A gazdálkodók számára fontos időszak fejeződött be november végén: a közvetlen támogatások keretében október 17-én indult az előlegfizetés, amelyre november végéig volt lehetőség, december 1-jétől már a részkifizetés zajlik, amely 2017. június 30-ig tart. A NAK – az MVH adatai alapján –  gyors számvetést készített.

Az Európai Bizottság idén is megadta a lehetőséget a tagállamoknak, hogy az új pénzügyi év kezdetével október közepétől magasabb előleget fizessenek a közvetlen és vidékfejlesztési támogatásokból. Ennek eredményeképpen idén akár 70 százalékos előlegre tehettek szert azok gazdálkodók, akiknél mindent rendben talált az MVH, összesen 11 jogcím kapcsán. A közvetlen támogatások keretében október 17-én indult az előlegfizetés, amelyre november végéig volt lehetőség, december 1-jétől már a részkifizetés zajlik, amely 2017. június 30-ig tart.

A NAK értesülései szerint november végéig mintegy 118 milliárd forint egységes területalapú („SAPS”) támogatási előlegkifizetés történt meg, december első felében pedig további mintegy 30-40 milliárd forint részkifizetés várható. A „zöldítés” jogcímen az előlegfizetés október 18-án kezdődött, és november végéig közel 44 milliárd forint előleget fizettek ki. SAPS-előlegként hektáronként legfeljebb 31 476 forintot vehettek kézhez a gazdálkodók, míg zöldítési előleg címen hektáronként maximum 17 559 forintban részesülhettek.

Sokan kaptak idén előleget, többek között zöldítésre is járt a korai juttatás
 

A „fiatal gazdálkodók” támogatásánál az előlegfizetés csak november elején kezdődött, és a hónap végéig közel 1,5 milliárd forint előleget utaltak át, hektáronként legfeljebb 14 722 forint összegben. Szintén történt előlegfizetés a „kistermelői támogatási rendszer” keretében, november folyamán több mint 4,6 milliárd forint, december első felében pedig várhatóan további 1,8 milliárd forint részkifizetés valósul meg. A kistermelői rendszer keretében kifizetett előlegek azonban minden gazdálkodó esetében eltérően alakultak, hiszen a támogatás is egyénre szabott minden gazdaságnál.

A „tejhasznútehén-tartás támogatása" keretében az előlegfizetés október 19-én kezdődött, és november végéig mintegy 11,7 milliárd forintot utaltak ki, valamint az MVH tájékoztatása szerint december első felében további 5 milliárd forint részkifizetés várható. A „termeléshez kötött anyajuhtartás támogatása” jogcímen november végéig több mint 3,7 milliárd forint, míg „a termeléshez kötött hízottbika-tartás támogatása” jogcímen november végéig csaknem 0,3 milliárd forint előleg kifizetése történt meg. A „termeléshez kötött területalapú támogatások” (cukor, gyümölcs, rizs) esetében december első felében várható mintegy 3 milliárd forint részkifizetés teljesítése.

A termeléshez kötött támogatási jogcímeken legfeljebb az alábbi táblázatban foglalt összegeket kaphatták meg a gazdálkodók.

Termeléshez kötött támogatási jogcím  Az előleg maximális értéke (Ft)     
anyajuhtartás-támogatás 5 197
anyatehéntartás-támogatás  32 778
hízottbikatartás-támogatás 11 854
tejhasznútehén-tartás támogatása 71 372
rizstermesztés-támogatás 147 922
cukorrépa-termesztés támogatása 117 672
zöldségnövény-termesztés támogatása 34 627
iparizöldségnövény-termesztés támogatása 38 788
gyümölcstermesztés-támogatás 62 538
szemes fehérjetakarmány - növénytermesztés-támogatás  43 137
szálas fehérjetakarmány - növénytermesztés-támogatás  19 097

A nemzeti támogatások keretében a „termeléstől elválasztott tej átmeneti nemzeti támogatás” jogcímen már történt előzetes kifizetés az év első felében, ez folytatódott október közepétől, így november végéig mintegy 11,7 milliárd forint támogatást adtak át. Ezen a jogcímen – „történelmi bázis jogosultságonként” – legfeljebb 6,34 forintra tehettek szert a gazdálkodók előleg formájában. A „termeléstől elválasztott hízottbika átmeneti nemzeti támogatás” jogcímen november végéig 2,3 milliárd forint kifizetése történt meg. Előlegként ezen a jogcímen – szintén „történelmi bázis jogosultságonként” – legfeljebb 25 ezer forintot kaptak a gazdák.

A „termeléstől elválasztott szarvasmarha extenzifikációs átmeneti nemzeti támogatás” jogcímen november végéig mintegy 1,9 milliárd forint kifizetése történt meg, december első felében mintegy 0,4 milliárd forintot utalnak át. 2016-ban előlegként „történelmi bázis jogosultságonként” legfeljebb 25 ezer forint támogatásban részesülhettek az érintettek.

Tehéntenyésztők is kaptak az előlegből
 

A Vidékfejlesztési Program keretében idén először nyílt lehetőség előlegfizetésre agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) és az ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása (ÖKO) pályázatok esetében. Az előlegfizetés olyan kérelmekre, tematikus előíráscsoportok esetében valósulhatott meg, amelyeknél az uniós előírásoknak megfelelően a lehetséges és ésszerűen elvégezhető adminisztratív ellenőrzések lezárultak. Mindezek alapján november végéig 15,4 milliárd forintot meghaladó összeg kifizetése történt meg előleg címén. További 0,9 milliárd forint kifizetés várható december végéig az erdőgazdálkodók normatív vidékfejlesztési támogatásai jogcím keretében. Ezen felül akár 2 milliárd forint szerkezetátalakítási támogatás juthat még a tejágazatnak az állatjóléti intézkedés keretében.

A NAK számításai szerint a részkifizetések a SAPS, a zöldítés, a fiatal gazda támogatás, a termeléshez kötött anyajuh és hízottbika esetében 2017 első negyedévében kezdődhetnek meg.

Forrás: nak.hu

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás