Egyre csökken Európában a vegyszeres növényvédelem lehetőségeinek száma, a biológiai megoldásoké viszont növekszik. A talaj szervesanyag-készletét feltáró, a növény gyökerét stimuláló biológiai készítmények is egyre többen vannak. Ma már a termelők is sokkal többet tudnak a témáról, az élő mikroorganizmusokat tartalmazó készítmények helyes és hatékony felhasználásáról, de a küszöbön álló uniós szabályozás megbolygathatja az érzékeny bizalmat a termékekkel kapcsolatban. Az Agrárszektor anyagát szemléztük, ami szerint az Európai Unió végre elhatározta, hogy rendet tesz a talajbaktériumok és -gombák, algák, és egyéb biológiai talajjavító készítmények piacán. A hazai gyakorlatban ismertek és elterjedtek a talajbaktériumok és -gombák, algák, sőt az aminosavas készítmények is. Ezek a termékek az ásványi műtrágyák mennyiségének csökkenthetőségét ígérik. Az elmúlt 10 évben nemcsak ezek gyakorlati alkalmazása terjedt el nagyon, hanem sokat tisztult a piac is, kevesebb a kókler. Ma már a termelők is sokkal többet tudnak a témáról, az élő mikroorganizmusokat tartalmazó készítmények helyes és hatékony felhasználásáról. Már nem csak a biokertészetekben, hanem a szántóföldeken is egyre többen vetik be a szervesanyag-feltáró, gyökérstimuláló, fotoszintézist serkentő, stressztűrést fokozó biológiai megoldásokat.
Enyhe uniós szabályozás készül, így a silány, kevésbé hatásos külföldi talajbaktériumok alááshatják az eddig megszerzett bizalmat a termékek iránt - képünk illusztráció, a középső munkagép első adapterén baktériumtrágya látható
A termékek köre nagyon széles, Európa sok országában pedig a magyarnál is sokkal nagyobb a zavar az agrárpiacokon. Ezért az uniós tagállamok állandó képviselői - több éves előkészületet követően - végre jóváhagyták az Európai Parlamenttel kötött, a termésnövelő anyagok uniós forgalomba hozataláról szóló új szabályokra vonatkozó megállapodást. A tájékoztatás szerint a rendelet harmonizálja a - szerves vagy másodlagos nyersanyagokból készülő - termésnövelő anyagokra vonatkozó előírásokat. Ezzel pedig új lehetőségeket teremt az anyagok nagyüzemi előállítására. A rendelet értelmében a CE-jelöléssel ellátott uniós termésnövelő anyagoknak meg kell felelniük bizonyos követelményeknek ahhoz, hogy szabadon forgalomba helyezhetők legyenek az az unió belső piacán.
A követelmények többek között szabályozzák
  • a szennyező anyagok legmagasabb megengedett szintjét,
  • az összetevők meghatározott kategóriáinak alkalmazását
  • és a címkézést.
Egyértelműen a piac liberalizálása volt a cél, erre évek óta készültek már. A hatása az lesz, hogy több termék lesz jelen a piacon, a kockázata pedig az, hogy még kevésbé lehet majd tudni, hogy mi az, ami bennük van. Számunkra kifejezetten szerencsés, hogy egyik fő termékünk, a fuzárium gombákkal szemben eredményes Trichoderma gomba már növényvédő szernek minősül, legalábbis a T34-es törzse, ami hamarosan elnyeri az engedélyét a hazai szántóföldi kultúrákra is. Kulcsfontosságú, hogy korrekt módon szabályozzák a szennyező anyagok megengedett mértékét a termékekben - és ez legyen érvényes az ásványi műtrágyákra is. Nem sportszerű, ha toxikus, fémes elemeket tartalmazó termékekkel kell versenyeznünk.mondta az Agrárszektornak Czinege Erik, a Kwizda Agro Kft. marketingvezetője.
Kell a verseny, de figyelni kell a különbségekre
Vajda Péter, a Phylazonit Kft. ügyvezetője szerint a versenyhelyzet szükséges a fejlődéshez. Ugyanakkor azt sem zárja ki, hogy az egyszerűbb, a piaci igényeknek alig, vagy egyáltalán nem megfelelő készítmények magyarországi megjelenésével felhígulhat a hazai kereskedelmi kínálat. De úgy véli, hogy kellő felvilágosító munkával el lehet érni, hogy a hazai termelők különbséget tudjanak tenni a komoly szakmai háttérrel rendelkező cégek és azok között, amelyek csak a kedvező piaci környezetet használják ki egy gyenge termék értékesítésére. Tudomásunk szerint a rendelet értelmében első körben kis számú törzs kaphat zöld utat. Asszociatív és szabadon élő nitrogénkötő törzsek, pillangósokkal szimbiózisban élők, illetve mikorrhiza gombák. Ezek lehetnek a belső piacon CE jelzéssel szabadon forgalmazhatóak - mondta a szakember.
Nem eszik olyan forrón a baktériumtrágyát sem
Nincs ok a pánikra, mert az Unió malmai lassan őrölnek. A rendeletet az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak hivatalosan is el kell fogadnia, majd az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba, de az alkalmazását csak az innentől számított 3 év elteltével kell megkezdeni. Ennyi időt kaptak a piaci szereplők az alkalmazkodásra.

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás