A magas termés eléréshez a termesztett haszonnövényeink számára biztosítanunk kell a megfelelő tápanyagot a szükséges mennyiségben. Ez azonban egyáltalán nem könnyű feladat, mert a főbb tápanyagok (nitrogén, foszfor, kálium, magnézium, kén és kalcium) mellett mikroelemekre (bórra, mangánra és cinkre) is szükségük van. A tápanyaghiányt a növény fiziológiai stresszként éli meg, aminek a következménye terméscsökkenés és minőségromlás lehet. Ezért kiegyensúlyozott trágyázás alkalmazásakor a lényeg a megelőzésen van. Ennek ellenére időről-időre felléphet tápanyaghiányos állapot. A siker azon múlik, hogy a hiánytüneteket felismerjük-e. Ezzel a céllal, a hiánytünetek alapjai címmel tartottak online kurzust a KALI Akadémia keretében március 25-én, Dr. Zsom Eszter és Dr. Heike Thiel, a K+S Minerals and Agriculture GmbH szaktanácsadói.

A webinárium során az előadók sorban bemutatták a makroelemek növényekre gyakorolt hatásait és hogy a hiányukra milyen tünetek jellemzők.

Megtudhattuk, hogy a nitrogén legfontosabb szerepe a vegetatív növekedésben van, mert több olyan anyagnak az építőeleme, amely a növény növekedésének szabályozásában fontos. Kulcsszerepet játszik továbbá a fotoszintézisben, és ezáltal a növény cukortermelésében, hiszen a klorofill molekulának a magnéziummal együtt a központi eleme. Említést érdemel még a nitrogén hatása a fehérje előállításában, és így a szemek, a szemtermés és magvak, valamint a fehérjék és gyökérenzimek képzésében is, melyek a víz- és tápanyag felvételét segítik elő.

A nitrogén hiánytünete először az idősebb leveleken mutatkozik meg. Kezdetben halványul a levél, majd később az egész elsárgul. Az állományunk a növekedésben teljesen visszamarad.

A foszfor a generatív (virágzás, termés és magképzés) növekedés mozgatórugója. Részt vesz a sejtek felépítésében, mivel a foszfor a nukleinsav (örökítőanyag) és a foszfolipidek része. Az energiaátalakítás kapcsán is meg kell említenünk, mivel a foszfor az ATP része, így nélkülözhetetlen valamennyi energiát igénylő folyamathoz (például a fotoszintézishez és a légzéshez). A virágzásban, valamint a termés- és magképzésben is részt vesz.

Mivel a foszfor mozog a növényben, először az idősebb levelek lesznek sötétzöldek és kékeszöldek, mert túl sok klorofill képződik, viszont később vöröses elszíneződés is előfordul, és az idősebb levelek gyakran idő előtt lehullanak. A virágzás és az érés zavart szenved.

A kálium felel a növény egészségéért a teljes vegetációs időszakban. Hatással van a fotoszintézis során a szénhidrátok képződésére és szállítására a levelekből a kalászokba, gumókba, csövekbe és a répatestbe vagy gyökérbe. Ha a szállítás zavart szenved, a szénhidrátok felhalmozódnak a levélben és a fotoszintézis lelassul. Szabályozza a gázcserenyílások működését a levél fonákján és ezáltal a fotoszintetikus teljesítményt. Ha a gázcserenyílások jól működnek a növény nem fog feleslegesen párologtatni. Eredményesebb vízhasznosítást tesz lehetővé és mérsékeli a szárazság okozta stresszt. A burgonyatermesztésben kiemelt a szerepe, mert hatással van a minőségre, például a magasabb fehérje- és vitamintartalomra, ráadásul ennél a kultúránál a feketefoltosságot is mérsékeli. Valamint a kloroplasztiszokon keresztül szabályozza a fotoszintézis teljesítményét. Erősíti továbbá a gombás betegségekkel, kórokozókkal és kártevőkkel szembeni ellenálló-képességet (a sejtfalak vastagodása által), nagyobb fagytűrést és erősebb szárszilárdságot okoz.

Mivel a kálium könnyen mozog a növényben, így hiánya először az idősebb leveleken látszik, klorotikus elszíneződés formájában a levélszéleken. Később a levél széle elhal.

Magnéziumhiány tünetei a kukoricalevélen

A magnézium jelenléte kulcsfontosságú az anyagcserében, a fotoszintézisben, és ezáltal a fényenergia terméssé történő alakításában, mivel a magnézium a klorofill központi eleme. Fontos szerepet játszik továbbá a szénhidrátok, fehérjék és zsírok előállításában és a levelekből a kalászokba, gumókba vagy csövekbe történő szállításában. Pozitív hatása van a gyökérnövekedésre, hiszen a Mg az erősebb gyökérzeten keresztül növeli a víz- és tápanyagfelvételt a talajból. Javítja a hőstressztűrést magas UV-sugárzás esetén. Szerepe van továbbá számos enzim működésében és ezáltal az anyagcsere-folyamatokban (pl. fotoszintézis). Elősegíti a DNS-képződést és ezáltal a genetikai információ átvitelét a fehérjékbe.

Mivel a magnézium könnyen mozog a növényben, így hiánya először az idősebb leveleken látszik. A levélerek közötti világosodás és sárgulás a jellemző rá. Később ezek a részek elhalnak.

A magnézium esetében akkor találkozunk ilyen hiánytünettel például, amikor a talaj pH-ja nem megfelelő, azaz túl savas. Az 5-ös és 6-os pH felett nincs probléma a magnéziumfelvétellel. A 7-es pH az optimális a növényeknek, egyébként hiányt szenvedhet.

Kéntrágyázási kísérlet

A kén a fehérje- és az olajképződés motorja, a fehérje-anyagcserét szabályozza. Enzimeket aktivál az energia és zsírsav anyagcseréhez. Kiemelt jelentősége, hogy javítja a nitrogén hasznosulásának hatékonyságát. Jelenléte serkenti a hagyma és mustár illóolajának és a kéntartalmú aminosavak képződését és kihatással van az egész fehérjeszintézisre. Érdemes kiemelni továbbá, hogy a gombás betegségekkel szemben ellenállóbbá teszi a növényt és a búza esetében javítja a fehérje minőségét (sikértartalmát) és sütési paramétereit (térfogat-kihozatal).

Miután a kén nem mozog a növényben, hiánya először a fiatalabb leveleken látszik: klorotikus sárgulás látható rajta vagy halvány zöld lesz, a virág (például a repcénél) fehéres sárga árnyalatot vesz fel. Gyenge bokrosodás lesz az eredménye, a kalászkezdemények rosszul fejlődnek. Kétszikű növényeknél a levelek kanalasodása is megfigyelhető

Elemi kén kijuttatásakor szükség van arra, hogy ezt a baktériumok szulfáttá alakítsák, mert csak ebben a formában vehető fel a növények számára, viszont ez egy időigényes folyamat. Az átalakulás akkor megy végbe megfelelően, ha a baktériumok számára megfelelő hőmérséklet áll rendelkezésre. Ha hűvös a tavasz, lassú a folyamat.

Dr. Heike Thiel és Dr. Zsom Eszter, a K+S Minerals and Agriculture GmbH szaktanácsadói

A webinárium záró részében a részvevők kérdéseket is feltehettek az előadóknak.

A válaszokból megtudhattuk, hogy:

  • a szulfátforma a legelőnyösebb a levéltrágyázásra, mert az elemi kén ugyanúgy nem tud azonnal hatni levélen keresztül, ahogy a talajban sem.
  • magnéziumhiány esetén levéltrágyaként a magnézium-szulfát és a magnézium-nitrát is hatékony lehet, de a magnézium-nitrát csak akkor javasolt, amikor az intenzív növekedés a fontos. Amikor a növény az érés, a termésképződés állapotában van, már nincs akkora szüksége nitrogénre, mert az elnyújtja az érést. Olcsóbb megoldás és a teljes vegetációs időszakban alkalmazható viszont a magnézium-szulfát.
  • levélanalízist akkor érdemes kukoricában végeztetni, ha nem egyértelmű, hogy az állománynak milyen hiánytünete lehet.
  • a keserűsó nem változtatja meg a permetlé pH-ját.
  • őszi vetésű növény (például őszi búza vagy őszi árpa) esetén, ősszel egy kisebb (1/3) mennyiségű magnéziumot javasolt kijuttatni alaptrágyaként és tavasszal mehet a nagyobb (2/3) mennyiség.
  • tavaszi vetésű növény esetén a magnézium kijuttatása tavasszal ajánlott, ha van rá lehetőség, itt is megosztottan: vetés előtt (1/3) és fejtrágyaként (2/3) a nitrogénadaggal együtt.
  • a keserűsó nem csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát.
  • mivel a magnézium-oxid nem felvehető a növény számára, ezért inkább a magnézium-nitrát vagy a magnézium-szulfát alkalmazása ajánlott a magnéziumpótlásra.
  • magnéziumhiányos állapotban a pétisóban jelen lévő magnéziumtartalom  kedvező hatású, az hogy elegendő-e, az attól is függ, hogy mennyi pétisót juttatunk ki és attól is, hogy a benne lévő magnézium miből származik. A növény a leghamarabb a vízoldható magnéziumszulfátot tudja azonnal hasznosítani. Ha a pétisóban ebben a formában van a magnézium, akkor a magnéziumhiányos állapoton sokat segít. Ha azonban a magnézium tartalma dolomitból származik, akkor csak akkor elérhető, ha nagyon alacsony a talaj pH-ja (5,5 alatti) és a dolomit nagyon finomra van őrölve benne.
  • a rejtett hiánybetegség csak akkor jelent veszélyt, ha befolyásolja a termésünket, a mikroelemekre ez nem jellemző.
  • háromszor 8 kg keserűsó javasolt a gabonában, bokrosodáskor javasolt kijuttatni az első kört, kalászképződéskor a másodikat és a növényvédő szer kijuttatáshoz kell igazítani a harmadikat.

A következő online előadásra április 14-én 10-11-ig kerül sor, amelyre már most lehet jelentkezni erre a linkre kattintva:

Illetve a vállalat követhető még a Facebookon ide kattintva.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A K+S Minerals and Agriculture GmbH magas minőségű termékeket kínál, melyek káliumot (K), magnéziumot (Mg), ként, (S), bórt (B), mangánt (Mn) és cinket (Zn) tartalmaznak a növények által azonnal felvehető formában és a növény számára kedvező összetételben. A 60er Kali (kálisó) a legkeresettebb termékük. Ez az univerzális monoműtrágya főként a főbb szántóföldi növények trágyázására használatos, legtöbbször kalászosokban és kukoricában alkalmazzák. Ásványi trágya különlegességeik az előbb említett növényeken túlmenően azoknál a növényeknél használatosak, amelyeknek magasabb a kálium-, magnézium- vagy kénigényük, pl. napraforgó, repce, burgonya. A KALISOP, Patentkali, ESTA Kieserit és EPSO Top elsősorban a kloridérzékeny növényeknél használatosak, pl. burgonya, szőlő és zöldségkultúrák.

Az EPSO Top, SOLUMOP, soluSOP és HORTISUL tápoldatozásra is használhatóak, melynek egyre nő a jelentősége.

Mivel a növények tápelem igénye eltér, a K+S Minerals and Agriculture szaktanácsadói felkészült szakemberek, hogy segítsék a gazdálkodókat nélkülözhetetlen információkkal ellátni növényei optimális tápanyaggal történő ellátása érdekében.

(x)

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás