Szakértők arra figyelmeztettek, hogy az éghajlatváltozás miatt Európa néhány kedvenc bora eltűnhet a föld színéről. A folyamat érintheti a Prosecco-t is.

A Prosecco - az olasz hegyvidéki szőlőültetvényeken termelt fehér pezsgő - a kontinens egyik legkedveltebb itala. A szélsőséges időjárás és a talajpusztulás halálos kombinációja miatt azonban a szőlőtermés egyre csökken. Az iScience folyóiratban a múlt hónapban közzétett új elemzés szerint a termés "törékeny és veszélyeztetett".

Forrás: Pixabay

"A kockázat nem csak a mezőgazdasági termék elvesztése vagy a táj megváltozása, ami negatív hatással van a helyi gazdaságra" - mondja a tanulmány vezető szerzője, Dr. Paolo Tarolli, az olaszországi Padovai Egyetem munkatársa.

"A kockázat az, hogy egy egész közösségek történelme és kulturális gyökerei vesznek el."

Más évjáratok, például a burgundi, a Grand Cru és a Cabernet Sauvignon is veszélyben lehetnek.

Miért van veszélyben a prosecco?

A szélsőséges időjárás megnehezíti a prosecco termelők életét. A hirtelen, intenzív esőzések hirtelen talajeróziót és lejtőomlásokat - amikor a föld lecsúszik - váltanak ki Észak-Olaszország meredek szőlőültetvényein - olvastuk az euronews.com-on.

A másik probléma az aszály, amely rendkívül megnehezíti a növények öntözését. Idén a Prosecco termelőit hatalmas tavaszi esőzések és jégesők szomorították, amit egy tikkasztóan forró nyár követett. A bizonytalan időjárás - amelyet az éghajlatváltozás vált ki - a termelők becslése szerint akár ötödével is csökkentheti az olasz borszőlőtermést.

Miért termesztik a Prosecco-t egy hegyoldalon?

A Prosecco egyedülálló ízét magashegyi eredetének köszönheti. A hegyvidéken termesztett szőlő kisebb, és a héj és a lé aránya nagyobb, ami intenzívebb ízt kölcsönöz neki. Emellett sok napfény éri őket - de a magasan fekvő területek hűvös hőmérséklete megakadályozza, hogy megsüljenek.

A termény iránti kereslet óriási, öt év alatt több mint 33 százalékkal nőtt. Összehasonlításképpen, a francia pezsgő iránti kereslet ugyanebben az időszakban mindössze egy százalékkal emelkedett.

De a termés betakarítása ilyen magasan fekvő helyeken nem könnyű. A nehézségeket felismerve a 30 százaléknál meredekebb lejtőkön történő szőlőtermesztés gyakorlatát "hősies szőlőművelésnek" nevezik.

Dr. Tarolli szerint a demográfiai változások és a vidéki területekről való elvándorlás komoly munkaerőhiányhoz vezetett a hegyvidéken. Az éghajlatváltozás pusztításai sokkal nehezebbé teszik a következő generáció toborzását.

"Az új generáció nem hajlandó továbbra is szélsőséges körülmények között dolgozni, ha a gazdasági előnyök jelentéktelenek" - figyelmeztet Dr. Tarolli.

Milyen más növényeket fenyeget az éghajlatváltozás?

Nem csak a szőlőről van szó - az éghajlatváltozás világszerte megtizedeli a termést. Észak-Olaszországban a rizs, Spanyolországban az olívaolaj és az Egyesült Királyságban az árpa terméshozama drámaian csökkent az elmúlt néhány évben a környezeti feltételek miatt.

Az éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi munkacsoport (IPCC) arra figyelmeztetett, hogy ha elérjük az 1,5°C-os felmelegedést, a világ mezőgazdasági területeinek mintegy 8 százaléka alkalmatlanná válik az agrárium számára.

A Meteorológiai Világszervezet májusban közzétett jelentése szerint 66 százalék az esélye annak, hogy az éves globális átlaghőmérséklet valamikor a következő öt évben eléri az 1,5 ºC-ot az iparosodás előtti hőmérséklet felett.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás