Emberre is veszélyes idegméreggel ölték meg Tura környékén a madarakat
A Tura, Galgahévíz és Hatvan közötti mezőgazdasági területeken 2021. augusztus közepén találtak madártetemeket. A közelükben rögzített húsdarabok előzetes szakértői vizsgálata megtörtént. A Nemzeti Szakértői és Kutató Központ igazságügyi toxikológiai szakértője megállapította, hogy azok az emberi szervezetre is veszélyes anyagot tartalmaznak. A laboratóriumi vizsgálatok alapján elkészült előzetes szakértői vélemény szerint a húsdarabok olyan idegméregnek tekinthető összetevőt tartalmaznak, amely különösen a madarakra jelent végzetes veszélyt, de az emberre nézve is mérgezőnek minősül.
A Greenfo.hu számolt be róla, hogy a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság felhívta a lakosság figyelmét, hogy aki – elsősorban a Tura, Galgahévíz és Hatvan közötti területeken – ismeretlen eredetű húsdarabot talál, ne érintse meg, ne nyúljon hozzá, ne vigye haza, ne fogyassza el, ne etesse jószágaival, hanem értesítse a rendőrséget! A gödöllői rendőrök eközben továbbra is hajszolják a tettest. Folyamatosan zajlik a tanúkutatás, az adatgyűjtés, az összegyűjtött információk elemzése és értékelése. A rendőrök egyeztettek a helyszínhez földrajzilag kapcsolódó vadásztársaságokkal, folyamatos az információcsere a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársaival, ahogyan a közös járőrszolgálatból is mindenki kiveszi részét. Vadászok, természetvédelmi őrök és rendőrök járják visszatérően a területet.
Kell még a segítség
A természetkárosítás bűntettének gyanúja miatt nyomozást folytató Gödöllői Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályán továbbra is várják azok jelentkezését, akik érdemleges információval segítenék a felderítést. Bejelentés – akár névtelenség megőrzése mellett is – megtehető a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központjában a 06-1-236-28-83-as telefonszámon, illetve a 06-80-555-111 Telefontanú zöldszámán, vagy a 112 központi segélyhívó számon.
Hirdetés
Az elmúlt évek legsúlyosabb ragadozómadár-mérgezéses bűncselekménye okán a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársai a társszervekkel és civil segítőkkel közösen 2021. augusztus 9. óta dolgoznak a mérgezési területek lehatárolásán, a kihelyezett mérgezett csalétkek, és a fellelt tetemek összegyűjtésén.
Eddig ez a kutatás eredménye
Mindezidáig két fokozottan védett, 62 védett és 7 nem védett állat tetemét, valamint 123 mérgezett csalétket sikerült megtalálni. A mérgezésben fokozottan védett fajok is érintettek: egy barna kánya és egy rétisas is van az elhullott madarak között. A természetvédelmi kár mintegy 5 millió forint – nem számítva a felderítésben és mentésben részt vevő természetvédelmi őrök és szakemberek, kutyás egységek, rendőrök és civilek munkáját.
Három mérgezett, de még nem elpusztult állatot szerencsére sikerült legalább megmenteni: egy fokozottan védett hamvas rétihéját, egy védett barna rétihéját és egy kutyát. A hamvas rétihéja a jászberényi Sasközpontban kapott szakszerű ellátást, majd néhány napos lábadozást követően a saját szárnyán távozott, a barna rétihéja jelenleg még lábadozik.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés