan.

https://www.youtube.com/watch?v=gZ1vVVjkArY&feature=emb_title

Szupernövény a kinoa és a sziksófű

Dr. Elouafi szerint egy növény kiemelkedik a vizsgáltak közül: a kinoa. Az ICBA programigazgatója elmondta, hogy Latin-Amerikából származó növény egyedi tulajdonságokkal rendelkezik. Ellenáll a magasabb sótartalomnak és az aszálynak is. Mintegy feleannyi vízre van szüksége, mint a búzának vagy az árpának, és nagyon tápláló. Ám nem csak a kinoa hoz hihetetlen eredményeket. A Salicornia vagy sziksófű attól különleges, hogy tengervízzel öntözhető és sivatagi környezetben is fejlődik. A szakértők vizsgálják a növény bioüzemanyagként történő felhasználásának lehetőségeit.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás