A rovarok baromfitáplálékba való bevonása környezetgazdagító eszközként és tápanyagforrásként állatjóléti és egészségügyi előnyökkel járhat. Eddig azonban csak korlátozott mértékben folytak kutatások a rovarokkal etetett haszonállatokból származó termékek fogyasztói elfogadásával kapcsolatban.

A sertés- és baromfiágazatban takarmányként felhasznált rovarok iránti kereslet várhatóan meredeken emelkedik, miután az EU 2021 szeptemberében jóváhagyta a feldolgozott rovarfehérje felhasználását a sertés- és baromfitakarmányban. Mindazonáltal, az hogy a fogyasztók elfogadják a rovarokat takarmányként, kulcsfontosságú a rovartenyésztési ágazat és a rovaralapú étrenddel etetett állatokból származó élelmiszerek elterjedéséhez.

Fotó: Pixabay

Annak ellenére, hogy a nyugati országokban egyre több irodalom szól arról, hogy a fogyasztók elfogadják az ehető rovarokat élelmiszerként, kevés tanulmány vizsgálta a fogyasztók hozzáállását a rovarok takarmányként való felhasználásához.

A felmérés

2019 decembere és 2020 januárja között egy 565 húsfogyasztó bevonásával készült online felmérés készült. Ebben a tanulmányban a kutatók arra törekedtek, hogy megértsék a fogyasztói preferenciákat és attitűdöket, különösen a vásárlási szándékot és a fizetési hajlandóságot a rovaralapú baromfihúsból készült termékekért, ha a baromfit ezt megelőzően rovarokkal táplálták. Példaként egy kacsát használtak.

A fogyasztókat 2 csoportra osztották. A kontrollcsoportot olyan fogyasztók alkották, akik a kérdések feltevése előtt nem kaptak további információt a rovarok baromfitáplálékban való felhasználásának előnyeiről, míg a másik csoportot olyan fogyasztók alkották, akik tájékoztatást kaptak a környezeti, biztonsági és táplálkozási előnyökről, valamint a a rovaralapú takarmány ízzel kapcsolatos vonatkozásai a kérdések feltevése előtt.

Vásárlási hajlandóság

Az információszolgáltatás előtt a kutatók mérsékelt nyitottságot találtak egy rovarliszttel etetett kacsa vásárlására más takarmánytípusok mellett. A legmagasabb pontszámot vagy preferenciát a gabonaalapú takarmány kapta, ezt követte a nem génmódosított szójaliszt, majd a rovarliszt. A legalacsonyabb pontszámot a génmódosított szójabab és halliszt kapta, amelyek a legkevésbé kedvelt takarmányforrások. Ez általában a GMO-k megítélésével függött össze, amint azt korábban dokumentálták.

A válaszadók a rovaralapú ételeket preferáló címkézéssel kapcsolatos hozzáállásukat is kifejezték. A válaszadók hozzávetőlegesen 80%-a számolt be arról, hogy hajlandó lenne megenni a rovarokkal táplált kacsát, ha a címke tanúsítaná, hogy ez az étrend hogyan javítja az állat táplálkozását és jóléti állapotát.

A korábbi tanulmányokkal ellentétben, amelyek szerint a fogyasztók hajlandóak voltak felárat fizetni a rovarokkal táplált halakért, a válaszadók többsége (64,9% a kontrollcsoportban és 72,7% az informált csoportban) hajlandó lenne ugyanazt az átlagárat fizetni rovarliszttel etetett kacsának és növényi táplálékkal etetett kacsának egyaránt. Ez a megfigyelés a vizsgált termék, azaz a kacsahús tekintetében a válaszadók alacsony vásárlási ismereteihez kapcsolódott.

Érdekes módon a fogyasztók erősebben preferálták az élő rovarokkal etetett kacsát, mint a rovarliszttel etetett kacsát. Két fő ok volt, amelyről úgy gondolták, hogy befolyásolta ezt a döntést:

  • Először is, a fogyasztók előnyben részesíthetik azt az elképzelést, hogy a madarakat rovarokkal etetik, mivel ez az etetés az állatok természetes környezetében is megtörténik, és nagyobb állatjólétet eredményezhet.
  • Másodszor, az a gondolat, hogy az állatok valami „frisset” (azaz élőt) esznek, és nem dolgoznak fel, a biztonság szempontjából pozitívabbnak tekinthető. Ezen túlmenően a takarmány „rovarliszt” elnevezése eltérően értelmezhető más elnevezésektől, például „rovaralapú takarmány”, „rovaralapú étrend” és „rovaralapú liszt”.

Társadalmi-demográfiai különbségek

A nemek figyelembevételekor a férfiak a nőknél kedvezőbb hozzáállást mutattak az élő rovarokkal etetett tenyésztett kacsával szemben, és erősebb szándékot mutattak rovaralapú táplálékkal és élő rovarokkal táplált tenyésztett kacsa vásárlására. A fiatalabbak viszont kedvezőbben viszonyultak a rovaralapú táplálékkal és élő rovarokkal táplált tenyésztett kacsa evéséhez vagy vásárlásához.

A felmérés eredményei azt mutatták, hogy a felsőfokú végzettséggel rendelkezők körében szignifikánsan kedvezőbb hozzáállás a rovaralapú táplálékkal etetett tenyésztett kacsa fogyasztásához, mint a középfokú végzettségűekhez.

Fotó: Pixabay

Érzelmek evése

Arra a kérdésre, hogy milyen érzéseket váltott ki bennük a rovardiétával etetett kacsa elfogyasztása, a legtöbb válaszadó kíváncsiságról és közömbösségről számolt be, majd kellemes meglepetést keltett. A tájékozott csoport magasabb százalékot mutatott a kíváncsiság, a közömbösség és a kellemes meglepetés érzése tekintetében (27,4%, 24,4% és 18,8%), mint a kontrollcsoport (26,7%, 23,2%, illetve 16%).

A nők gyakrabban társították undorral egy rovartáppal táplált kacsa elfogyasztását, mint a férfiak (8%, szemben a nők és a férfiak mindössze 2%-ával).

Amikor az étkezési szándékról kérdezték, az informált csoport válaszadói szignifikánsan nagyobb szándékukról számoltak be, hogy rovaralapú étrenddel táplált tenyésztett kacsát fogyasztanak. A válaszadók válaszaik fő okai között szerepelt, hogy „csak akkor fogyasztanák a húst, ha a rovarok a kacsák életciklusának részét képezik”, és ha „az íze nem változik”, megjegyezve, hogy „a rovarok biztonsága érdekében jelenteni kell”.

Végül a válaszadók csak kis része ellenezte teljes mértékben az ilyen termékek fogyasztását, elsősorban az undor ("már ha rágondolok is undorodom") vagy a tudás hiánya miatt ("nem biztos, hogy a kacsa rovarevő-e"). A legtöbben egyszerűen azért utasították el, mert ritkán fogyasztanak kacsahúst, ami kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a baromfifajok elfogadása vagy felfogása eltérő lesz-e.

Az információ mozgatja az észlelést

Összefoglalva megállapították, hogy a baromfiágazatban a fehérjepótló rovaralapú takarmány környezeti, biztonsági, táplálkozási és ízbeli vonatkozásairól való tájékoztatás növelte a rovarok takarmányként való elfogadását, valamint vásárlási, illetve vásárlási hajlandóságát, valamint ezen termékek fogyasztását

A fenntarthatóságon túl a kutatók kijelentették, hogy eredményeik azt sugallják, hogy a rovarok takarmányként való felhasználását nagyobb valószínűséggel fogadják el, ha a fogyasztók megnyugtatják, hogy a végtermék biztonságos és egészséges lesz, valamint az ár és az íz változatlan marad.

Ezenkívül érdemes megjegyezni, hogy ezt a tanulmányt 2019 decembere és 2020 januárja között végezték, még mielőtt az EU jóváhagyta volna a feldolgozott rovarfehérje felhasználását sertés- és baromfitakarmányban. Érdekes lenne megvizsgálni, hogy ez a jóváhagyás pozitívan befolyásolta-e a fogyasztók megítélését a rovarok baromfitápokban való felhasználásával kapcsolatban.

Forrás: Poutry World

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás