Most már biztosra vehető, hogy egy héttel tovább lehet benyújtani az idei egységes kérelmeket az MVH felé. Az állattartó telepek korszerűsítésére irányuló pályázat is pozitív irányba változott, valamint megjelent az öntözésfejlesztést segítő felhívás a Vidékfejlesztési Program keretében. Ha nem volt ideje elolvasni a hét fontos információit, Agrárhír-összefoglalónk Önnek szól, íme, a részletek!

Ami eddig még csak nem hivatalos információként jelent meg a sajtóban, az most már biztosra vehető: meghosszabbodott az egységes kérelmek beadási határideje. Az Európai Unió ugyanis jóváhagyta Magyarország ez irányú kérelmét. A hosszabbításnak köszönhetően május 23-ig, az eredeti határidőnél egy héttel tovább lehet benyújtani az egységes kérelmeket az MVH irányába. Természetesen minden, a benyújtáshoz kapcsolódó határidő (pl. a hiánypótlás határideje) is egy héttel eltolódik. Május 11-ig mintegy 124.221 kérelem érkezett be a gazdáktól, ami kevesebb, mint egy évvel korábban volt. Szakértők arra kérik az érintetteket, hogy ne hagyják az utolsó pillanatra a kérelem beadását, ezzel is csökkentve az elektronikus beadófelület túlterhelésének lehetőségét.

Mindeközben, a gazdálkodók érdekeit figyelembe véve módosultak az állattartó telepek korszerűsítését támogató felhívások is. A változás lényege, hogy immár a termelői csoportok, illetve szervezetek is benyújthatják kérelmeiket. Atermelői csoportok és termelői szervezetek esetén a mezőgazdasági árbevételre vonatkozó feltételt a tagok összeszámított árbevételével kell elérni. További újdonság, hogy a 6000 EUR STÉ elérését a tagok legalább felének kell teljesíteni. A támogatási összegekben is történt változás, ITT tájékozódhat a legfontosabb információkról.

Jól járhatnak a kecsketartók is a módosításokkal
 

Bombaként robbant a hír, miszerint szerdán megjelent a Vidékfejlesztési Program öntözésfejlesztést támogató pályázati felhívása. A nyilvánosságra hozott pályázati kiírás szerint a programban a korábbi összeg többszöröse áll a magyar gazdálkodók rendelkezésére az öntözött területek növelésére. A kiírt felhívás keretösszege 49,5 milliárd forint. Kiderült, hogy egyéni beruházás esetén 500 millió forint, kollektív esetén 1 milliárd forint a vissza nem térítendő támogatás felső határa. A teljes pályázati felhívást IDE kattintva töltheti le!

A pályázati hírek közepette a KSH is kiadta szokásos közleményét a mezőgazdasági termelői árakkal kapcsolatban. A legfrissebb információk szerint összességében 2 százalékkal emelkedtek a termelői árak márciusban az előző év azonos időszakához képest. A növényi termékek ára 7,4 százalékkal ugrott meg, miközben az élő állatok és állati termékek ára 7,1 százalékkal csökkent. Az első negyedévben átlagosan 2,8 százalékkal voltak drágábbak a mezőgazdasági termékek, a növényfélék ára 7,9 százalékkal emelkedett, míg az élő állatok és állati termékek ára 5,8 százalékkal esett vissza 2015 első negyedévéhez viszonyítva.

Fotó: MTI
 

Végül még egy pozitív hír: Békés megyében már befejeződtek a tavaszi vetési munkálatok. A megyei elnök szerint a kedvezőtlen időjárás és a belvíz miatt későn tudták megkezdeni a békés megyei gazdák a vetési munkálatokat, de mostanra mind a 225.000 hektár szántóföldben ott lapulnak a magok. Információk szerint legnagyobb mennyiségben napraforgót és kukoricát vetettek a gazdák. Előbbit 82, utóbbit 110 ezer hektáron termesztenek idén Békés megyében. Szója 5020, tavaszi árpa és zab 3600, magborsó 3425, zöldborsó 2200, cukorrépa 400, burgonya pedig 150 hektáron terem majd. Az egyéb tavaszi vetések (cirok, fénymag, köles) 15 690 hektárt tesznek ki. Ezen kívül elvégezték a csaknem 130 ezer hektáron vetett őszi kalászosokban a szükséges munkálatokat, egyebek mellett a gyomirtást és trágyázást is.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült el!

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás