Néhány órával a határidő lejárta előtt az öntözésre igényelhető keretösszegnek mindössze 15 százalékát tették ki a pályázatok Romániában. Július 15-én 16 óráig lehetett benyújtani pályázatokat uniós forrásból finanszírozott öntözőberendezésekre. A mezőgazdasági termelőknek hat hónap állt rendelkezésükre a pályázatok elkészítésére a 750 millió euró költségvetésű program keretében, azonban a néhány órával a vége előtt 150 millió euró még gazdára várt.

A Ziarul Financiar (ZF) hírére hivatkozva a Maszol.ro portál írta meg, hogy a bevezetőben vázolt helyzet nagyrészt annak tudható be, hogy a gazdák nem bíznak a hatóságokban, attól félnek, hiába fektetnek be az öntözőberendezésekbe, ha nem lesz víz azoknak az üzemeltetésére.

Néhány órával a határidő lejárta előtt az öntözésre igényelhető keretösszegnek mindössze 15 százalékát tették ki a pályázatok Romániában
Néhány órával a határidő lejárta előtt az öntözésre igényelhető keretösszegnek mindössze 15 százalékát tették ki a pályázatok Romániában

Bizalomhiány és korlátozott felhasználási lehetőségek

“Az emberek hiába fektettek be, és vállalják, hogy 50 fokban ott lesznek a kukoricatáblában, ha aztán a csatornán nem jön a víz, nekik pedig vissza kell fizetniük a pénzt a banknak” – nyilatkozta a ZF-nek Ștefan Gheorgiță, a 600 hektáron gazdálkodó Triagroexim társtulajdonosa.

Marius Gavrea, az ING Bank agrárhitelekért felelős szakértője szerint a jelenlegi kiírásnak nagy hiányossága, hogy csak az öntözéshez szükséges infrastruktúrát (kutak fúrása, víztározó medencék építése, vízórák felszerelése stb.) lehet finanszírozni belőle, a tulajdonképpeni öntözőberendezéseket nem.

Hátrányt jelent az is, hogy maximum 500 ezer euró értékű beruházásokkal lehet pályázni, aminek a 65 százalékát, vagyis legfeljebb 325 ezer eurót fedeznek uniós forrásból.

A rendelkezésre álló pénz zömét a már létező öntözőberendezések korszerűsítésére lehet felhasználni, újak létrehozására 102 millió eurót szánnak. Ilyen célra 36 mezőgazdasági termelő pályázott, a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökséghez (AFIR) benyújtott projektek összértéke mindössze 15,5 millió euró, ami a keretösszegnek csupán mintegy 15 százaléka volt.

Az idei évre a mezőgazdasági termelők 1,2 millió hektárra kötöttek öntözési szerződést, azonban öntözést csak 500 ezer hektáron végeztek Romániában - írta a cikk.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hatalmas – tízszeres! – költségcsökkentést ígér az új, chlorella alapú baromfitakarmány-adalékanyag

2024.09.08.

Az oroszországi Penza Állami Egyetem tudóscsoportja által kifejlesztett új Chlorella S-2019 törzs ígéretes lehetőséget jelent a takarmány-antibiotikumok helyettesítésére és a termelési költségek csökkentésére. A termékről azt mondják, hogy „tízszer olcsóbb” a szintetikus antibiotikumokhoz és azok általános alternatíváihoz képest.

Ne rontsa el a gyümölcsfák nyári végi gondozását

2024.09.08.

A nyár végén és kora ősszel számos fontos teendő vár a kertészekre. Korábban a gyümölcsfák lombjának megóvása a kórokozók elleni védekezést jelentette, hogy a levelek az őszi lombhullásig megfelelően működhessenek. Az idei aszály miatt azonban már az öntözés is létfontosságú a lomb megtartásához.

Földgázból takarmányfehérje – elindult az üzem Oroszországban

2024.09.08.

Az orosz Biopractica cég gázból fehérjét termelő üzemet indított a Kirov régióban, Moszkvától 650 km-re keletre. Bár az orosz takarmányiparnak ez az ágazata az elmúlt években elmaradt a fejlődéstől, a kilátások biztatóak, mivel a jövőbeni termelési volumen egy részét már lekötötték kínai cégek.

Az egészségtudatos fogyasztók adnak lendületet az aszalt gyümölcsök piacának

2024.09.08.

A ResearchAndMarkets.com jelentése szerint a szárított gyümölcsök piaca a 2023-as 10,98 milliárd dollárról 2024-re 11,60 milliárd dollárra nő. A piac az előrejelzések szerint 2030-ra eléri a 16,20 milliárd dollárt, az összetett éves növekedési ütem pedig az 5,70%-ot.

A szeptemberi kertészkedés kihívásai az elhúzódó nyár hatásai közepette

2024.09.08.

Szeptember beköszöntével a kertészek hagyományosan hűvösebb hőmérsékletet és az ősz megnyugtató ritmusát várják. Az elmúlt években azonban észrevehető változás történt. Úgy tűnik, hogy a nyarak meghosszabbítják tartózkodásukat, a meleg napokat és a korlátozott csapadékot jócskán áthozzák az átmeneti időszakba.

Kiskerti vetés szeptemberben: több zöldségnek is jó most az alkalom

2024.09.07.

A szeptemberi ültetés azért jó ötlet, mert így tavasszal hamarabb lesz termésünk és időt takaríthatunk meg a tavaszi ültetések idején.

Partnerhírek
Partner

Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is

2024.09.06.

A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.

Partner

Hány aszályos év kell még, hogy a gondolkodás megváltozzon?

2024.09.05.

Dunapatajon tartotta idei szakmai napját a Kukorica Kör Egyesület, ahol a jelenlévő gazdálkodók az agrárium elismert képviselőinek előadásait hallgathatták meg impozáns környezetben augusztus végén.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 2.800 hirdetés 38 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás