2018 és 2020 között az időjárás alapvetően kedvezett a kukoricatermesztőknek. A magas termésátlagok kiegészülve az egyre emelkedő átvételi árakkal stabil jövedelmezőséget biztosítottak a kukoricaágazatnak. 2021-ben azonban az ország egyes területein az aszály miatt jelentős terméskiesést szenvedtek el a gazdálkodók, amit sok esetben a kiemelkedően magas átvételi ár is csak részben tudott kompenzálni.

Egyre több termelőben felmerül a kérdés, hogyan tovább?

Azok a gazdálkodók, akik gyengébb adottságú, aszályra hajlamosabb területekkel rendelkeznek – és a legtöbb gazdának van ilyen területe- keresik azokat az alternatív megoldásokat, amelyekkel biztonságosabbá tehetik a termelésüket.

A kukorica a vetésszerkezet egyik meghatározó eleme, de a nagy területen vetett tavaszi vetésű növények közül az egyik legérzékenyebb az egyre jellemzőbb aszályra és a forró nyári időjárásra. Mindenki számára ismert a műtrágya árak drasztikus emelkedése, de az elvárt terméshez a kukorica is igényli minden évben a nagyobb mennyiségű tápanyagutánpótlást.

Egyes területeken a cirok lehet a jövő kukoricája

Be kell látni, hogy vannak olyan területek Magyarországon, ahol a kukorica egy átlagos évben is csak 6-8 t/ha termésre képes, így termesztése egy olyan kockázatot jelent, amit vagy vállal a termelő, vagy nem.  

Emiatt egyre többen döntenek úgy, hogy a kukorica helyett cirok termesztésébe kezdenek.

Miért lehet egyes területeken a cirok a jövő kukoricája?

  • A cirok jelenleg a világon az 5. legnagyobb területen, több mint 42.000.000 hektáron (Európában közel 350.000 hektáron) termesztett gabonaféle, a vetésterülete folyamatosan nő.
  • Sikerének az az oka, hogy kiemelkedő stressz- és szárazságtűréssel rendelkezik, egységnyi mennyiségű szárazanyag előállításához 30- 50%-kal kevesebb vizet használ fel, mint a kukorica, tehát biztonságosabb a termesztése.
  • A vetésforgó bővíthető vele és ezáltal a rovar- és betegségnyomás csökkenthető.
  • Termesztése nem igényel speciális munkaeszközt.
  • Alacsonyabb input költsége miatt gazdaságosabban termeszthető gyengébb adottságú területeken is.
  • Állattenyésztők számára a cirok tökéletes kiegészítője a szemes és tömegtakarmányoknak, emellett olcsóbbá és biztonságosabbá teszi a takarmányszükséglet előállítását.

A kedvező tapasztalatok miatt az elmúlt pár évben folyamatosan nőtt a cirok területe hazánkban is. 2021-ben kb. 30-35.000 hektáron termeltek szemes cirkot és 10-15.000 hektáron silócirkot Magyarországon.

Sokak számára ma Magyarországon a cirok egyet jelent az Euralis névvel. 2020. szeptember 1-jén az EURALIS Semences és a CAUSSADE Semences Group összeolvadásával létrejött a Lidea nemzetközi vetőmagvállalat. Így az idei szezonban már a Lidea forgalmazásában érhetők el, ismert és új termékeink a hazai piacon.

https://www.youtube.com/watch?v=rNwM1zwAPOY

Miért válasszon Lidea cirkot?

A Lidea és a résztulajdonában álló EUROSORGHO cég Európa legnagyobb cirok nemesítője és vezető vetőmag előállítója. Hibridjeink a hazai termesztési viszonyok között évek óta bizonyítják a kiemelkedő képességeiket így nem véletlen, hogy rövid idő alatt piacvezetőkké váltak.

Mások vagyunk, mint az egyéb nemesítőházak, mert nemcsak vetőmagot kínálunk, hanem évek óta a cirokban érintett összes piaci szereplő bevonásával közösen és komplexen fejlesztjük a hazai cirokpiacot. Olyan megoldásokat kínálunk, amelyek a hazai viszonyok között is biztosítják a cirok nyújtotta előnyöket minden érdekelt számára.

A fajtaválasztás stratégia döntés! Az eltérő igények eltérő megoldást kívánnak!

A hazai piacon több nemesítőház kínálatából lehet választani, de a saját kísérleteink és a termelői visszajelzések alapján mindenki számára egyértelmű, hogy az egyes cirokhibridek teljesítménye között lényeges eltérés van.

A Lidea szemes és silócirkot is forgalmaz Magyarországon.

A szemes cirok fő felhasználási területei a takarmányipar és az állattenyésztés és kisebb mértékben a humán élelmezés.

Hibridjeink évek óta keresettek, hiszen jól beilleszkednek és kiemelkedően teljesítenek a hazai termesztési környezetben, termésük elfogadott és kifejezetten keresett, mivel találkozik a célpiac igényeivel, ezért könnyen és biztosan értékesíthetők. Piacvezető hibridjeink előállítása már Magyarországon történik.

A cirokszilázs etetése a nagytejű állomány részére is javasolt

Silócirok fajtaválasztékunkat a szarvasmarha-ágazat eltérő, speciális takarmányozási igényeinek figyelembevételével alakítottuk ki, amelyek között megtalálhatók az ún. hagyományos, de takarmányozásra egyértelműen javasolt silócirkok mellett a legújabb szakmai nemesítési irányt képviselő BMR típusú silócirkok is (amelyekből készült szilázs etetése javasolt nagytejű állomány részére is). Minden Lidea cirok egy kicsit eltér egymástól, más a jellegük és ezért más az erősségük is (cukor, keményítő, emészthető rost tartalom, NDF, NEI…).

A sikeres ciroktermesztés alapja az, hogy ismerve a termőhelyi adottságokat és a cirok növény igényét, helyes hibrid választással és agrotechnika alkalmazásával próbáljuk meg maximalizálni a jövedelmünket! Ebben segít kiadványunk, amiben a Lidea cirkok esetében bevált legfontosabb termesztéstechnológiai tudnivalókat foglaltuk össze.

Cirokkal kapcsolatos szakmai kérdéseit felteheti az acirok.hu online oldalunkon is, ahol szakértőinktől személyre szabott választ és tanácsot kaphat.

Az adottságokhoz és az igényekhez kell cirkot választani és mi segítünk ebben! Az aktuális cirokkínálatunkkal, egyéb növényeinkkel kapcsolatban keresse a területileg illetékes kollégánkat, vagy bővebb információ találhat róluk a honlapunkon.

Balogh László
termékmenedzser
Lidea Hungary Kft.

(x)

Megosztás

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás