Első helyre ugrott az osztrák biogazdálkodás: minden negyedik hektár ökológiai termesztésben
Az osztrák háztartások átlagosan 190 eurót adtak ki bioélelmiszerekre 2020-ban. Ez 33 euróval több az egy évvel korábbinál. A változás értékben 23, mennyiségben pedig 17 százalékos emelkedést jelent a 2019. évihez képest. Michael Blass, az AMA, az osztrák agrármarketing szervezet ügyvezetője egy, a közelmúltban a biogazdák szövetségével közösen tartott sajtótájékoztatón elmondta: az elmúlt évben a bioélelmiszereknek a teljes fogyasztásban elért részaránya első alkalommal érte el a 10 százalékot.
A növekedés elsődleges oka, hogy a koronavírus-járvány miatt sok embert a korábbinál jobban foglalkoztat a kérdés, honnan származik az élelmiszer, ami az asztalára kerül - számolt be róla a Magyar Mezőgazdaság. Ráadásul a kereslet főként a biotej, -hús és -gyümölcs iránt várhatóan tovább nő. Mivel azonban a kereslet növekedésével a termelők aligha tudnak lépést tartani, a hiányzó mennyiséget importból kell majd biztosítani. Ausztriában a biogazdálkodással megművelt földterület aránya 5 év alatt 23 százalékkal bővült, míg a bioüzemek száma ugyanezen időszakban 3,7 ezerrel, 18 százalékkal emelkedett. A részarányuk ma már eléri a 23 százalékot. 2020-ban a teljes mezőgazdasági termőterület 26 százalékát művelték ökológiai gazdálkodási rendszerben.
Az osztrák biogazdálkodás sem minden területen hasít
Az elmúlt két évben a biotermelésre átállt gazdák száma csökkent, amit Gertraud Grabmann, a Bio Austria ügyvezetője a támogatási rendszer hiányosságaival indokol. Márpedig támogatások nélkül továbbra is kevés bioüzem maradna életképes - írták.
Hirdetés
Arról a Biokontroll Hungária számolt be, hogy az EU-s ökológiai területeket három fő célra hasznosítják: szántóföldi növénytermesztés (gabonafélék, friss zöldségek, zöldtakarmányok és ipari növények), állandó gyepterületek (legelők és rétek) és állandó növények (gyümölcsfák, bogyós gyümölcsűek, olajfaligetek és szőlőültetvények). Az ökológiai legelők és rétek területe 2016-ban meghaladta az 5 millió hektárt, ami azt jelenti, hogy az EU-28 ökológiai területeinek 45,1 százalékát állandó gyepterületek alkotják. Ezeket a területeket általában az ökológiai állatállomány legeltetésére használják. A szántóföldi növények az összes ökológiai terület 44 százalékát adják, a maradék 10,9 százalékot pedig az állandó kultúrák teszik ki. Állattartás szempontjából is kiemelkedő részt képvisel Ausztria. Juh- és kecske állományának ugyanis 34,3 százaléka ökológiai, valamint az EU-ban Ausztriában a legnagyobb az ökológiai szarvasmarhák aránya (20,7 százalék) - írták még 2018-ban. Az EU-s adatokat itt lehet megnézni.
A legutóbbi, 2019-es EU-s adatokról ez a táblázat mutat részleteket:
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés