A nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, Győrffy Balázs Szóvetés című podcastjében a zöldség-gyümölcs szektor helyzetéről és fejlesztési lehetőségeiről beszélgetett az ágazat egyik képzett és tapasztalt szakemberével. Mártonffy Béla, a NAK kertészeti és beszállítóipari osztályának jelenlegi vezetője, FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács korábbi elnöke szerint komplex üzemfejlesztési kiírásra van szükség, hogy az ágazat fejlődhessen.

A Mezőhír foglalta össze, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szervezetén belül 5 kertészeti alosztály működik Mártonffy Béla vezetésével, ezek mindegyike saját munkaprogrammal rendelkezik. Az ágazatnak azonban vannak általánosan érvényes gyengeségei az elnök szerint. Ma már a zöldséget és a gyümölcsöt is zömében friss termékként fogyasztják a magyarok, nem otthon tárolják a pincében. Azonban a tárolás feladatát a magyar termelés nem tudta átvállalni. 

A magyar zöldség-gyümölcs termelés gyakorlatilag megfeleződött a rendszerváltás előtti időkhöz képest, ezért fejlesztésre és új technológiákra van szüksége a szakmának - Fotó: Magro.hu, CSZS

A korábban jó feldolgozóiparunk a rendszerváltás során felerészben eltűnt, az uniós csatlakozás után pedig felerősödött az import nyomása. A magyar termelés ráadásul rendkívül elaprózott. Rengeteg őstermelőt, kistermelőt foglalkoztat, akik viszont nem hitelképesek, így a komolyabb pályázatokból, fejlesztési lehetőségekből is kimaradtak. Ezek a problémák az összes ágazatunkat jellemzik, nem csoda, ha a magyar zöldség-gyümölcs termelés gyakorlatilag megfeleződött a rendszerváltás előtti időkhöz képest - közölte.

Fejlesztési pályázatokra van szükség

Mártonffy Béla bízik benne, hogy az őstermelői rendszer átalakítása nagy lendület adhat az ágazat fejlődésének. Fontosnak tartja azonban, hogy ne egy-egy részfeladatra készítsenek a jövőben pályázati kiírásokat, hanem komplex üzemfejlesztési programokat támogassanak a döntéshozók. 

Ennek része, hogy a fajtától kezdve a műszaki-technológia háttérig egységes koncepcióval rendelkezzen a pályázó üzem. 

A szakember különösen fontosnak tartotta a tárolás és a feldolgozás támogatását. Vannak ágazatok, ahol az árut lehetetlen nyersen piacra vinni, mindenképpen át kell esnie egy elsődleges feldolgozáson. A gyógynövényágazatban például a magas (70%-os) gyűjtési arányon is változtatni kell a termesztés javára. Más ágazatokban az extrém piaci kitettségen szükséges módosítani. A magyar meggy adja például a német piaci kínálat 80 százalékát. 14 ezer hektár terméséről van szó, ennek feldolgozását meg kellene próbálni saját kézbe venni – vélekedett a szakember.

A kereslet és a kínálat hangolása

Az ágazat fejlesztésének összhangban kell lennie a hazai kereslet növekedésével is. Ez nehéz, mert gyerekként alakulnak ki a táplálkozási szokásaink, másrészt a marketingkampánynak akkor van értelme, ha termékmennyiség is áll mögötte. Mennyiségi termelés azonban csak a kereslet megléte esetén jön létre. A helyzetet harmonikus együttfejlesztéssel lehet kezelni. Mártonffy szerint az ország „alkalmas arra, hogy Közép-Európa kertészeti centruma legyen”. 

Az a véleménye, hogy csak olyan érdekviszonyokat kell teremteni az ágazatban, amivel az adottságainkat ki tudjuk használni. Példaként említette a termálvíz-visszasajtolási kötelezettség eltörlését, ami azonnal jövedelmezőbbé tette az üvegházas termelést, így az ma már egyes magyarországi kertészetekben világszínvonalon folyik. A teljes cikket itt lehet elolvasni.

A teljes beszélgetés videója itt nézhető és hallgatható:

https://www.youtube.com/watch?v=iWW--dCDMV0
Eltűnő feldolgozóágazattal új fejlesztési program szükséges a hazai zöldség- és a gyümölcstermelők helyzetének javítására

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás