A Technische Universität München (TUM – a müncheni műegyetem) kutatói bemutatták, hogyan lehet hatékonyan tanulmányozni a betegségekkel szembeni ellenálló képesség molekuláris mechanizmusait vagy a haszonállatok biogyógyászati kérdéseit.

A kutatók most már képesek meghatározott génmutációkat bevezetni egy kívánt szervbe, vagy akár meglévő géneket korrigálni anélkül, hogy minden egyes célgénhez új állatmodelleket kellene létrehozniuk. Ez csökkenti a kutatáshoz szükséges állatok számát...

A DNS-információ átírására szolgáló eszközzel gének inaktiválhatók, vagy
célzottan módosíthatók (Fotó: Pixabay)

A CRISPR/Cas9 – írja az egyetem tájékoztatása alapján a sciencedaily.com – lehetővé teszi a kívánt génmanipulációkat, mivel a DNS-információ átírására szolgáló eszköz. Ezzel a módszerrel gének inaktiválhatók, vagy célzottan módosíthatók. A CRISPR/Cas9 rendszer két komponensből áll.

A gRNS (guide RNS) egy rövid szekvencia, amely specifikusan kötődik a módosítandó gén DNS-szegmenséhez. A Cas9 nukleáz, a tulajdonképpeni „génolló” a gRNS-hez kötődik, és elvágja a cél-DNS megfelelő szakaszát. Ez a vágás aktiválja a javító mechanizmusokat, amelyek inaktiválhatják a génfunkciókat, vagy beépíthetnek specifikus mutációkat.

Egészséges csirkék és sertések integrált génollóval

„A létrehozott állatok a génollót, a Cas9 fehérjét is magukkal hozzák. Így már csak a vezető RNS-eket kell bejuttatnunk, hogy olyan állatokat kapjunk, amelyek meghatározott genetikai jellemzőkkel rendelkeznek” – magyarázza Benjamin Schusser, a TUM szaporodás-biotechnológiai professzora. „Ezeknek az állatoknak a kezdeti generálása körülbelül három évig tartott.

A Cas9 most már az állatok fejlődésének minden szakaszában használható, mivel a szervezet minden sejtje állandóan rendelkezik a Cas9 fehérjével. Ezt a technikát sikeresen tudtuk alkalmazni csirkeembriókban és élő sertésekben is”.

A kutatók által előállított egészséges csirkék és sertések tehát minden vizsgált szervben rendelkeznek a Cas9 nukleázzal. Ez különösen hasznos az orvosbiológiai és mezőgazdasági kutatásokban.

Analitikai eszköz a vírusos vagy daganatos betegségek elleni küzdelemben

A sertéseket azért használják az emberek betegségmodelljeként, mert anatómiájuk és fiziológiájuk sokkal jobban hasonlít az emberéhez, mint az egereké (jelenleg ez a gyakori betegségmodell). Így egy módosított sertés segíthet jobban megérteni az emberi rákkeltés mechanizmusát. Az emberekre vonatkozó potenciális új kezelések is tesztelhetők állatmodelleken.

„A Cas9 jelenléte miatt a sejtekben a folyamatok jelentősen felgyorsulnak és egyszerűsödnek” – mondja Angelika Schnieke, a TUM állattenyésztési biotechnológiai professzora. „A Cas9-cel felszerelt állatok lehetővé teszik például a tumor szempontjából releváns gének célzott inaktiválását és a rák kialakulásának szimulálását.”

A Cas9-es sertések és csirkék segítségével a kutatók közvetlenül az állatban tesztelhetik, mely gének játszhatnak szerepet olyan tulajdonságok kialakulásában, mint például a betegségekkel szembeni ellenálló képesség. „A CRISPR/Cas9 rendszer mechanizmusa a DNS-vírusokkal történő fertőzések elleni küzdelemben is hasznos lehet. A kezdeti sejtkultúrás kísérletek azt mutatták, hogy ez már működik a madárherpeszvírus esetében” – mondja Prof. Schusser.

A Cas9 jelenléte miatt a sejtekben a folyamatok jelentősen felgyorsulnak
és egyszerűsödnek (Fotó: Pixabay)

Fontos erőforrás az orvosbiológiai és mezőgazdasági kutatások számára

Prof. Schnieke megjegyzi: „Cas9-et expresszáló csirkéink és sertéseink innovatív erőforrást jelentenek a genomszerkesztés számára, de ezen túlmenően ezek az állatok más kutatócsoportok számára is rendelkezésre állnak. Ezért az élő állatokban végzett hatékony genomszerkesztés jelentős előrelépést hozhat az orvosbiológiai és mezőgazdasági kutatásokban.”

Megosztás

További híreink

Madárnak nézik a vásárlókat? Ismét csalók próbálkoznak tűzifával

2024.11.08.

A Pilisi Parkerdő Zrt. egyik vásárlójának jelzésére kezdett vizsgálatba a Nébih egy újabb tűzifás csalás ügyében.

Rohamosan terjed a járvány: szigorú intézkedések 2 új vármegyében

2024.11.08.

A Bács-Kiskun vármegyében intenzíven terjedő, magas patogenitású madárinfluenza járvány következtében a járványügyi hatóság kiterjesztette a védő- és megfigyelési körzeteket Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben.

Pazarol a magyar: évente és fejenként 11,79 kilogramm készétel megy a szemétbe

2024.11.08.

Az átlagosnál több étel kerül a kukába a hétköznapi rendtől eltérő időszakokban, például, amikor a szokottnál többször étkezünk otthon.

Paradicsomtermesztés a levegőben

2024.11.08.

Gyökeresen eltérő paradicsomtermesztési módszereket alkalmaznak a gazdák Európában, amelyek alapvetően az éghajlati különbségekből adódnak, de számos egyéb érv is szól egyik vagy másik mellett. A termőföld nélküli, holland rendszerben a paradicsomok nem csak gyorsabban növekednek, de a hozamok is kiemelkedően magasak, ráadásul nagyban csökkenthetők a kártevők okozta kockázatok.

Hogyan tároljuk az almát és a burgonyát egész télen úgy, hogy friss maradjon?

2024.11.08.

A téli tárolásra való előkészületek során az egyik legfontosabb lépés, hogy a burgonya és az alma megfelelően eltartható legyen akár hónapokig.

Eggyel kevesebb eszköz a növényvédelemre: lejár a metribuzin használati engedélye

2024.11.08.

2024. február 15-én lejár az Európai Unióban a metribuzin nevű gyomirtószer használati engedélye, és az Európai Bizottság döntése szerint nem kerül megújításra

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás