Élménygazdaságot nyitott a gödöllői gazdászlány Tiszagyendán
A klasszikus szántóföldi kultúrák termesztését egészítette ki egy különleges szolgáltatással Tóth Diána, egy Jász-Nagykun-Szolnok megyében gazdálkodó család lánya. A gödöllői Szent István Egyetemen végzett gazdasági-agrármérnök, majd növényorvos képesítést szerző gazdászlány az egyetemi évek után többek között kamarai tanácsadóként és területi képviselőként is dolgozott, de a családi gazdaság fejlesztésével ezalatt is folyamatosan foglalkozott. A külsős évek után visszatért a tiszagyendai 1000 hektár műveléséhez, ahol nemrég bővítették a gazdaság tevékenységi körét: létrehozták az Élmény Tanyát.
Tóth Diána és családja a Tisza-tó közelében él, így a turizmus és a vendéglátás mindig része volt az életüknek. Sokáig gondolkoztak azon, hogyan tudnának olyan programokat kitalálni, amivel a látogatók nem csak kívülről csodálhatják meg a mezőgazdasági folyamatokat, de aktív részei is lehetnek azoknak. Így jött létre az Élmény Tanya ötlete, ami nem csak a felnőtt gyerekek játszótere lehet, hanem a lehető legközelebb hozza az érdeklődőkhöz a mezőgazdasági munka szépségét és nehézségeit is. A tanyán például “élménytraktorozásra” is van lehetőség, 25 ezer forintos óránkénti áron - írta a HelloVidék. A portál kérdéseiből szemléztünk néhányat, majd a saját kérdéseinkkel is megkerestük a különleges ötletet megvalósító hölgyet.
Hogyan jött az ötlet?
Tóth Diána: Az ötlet egy családi pihenésen ugrott be. Valami olyasmi érzés volt, mint mikor az ember a fejéhez kap, hogy eddig erre nem is gondoltunk! Elkezdtük az egyeztetéseket, hogyan és miként lehetne mindezt kivitelezni. Folyamatosan tanuljuk és tapasztaljuk, mit szeretnének mindazok, akik hozzánk látogatnak. Több mindent is változtattunk az évek alatt, hogy minél jobban a vendégek igényeihez tudjunk igazodni. Első körben a gyerekeknek gondoltunk ki programokat, de azt tapasztaltuk, hogy percek alatt megunták a dolgot. A szülőket pedig jobban érdekelte a traktorozás, így ma már inkább felnőtteknek szánjuk a traktor vezetés élményét. Ezt születésnapra, névnapra, különleges évfordulókra, vagy épp csapatépítőre is szokták kérni.
Hirdetés
Milyen kultúrákat és mekkora területen termesztetek?
A cégcsoportunk több mint 1000 hektáron gazdálkodik. Klasszikus szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozunk, őszi búza, durumbúza, napraforgó, kukorica, és őszi káposztarepce van a vetésforgóban. Fontos, hogy úgy tudjuk alakítani a programokat és az élménytraktorozást, hogy a hozzánk látogatók a szezonális munkálatokba is be tudjanak csatlakozni. Legyen szó, tárcsázásról, szántásról, vagy bármilyen más talajmunkákról.
A családi gazdaságon kívül hol tanultad a szakmát, hol végeztél?
A mezőgazdaság folyamatosan végig kíséri az utamat. Gyerekkoromban a nyári szünidőket a dinnyeföldön töltöttem, a dinnyeszedés, a kamionpakolás és édesapámmal együtt töltött éjszakák a nagybani piacon mind meghatározó élmények voltak. Az egyetemet a gödöllői Szent István Egyetemen végeztem el 2007-ben gazdasági-agrármérnök szakon, majd 2011-ben növényorvosként bővítettem a tudásomat.
Az egyetemi évek után kipróbáltam magam más szerepkörökben is, távolabb a családi vállalkozástól, mégis közvetve folyamatosan mellette. Közreműködhettem kamarai tanácsadóként, intéztem termelők ügyeit a területalapú támogatás beadásától egészen addig, hogyan tud piacra kerülni a felesleges termékével. Helyt álltam a nagyvállalati kultúrában a BNP PARIBAS mezőgazdasági részlegénél, képviselhettem mind a termelőket, mind pedig a mezőgazdasági gépkereskedőket. Később területi képviselőként, promóterként az inputgyártó oldaláról is bepillantást nyerhettem az agrárágazat folyamataiba.
Milyen jószágaitok vannak, mekkora létszámban és milyen hasznosításban tartjátok őket?
Nincsenek jószágaink. Korábban egy 600-as juhállományunk volt, azonban a megváltozott körülmények miatt gazdaságilag már nem érte meg a további tartásuk. Sokáig gondolkoztunk állattartással kapcsolatos programokban, de ezt az ötletet elvetettük, mert a környékünkön is nagyon sok és remek állatsimogató van. Nem akartuk a századik lenni a sorban.
Milyen szórakozási lehetőségek várják az Élmény Tanya látogatóit?
Jelenleg az élménytraktorozás a fő attrakciónk, ami Magyarországon egyedülálló. A program iránt érdeklődők Massey Ferguson, John Deere és New Holland traktorokon is kipróbálhatják, milyen a mezőgazdaság élesben. Ami még adott nálunk: a bográcsolás, a nyárson sütés, a terepjárós túrák, a Tisza-tó körüli biciklizés, a csapatépítő programok és a különböző gyerekjátékok lehetősége. Valamint arra is van mód, hogy egy teljes napon át bemutatjuk, hogyan dolgozunk. Részt lehet venni például az aratásban is. A további részleteket ezen a hivatkozáson lehet elolvasni.
Hogy álltok a precíziós gazdálkodással, tervezitek, bevezetés alatt van, később kerül rá sor?
A precíziós gazdálkodás szerintem minden gazdász fejében motoszkál. Azonban ehhez meg kell teremteni a megfelelő feltételeket, és az nem az egyik napról másikra történik. Nem csak anyagilag kell felkészülnünk, hanem a kollégáinkat is fel kell készíteni a változásra. A gazdánál senki sem ismeri jobban a területeit, a precíziós gazdálkodás pedig segít tökéletesíteni a termelést. A megtérülést és a befektetett energiát érdemes hozzá számolni, és szépen fokozatosan át lehet térni az újra. A bevezetése nálunk is folyamatban van.
Milyen egy nap a tanyán?
Az “Élmény Tanya” egy fantázianév, aminek az a célja, hogy népszerűsítsük a vidéki programokat. Van egy szuper csapatunk, akikkel együtt dolgozunk. Kollégáink vezetik be a vendégeket a traktorvezetés rejtelmeibe. Tapasztalt gépkezelőnk tartja meg a oktatást és foglal helyet a látogató mellett a fülkében.
Milyen terveitek vannak a jövőre?
A terveink elég szerteágazóak. Sok minden van a tarsolyunkban, amiből már egyet el is mesélhetek. 2021-től TulipGarden Tisza-tó névvel egy látvány tulipánkertet hozhatunk létre. Az egyeztetések még folynak, mégis nagyon örülünk, hogy az élmény traktorozás mellett egy csodálatos tulipános házigazdái lehetünk.
Mi a legkedvesebb számodra a mezőgazdaságban?
A szabadság. A természet közelsége, a termelés folyamata, mikor egy apró pici magból egy csodálatos növény cseperedik az által, hogy tápláljuk, óvjuk, vigyázunk rá, hogy valamilyen feldolgozott formában az asztalra kerüljön.
Csurja Zsolt
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés