Ellenálló szupernövények, amelyek rossz körülmények között is jó termést hoznak
A népesség növekedésén és az éghajlatváltozáson kívül a fokozódó talajerózió és a szikesedés is veszélyezteti az emberiség élelmezésbiztonságát. A szárazabb régiók még inkább kitettek ezeknek a terméscsökkentő kockázatoknak. Megoldást a rossz körülmények között is jól fejlődő növények kutatása, valamint a technológiai fejlődést jelenthet. A Közel-Keleten ezen dolgoznak a szakemberek, a kinoa és a sziksófű mutatnak különleges tulajdonságokat.
Mit csinál a világ első olyan minisztere az Egyesült Arab Emírségekben, aki az élelmiszerbiztonságért felel? - tette fel a kérdést az Euronews cikke. Mariam Bint Mohammed Almheiri arról beszélt: a legfontosabb kérdés, hogyan tegyék lehetővé egy országnak a biztonságos, elegendő, tápláló és megfizethetõ ételekhez való hozzáférést. Minden technológia, amelyet az ottani nehéz körülmények között tesztelnek, olyan, amivel más területeken is segíteni tudnak majd. Amennyiben a napsütés, a tengervíz és a homok felhasználásával sikerül élelmet termelniük, az megoldást jelenthet a világ élelmezési kihívásainak jelentős részére.
A Biosaline Agriculture Nemzetközi Központjának (ICBA) tudósai olyan szupernövényeket és megoldásokat keresnek, amelyek segítenek a legrosszabb körülmények közötti eredményes növénytermesztés elérésében. A központ igazgatója, Dr. Ismahane Elouafi arról beszélt, hogy nemzetközi nonprofit szervezetként a legkisebb jövedelmű országok számára is igyekeznek megoldást kínálni. Ehhez alacsonyan kell tartani a költségeket, hogy az ötlet a kistermelők között is elterjedhessen.
Hirdetés
A legegyszerűbb megoldások minimális költséggel utánozzák a természetes ökoszisztémát. Ez a gazdálkodási rendszer ötvözi a mezőgazdaságot és az akvakultúrát - magyarázta Dr. Dionysia Angeliki Lyra agronómus. Megvizsgáljuk, hogyan tudjuk az éghajlatváltozásnak ellenálló tápanyagdús rendszereket létrehozni és fenntartani. A kutatásunkban van olyan hal, amely fehérjét biztosít, vannak zöldségek, és vannak sótoleráns növények, amelyek különféle felhasználási lehetőségekkel rendelkeznek. Az egyik kutató, Dr. Ali Elbatty azt ismertette, hogyan mérik fel a talaj jellemzőit, lejtését, topográfiáját és egyéb paramétereit ahhoz, hogy a lehető leghatékonyabb vízelvezető- és öntözőrendszert hozhassák létre. A mintegy 2 centiméter pontosságú mérésekkel a talaj több fontos tulajdonságát láthatják egyszerre.
Só- és szárazságtűrő növények keresése
A száraz régiókban fontos az olyan növények megtalálása, amelyek megbízható hozamot biztosítanak sós, forró és száraz környezetben is. Ebben van nagy szerepe a génbankoknak. Mintegy 400 ezer növényfaj van a földön, ebből 30 ezer ízletes. Jelenleg csak 150 növény van a rendszerünkben. Összegyűjtjük tehát a magokat, és megnézzük, melyiket lehet eredményesen felhasználni. Kezdetben a sivatagi éghajlatot vizsgáltuk, ám a globális felmelegedés és az éghajlatváltozás következtében egyre több környezet válik ilyenné, így a vizsgálatok jelentősége több régióban is nagy - mesélte az ICBA programigazgatója, Seta Tutundijan.
Szupernövény a kinoa és a sziksófű
Dr. Elouafi szerint egy növény kiemelkedik a vizsgáltak közül: a kinoa. Az ICBA programigazgatója elmondta, hogy Latin-Amerikából származó növény egyedi tulajdonságokkal rendelkezik. Ellenáll a magasabb sótartalomnak és az aszálynak is. Mintegy feleannyi vízre van szüksége, mint a búzának vagy az árpának, és nagyon tápláló. Ám nem csak a kinoa hoz hihetetlen eredményeket. A Salicornia vagy sziksófű attól különleges, hogy tengervízzel öntözhető és sivatagi környezetben is fejlődik. A szakértők vizsgálják a növény bioüzemanyagként történő felhasználásának lehetőségeit.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés