A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) honlapján 2020.12.10.-én jelentek meg a hazai energiafelhasználás 2019. évi fontosabb adatai. Sajnálatos, hogy a MEKH anyaga hosszabb adatsorokat nem közöl, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2019. évi részletes energiaadatai viszont csak később jelennek meg, így a tájékozódás csak részleges lehet.

A hazai ágazatok és az egyes hagyományos-, valamint a megújuló energiahordozók összetételében 2000 és 2019 között (különösen a 2014-2019-es években) országosan és a mezőgazdaságban egyaránt csak csekély átrendeződés történt. Kedvezőtlen az is, hogy a megújuló energiaforrások felhasználásának részaránya csak 2013-ig nőtt, ezután csökkent.

A gázolaj 2019-ben az összes felhasznált energiából mennyiség alapján 59,3%-ot, költség szerint pedig 70,3%-ot képviselt (Fotó: Pixabay)

Mezőgazdaságunk energiafelhasználása

(A fenti megállapítások az agrarelet.hu-n – és a Mezőgazdasági Technika korábbi számában – megjelent átfogó, minden részletre kiterjedő cikkből valók, néhány, a szűkebb szakterületünket különösen érintő részletet közlünk belőle.)

Egyértelmű, hogy az országos összesből a mezőgazdaság energiafelhasználásának részaránya csekély (2019-ben 3,36% volt), de a termeléshez meglehetősen sokféle energiahordozó szükséges. Ezek között három jelentős tétel van, a legszámottevőbb a gázolaj, amely 2019-ben az összes felhasznált energiából mennyiség alapján 59,3%-ot, költség szerint pedig 70,3%-ot képviselt.

Meg kell jegyezni, hogy a mezőgazdaság termelési költségei között (többnyire) a gépüzemeltetés költsége a legmagasabb, és a gépek üzemeltetési költségének mintegy 30-40%-a (de esetenként ennél nagyobb is lehet) az üzemanyag ára.  

Mivel a gázolaj elfogyasztói főleg az erőgépek, a napjainkban sokat emlegetett digitalizáció és a precíziós gazdálkodás keretében – a cikk írója szerint – jó lenne minél előbb kidolgozni azt, hogyan lehet ezeknél a lehető legolcsóbban és leghatékonyabban megvalósítani az energia- és költséghatékony munkairányítást, munkavégzést és ennek dokumentálását.

És hasonló a cél a villamos energia, a földgáz, valamint a többi, csekélyebb költségű energiahordozó helyzetének rendezése terén is.

Az energiaszektor problémái

Az energiafelhasználás mérséklése és a felhasználás összetételének javítása több ok miatt is fontos volna, ezért a feladatokat sok rendelet, törvény, irányelv, cselekvési terv, stratégia stb. szabályozza. Ezek ellenére az elmúlt mintegy két évtizedben csak kevés eredményt ért el az ország, ami aligha lehet elegendő a klímavédelemi, illetve fenntarthatósági követelmények maradéktalan teljesítéséhez.

A gond ugyanis az, hogy minden ágazat energiafelhasználása meglehetősen speciális, és ezekhez az energiagazdálkodás terén is alkalmazkodni kell. 

A jó eredményekhez megfelelő mérőműszerekre, számítógépi programokra és szakmailag felkészített dolgozókra volna igény, de ezek különösen a mezőgazdaságban még a nagyobb üzemekben sem állnak rendelkezésre. 

A jelenlegi kedvezőtlen helyzetet jellemzi az is, hogy a Magyarország Digitális Agrár Stratégiája (DAS) keretében létrehozott Digitális Agrárakadémia (DAA) tananyagában (ezzel ingyenesen segítenék a gazdálkodókat a digitális ismeretek elsajátításában,) a 20 oktatási terület között nincs energiafelhasználással (gazdálkodással) foglalkozó különálló rész.

Annak ellenére, hogy az 1895/2020. (XII. 9.) Korm. határozat a stratégia intézkedési tervének elfogadásával a magyar agrárium digitalizációjának előmozdítása érdekében a célok megvalósításához jelentős összegeket biztosít.

Kirívó példa, hogy a méhészet digitalizációja, valamint több más, napjainkban jelentéktelennek számító téma külön fejezetben szerepel…

Nagyon fontos volna, hogy a digitális ismeretek között ne csak a precíziós gépek üzemeltetése, hanem a teljes mezőgazdasági gépüzemeltetés hatékonyabbá tételének lehetősége is szerepeljen a tananyagban. (A Digitális Agrárakadémia ismeretanyaga az internetről letölthető, a 20 témakör meghatározása és ezek tartalma azonban vitatható.)

A gépüzemeltetés költsége csökkenthető

Mivel komolyabb megoldások egyelőre az általános gyakorlat számára főleg csak elméletben léteznek, a mezőgazdaságban a szokásosnál gondosabb munkával, a teljesítések növelésével és a költségek csökkentésével, tehát a takarékosabb gazdálkodással lehet az energiafelhasználást és a termelés költségeit mérsékelni.

A lehetőségek között talán a legfontosabb a gépek kihasználásának javítása, illetve az éves teljesítés fokozása. 

A gépeknél elért éves műszakórák száma és a műszakórára jutó teljesítés a gépi munka jobb szervezésével, bérmunkavállalással, a műszaki színvonal javításával, optimális erő- és munkagépkapcsolással, a motor (illetve a teljes gép) jó állapotban tartásával, takarékos vezetési stílus alkalmazásával, az adatok pontosabb nyilvántartásával és értékelésével stb. az energiafelhasználás, valamint a gépüzemeltetési költség lényegesen javítható, mindezekkel a megtakarítás mintegy 20-25 % is lehet.

A takarékosság fontos része a legmegfelelőbb erőgéptípus és motorteljesítmény megválasztása is.

A gépvásárlások alapján látható, hogy a nagyobb teljesítményű és a modernebb erőgépek állománya nő, mert ezek kihasználása és üzemeltetési költsége jobb.

A gépvásárlások alapján látható, hogy a nagyobb teljesítményű és a modernebb erőgépek állománya nő (Fotó: Pixabay)

E gépekre ugyanis mind az erőgépvezető, mind a munkairányító az átlagosnál több figyelmet fordít, mert többnyire modernebbek, jobban felszereltek, drágábban beszerezhetők stb.

Mivel a nagyobb gépek a kis gazdaságokban és kisebb táblákon nem használhatók eredményesen, ezért a táblák méretének növelése feltétlenül célszerű.

A nagyobb táblákon ugyanis a gépek fajlagos teljesítése számottevően nő, a teljesítmény önköltsége csökken, és a munkavégzés minden egyéb körülménye kedvezőbb.

Megosztás

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás