A metszés az egyik legfontosabb eleme az eredményes gyümölcstermesztésnek. A metszetlen fák kusza ágakat és hajtásokat hoznak, amelyek besűrűsödnek, így a fa terméshozama csökken. Ráadásul a betegségek és a kártevők hamarabb és nagyobb károkat tudnak okozni, mint egy jól kialakított ágrendszerű gyümölcsfán. Az almafa metszése már az év első hónapjaiban elkezdhető, viszont nem mindegy, hogy melyik ágat, vesszőt, illetve hajtást hogyan alakítjuk.

Az almafák metszéséhez már január-februárban hozzá lehet látni, fontos viszont, hogy soha ne metsszünk mínusz 10 foknál hidegebb időben. Már a fa fiatal korában, a korona kialakításánál törekedni kell arra, hogy a következő években megfelelő mennyiségű és minőségű termőrészek képződhessenek a vázágakon. A korona külső részein növő fiatalabb ágrészek mindig termékenyebbek az időseknél, így a törzshöz közeledve fokozatosan egyre kisebb mértékű terméshozamra lehet számítani. A cél mindig az, hogy a korona elöregedését késleltessük, ehhez pedig koronaalakító metszésre van szükség. Erre a műveletre csak addig van szükség, amíg a fiatal almafa koronája elkészül, azaz elnyeri végleges alakját és szerkezetét. A Kiskertblogger cikkét szemléztük.

Az almafa metszése már az év első hónapjaiban elkezdhető, érdemes körültekintéssel végezni

Ha az almafa sudaras, vagyis központ tengellyel rendelkezik, akkor minden metszéskor vizsgáljuk meg, hogy valóban a legerősebb, felfelé növő ág dominál-e.

Ha azt látjuk, hogy közel egy hasonló vastagságú, vele szinte párhuzamosan fejlődő ág már-már verseng a központi tengellyel, fűrészeljük ki a vetélytárs ágat. Meg kell szabadulni az ipszilon elágazásoktól is, mert ezek szintén egymás ellenlábasai. Minden művelet elvégzése előtt és alatt is folyamatosan ellenőrizzük a látványt, hogy nem maradjon ki egy rész sem. Ha egy fa vegetatív hajtásai vagy túlságosan eluralkodnak, vagy éppenséggel a terméshozó részek vannak túlsúlyban, metszéssel segítsünk rajta. Soha ne távolítsunk el 30 százaléknál többet a koronából, és ne akarjuk átalakítani a már meglévő koronaformát se.

A metszés legfontosabb szabályai
  • mindig távolítsunk el minden vesszőt, amely a sudárral vagy a vázágakkal verseng.
  • ügyeljünk, arra hogy a termőágak ne nőjék túl a vázágakat
  • távolítsuk el az összes, a korona belseje felé növő ágat
  • metsszük le az oldalágakon a túl sűrűn álló hajtásokat
  • vágjuk le a vízhajtásokat
  • az idősebb ágakat mindig tövig vágjuk le, ezzel helyet adva az új hajtásoknak
  • a metszési felület enyhén ferde legyen, ha pedig kifejlett ágat metszünk vissza, akkor soha nem szabad csonkot hagyni
  • a lehető leghamarabb távolítsuk el az elhalt, illetve beteg ágakat vagy gallyakat
  • először mindig az egymást keresztező, befelé növő ágakat metsszük ki tőből, a törött vagy sérült ágakat pedig minden esetben távolítsuk el
A vesszők metszése

Az alma vesszőinek csúcsi részén vegyesrügy helyezkedik el, a hajtásrügyek pedig oldalt vannak. A kettőt úgy lehet egymástól megkülönböztetni, hogy a vegyesrügy sokkal dundibb, mint a soványka hajtórügy, amely a vesszők oldalán található. A vessző oldalán lévő hajtásrügyekből fejlődnek ki az év folyamán a termőrészek. Ezek csak akkor tudnak kihajtani, ha a vessző felső részét nem vágjuk le a hajtórügyekkel együtt. Ugyanakkor ha a vessző végét megrágta a vad, vagy betegség jeleit látjuk rajta, akkor érdemes a beteg részig visszavágni azt.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás