A komoly hagyományokra épülő magyar méhészetről egyre pozitívabb hírek érkeznek sokak örömére. Bár a mézfogyasztásunk még nem éri el az uniós átlagot, a méhcsaládok számában és az adott területre jutó méhsűrűségben előkelő helyen állunk az unióban.

Magyarországon a méhészetnek komoly hagyománya van, nem véletlen, hogy az Európai Unió tagállamai közül hazánkban van a 6. legtöbb méhcsalád. Ennek tükrében a mézfogyasztásunknak is előkelő helyen kellene lennie, ez azonban nem így van. Évente mindössze 70 dekagramm mézet fogyaszt el egy átlagos magyar ember, ami ugyan több, mint néhány évvel ezelőtt volt, de az uniós átlagot (1,7 kg/fő/év) továbbra sem éri el.

Hazánkban több ezer család megélhetéséről gondoskodnak a méhek
 

Kiemelt figyelmet érdemelne hazánkban az ágazat, ugyanis több ezer család megélhetését biztosítja. A sok éves átlag szerint 15-20 ezer között alakul a méhészetek száma, a méhcsaládok pedig meghaladják az egymilliót. A méhészetek számával az unió középmezőnyébe tartozunk, de a méhsűrűség hazánkban a második legnagyobb a tagállamok között.

Exportra termelünk

A Földművelésügyi Minisztérium közleménye szerint évente körülbelül 15-30 ezer tonna mézet termelnek meg a hazai méhészek, amelynek nagyobb hányada jellemzően külföldön kerül értékesítésre. Az ágazat kibocsátása a mezőgazdaság bruttó termelési értékének 1 százalékát, az állattenyésztésnek mintegy 3 százalékát adja. Ez forintban kifejezve mintegy 22-25 milliárd forintot jelent. A méhészkedés jelentősége azonban – a milliárdokban mérhető közvetlen s közvetett gazdasági hasznon túl – a megporzáson keresztül az ökológiai egyensúly fenntartásában, a biológiai sokféleség megőrzésében is megkérdőjelezhetetlen.

Átlagos időjárás mellett hazánk természeti adottságai kifejezetten kedveznek a méhészkedésnek. Igen hosszú a virágzási időszak, optimális esetben márciustól októberig tudnak dolgozni a méhek. Elsősorban a nagy kiterjedésű akácerdők előfordulása számít nagy előnynek, ez a faj a hazai erdőterületek mintegy negyedét adja. Nem meglepő hát, hogy a hazai méztermés zömét a kiemelkedő minőségű akácméz biztosítja.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás