Elmarad az uniós átlagtól a fejes káposztánk termésátlaga
A magyar lakosság körében egyre jobban kezd háttérbe szorulni a káposzta fogyasztása. Helyette inkább a divatosnak számító karfiolt és brokkolit keresik a fogyasztók. Ennek hatására a termelők helyzete fokozatosan romlik és a termőhelyek mérete is zsugorodni látszik. Vajon hogyan változtatható meg ez a tendencia?
A fejes káposzta termőterülete 2,3-2,7 ezer hektár körül alakult az elmúlt években hazánkban. Az esetek jelentős százalékában szabadföldön termesztik a gazdák. Sajnálatos módon a fejes káposzta hazai termésátlaga elmarad az európaitól (35 t/ha), 18-22 t/ha körül alakul.
Mára már általános tendencia, hogy egyre kevesebb káposztát fogyaszt a magyar, ugyanis a zöldség fokozatosan elveszíti a hagyományos téli vitaminpótló szerepét.
Hirdetés
Érdekesség |
A karfiol és a brokkoli most éli virágkorát, divatos zöldségféleként gyakran kerül az asztalra. Ezzel szemben a savanyú káposzta egyre kevésbé kereset a zöldségeseknél és a piacokon. |
A fogyasztás és a kereslet gyengülésével a termesztés volumene is fokozatosan csökken. Ahhoz, hogy a gazdák többet tudjanak vagy akarjanak termelni, elsősorban a fogyasztást kell ösztönözni hazánkban.
2015-ben tovább csökkent a káposztafélék termőterülete. Míg tavaly a sok csapadékból eredően a megbetegedések hátráltatták a termesztést, addig idén az aszály és a forróság tette próbára a termelőket. A friss fejes- és vöröskáposzta külkereskedelmi egyenlege tavaly pozitív volt. 4,83 ezer tonna került külpiacra, míg 2,26 ezer tonnát szállítottak be a terményből. Idén az első hét hónapban a behozatal 46 százalékkal, 3,23 ezer tonnára bővült az elmúlt év azonos időszakához képest. Érdekesség, hogy Németországból a behozatal 144 százalékkal emelkedett, így 1.601 tonnát importáltunk onnan. Eközben Macedóniából 68 százalékkal esett az import, tőlük 4,18 ezer tonna káposzta került hozzánk. Az export 11 százalékkal csökkent, 4,18 ezer tonnát tett ki, így Magyarország fejeskáposzta-külkereskedelmi egyenlege az előző évekhez hasonlóan pozitív volt, de romlott a vizsgált időszakban. Az export jelentős hányada Romániába, valamint a skandináv országokba (Finnország, Norvégia, Svédország) irányult.
A Budapesti Nagybani Piacon a tárolási időszakot követően a primőr fehér fejes káposzta először április közepén mutatta meg magát a piacon, 266 Ft/kg-os áron, amely 56 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A szabadföldön termesztett fejes káposzta a 26. héten jelent meg, az ára a 40. hétig átlagosan 94 Ft/kg körül alakult, 21 százalékkal drágábban, mint 2014-ben.
A primőr vöröskáposzta május közepén jelent meg a piacon, 247 Ft/kg áron, ami 13 százalékos áremelkedést jelentett az egy évvel azelőttihez képest. A szabadföldi termesztésű vöröskáposzta a 25. héttől van jelen a piacon, értéke 31 százalékkal ugrott meg, átlagosan 150 Ft/kg áron kínálták.
Forrás: AKI
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés