2018 és 2020 között az időjárás alapvetően kedvezett a kukoricatermesztőknek. A magas termésátlagok kiegészülve az egyre emelkedő átvételi árakkal stabil jövedelmezőséget biztosítottak a kukoricaágazatnak. 2021-ben azonban az ország egyes területein az aszály miatt jelentős terméskiesést szenvedtek el a gazdálkodók, amit sok esetben a kiemelkedően magas átvételi ár is csak részben tudott kompenzálni.

Egyre több termelőben felmerül a kérdés, hogyan tovább?

Azok a gazdálkodók, akik gyengébb adottságú, aszályra hajlamosabb területekkel rendelkeznek – és a legtöbb gazdának van ilyen területe- keresik azokat az alternatív megoldásokat, amelyekkel biztonságosabbá tehetik a termelésüket.

A kukorica a vetésszerkezet egyik meghatározó eleme, de a nagy területen vetett tavaszi vetésű növények közül az egyik legérzékenyebb az egyre jellemzőbb aszályra és a forró nyári időjárásra. Mindenki számára ismert a műtrágya árak drasztikus emelkedése, de az elvárt terméshez a kukorica is igényli minden évben a nagyobb mennyiségű tápanyagutánpótlást.

Egyes területeken a cirok lehet a jövő kukoricája

Be kell látni, hogy vannak olyan területek Magyarországon, ahol a kukorica egy átlagos évben is csak 6-8 t/ha termésre képes, így termesztése egy olyan kockázatot jelent, amit vagy vállal a termelő, vagy nem.  

Emiatt egyre többen döntenek úgy, hogy a kukorica helyett cirok termesztésébe kezdenek.

Miért lehet egyes területeken a cirok a jövő kukoricája?

  • A cirok jelenleg a világon az 5. legnagyobb területen, több mint 42.000.000 hektáron (Európában közel 350.000 hektáron) termesztett gabonaféle, a vetésterülete folyamatosan nő.
  • Sikerének az az oka, hogy kiemelkedő stressz- és szárazságtűréssel rendelkezik, egységnyi mennyiségű szárazanyag előállításához 30- 50%-kal kevesebb vizet használ fel, mint a kukorica, tehát biztonságosabb a termesztése.
  • A vetésforgó bővíthető vele és ezáltal a rovar- és betegségnyomás csökkenthető.
  • Termesztése nem igényel speciális munkaeszközt.
  • Alacsonyabb input költsége miatt gazdaságosabban termeszthető gyengébb adottságú területeken is.
  • Állattenyésztők számára a cirok tökéletes kiegészítője a szemes és tömegtakarmányoknak, emellett olcsóbbá és biztonságosabbá teszi a takarmányszükséglet előállítását.

A kedvező tapasztalatok miatt az elmúlt pár évben folyamatosan nőtt a cirok területe hazánkban is. 2021-ben kb. 30-35.000 hektáron termeltek szemes cirkot és 10-15.000 hektáron silócirkot Magyarországon.

Sokak számára ma Magyarországon a cirok egyet jelent az Euralis névvel. 2020. szeptember 1-jén az EURALIS Semences és a CAUSSADE Semences Group összeolvadásával létrejött a Lidea nemzetközi vetőmagvállalat. Így az idei szezonban már a Lidea forgalmazásában érhetők el, ismert és új termékeink a hazai piacon.

https://www.youtube.com/watch?v=rNwM1zwAPOY

Miért válasszon Lidea cirkot?

A Lidea és a résztulajdonában álló EUROSORGHO cég Európa legnagyobb cirok nemesítője és vezető vetőmag előállítója. Hibridjeink a hazai termesztési viszonyok között évek óta bizonyítják a kiemelkedő képességeiket így nem véletlen, hogy rövid idő alatt piacvezetőkké váltak.

Mások vagyunk, mint az egyéb nemesítőházak, mert nemcsak vetőmagot kínálunk, hanem évek óta a cirokban érintett összes piaci szereplő bevonásával közösen és komplexen fejlesztjük a hazai cirokpiacot. Olyan megoldásokat kínálunk, amelyek a hazai viszonyok között is biztosítják a cirok nyújtotta előnyöket minden érdekelt számára.

A fajtaválasztás stratégia döntés! Az eltérő igények eltérő megoldást kívánnak!

A hazai piacon több nemesítőház kínálatából lehet választani, de a saját kísérleteink és a termelői visszajelzések alapján mindenki számára egyértelmű, hogy az egyes cirokhibridek teljesítménye között lényeges eltérés van.

A Lidea szemes és silócirkot is forgalmaz Magyarországon.

A szemes cirok fő felhasználási területei a takarmányipar és az állattenyésztés és kisebb mértékben a humán élelmezés.

Hibridjeink évek óta keresettek, hiszen jól beilleszkednek és kiemelkedően teljesítenek a hazai termesztési környezetben, termésük elfogadott és kifejezetten keresett, mivel találkozik a célpiac igényeivel, ezért könnyen és biztosan értékesíthetők. Piacvezető hibridjeink előállítása már Magyarországon történik.

A cirokszilázs etetése a nagytejű állomány részére is javasolt

Silócirok fajtaválasztékunkat a szarvasmarha-ágazat eltérő, speciális takarmányozási igényeinek figyelembevételével alakítottuk ki, amelyek között megtalálhatók az ún. hagyományos, de takarmányozásra egyértelműen javasolt silócirkok mellett a legújabb szakmai nemesítési irányt képviselő BMR típusú silócirkok is (amelyekből készült szilázs etetése javasolt nagytejű állomány részére is). Minden Lidea cirok egy kicsit eltér egymástól, más a jellegük és ezért más az erősségük is (cukor, keményítő, emészthető rost tartalom, NDF, NEI…).

A sikeres ciroktermesztés alapja az, hogy ismerve a termőhelyi adottságokat és a cirok növény igényét, helyes hibrid választással és agrotechnika alkalmazásával próbáljuk meg maximalizálni a jövedelmünket! Ebben segít kiadványunk, amiben a Lidea cirkok esetében bevált legfontosabb termesztéstechnológiai tudnivalókat foglaltuk össze.

Cirokkal kapcsolatos szakmai kérdéseit felteheti az acirok.hu online oldalunkon is, ahol szakértőinktől személyre szabott választ és tanácsot kaphat.

Az adottságokhoz és az igényekhez kell cirkot választani és mi segítünk ebben! Az aktuális cirokkínálatunkkal, egyéb növényeinkkel kapcsolatban keresse a területileg illetékes kollégánkat, vagy bővebb információ találhat róluk a honlapunkon.

Balogh László
termékmenedzser
Lidea Hungary Kft.

(x)

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás