Késő ősztől kora tavaszig egyre kevesebb igazi, friss zöldséghez jutunk hozzá. Vannak persze a tavaszig tárolható zöldségek, meg a külföldről jövők és az üvegháziak, de sokan megérzik ezeknek az ízén, hogy mégsem olyanok, mint ami nyáron, nálunk terem. Zöldséghiányunkat ebben az időszakban is enyhíthetjük: a csírazöldség és a mikrozöldség is könnyen megtermelhető

Mi is a különbség?

Sokban hasonlítanak egymásra a csírazöldségek és a mikrozöldségek, de van néhány alapvető különbség is köztük. A kiindulási alapanyag mindegyiknél biominőségű mag, hiszen itt az abból kikelő néhány napos növényeket fogjuk megenni, amelyeknek nem nagyon lesz idejük az esetlegesen a termesztéskor rájuk, beléjük került növényvédő szerek lebontására. 

A csírázáshoz szükséges nedvességtartalmat a napi többszöri nedvesítéssel és a megfelelő hőmérsékleten tartással érjük el, tehát nem talajba vetjük a magokat. Amikor a csíra 1-2 centiméteres, akkor a csírazöldség már fogyasztható (Fotó: Pixabay)

A csírazöldségeket mindenestől megesszük azaz a csírát és a gyökeret is, sőt, sokszor a rajtuk maradó maghéjjal együtt. Ezeknél a csírázáshoz szükséges nedvességtartalmat a napi többszöri nedvesítéssel és a megfelelő hőmérsékleten tartással érjük el, tehát nem talajba vetjük a magokat. Amikor a csíra 1-2 centiméteres, akkor már fogyasztható a csírazöldség.

Penészedés is felléphet

A mikrozöldségekhez a magokat vethetjük talajba is, ám az ebben lévő szerves anyagok miatt penészedés is felléphet, tehát nem ez a legbiztonságosabb megoldás. Helyette kókuszrostba vagy kenderlapra kerülhetnek a magok – kicsíráznak és belegyökereznek ebbe az anyagba. A fő különbség, hogy a mikrozöldeket néhány nappal később, idősebb korban fogyasztjuk, mint a csírazöldségeket, és ezeket levágjuk, a zsenge leveleket megesszük, tehát a gyökér és a maghéj az itt nem lesz a táplálékunk része.

A mikrozöldségek abban is különböznek a csíráktól, azon túl, hogy termesztő közegben fejlődnek, szükségük van napfényre, vagy azt pótló mesterséges megvilágításra, és gyökérzetük, levélzetük egyaránt megjelenik, mire elkészülnek. Jóval több bioaktív vegyület (flavonoidok, a glükozinolátok és a fitoösztrogének), ásványi anyag (Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, Se és Mo) található bennük, ugyanakkor a zöld hajtások nitráttartalma jóval kisebb a kifejlett növényekénél. A mikrozöldség-vöröskáposztában a kifejlett káposztához képest 40-szer több E-vitamin, 6-szor több C-vitamin, és 69-szer több K-vitamin van.

Csírazöldségek termesztése

Először a magokat áztassuk be 10-12 órára vízbe. Itt megduzzadnak, ezzel jelentősen lerövidíthető az idő, amíg előjön a csíra. Ezután tegyük csíráztató tálba a magokat, és naponta kétszer öntözzük, mossuk át. Ez a vízpótlásukat is szolgálja, de fontos hogy lemossuk a magokat ilyenkor, különben ha nincs szerencsénk, bebüdösödhetnek.

Kisebb magok esetén ne csap alatt mossuk át rendszeresen ezeket, hanem kézi permetező flakonnal fújjuk rájuk a vizet. Fogyasztás előtt is alaposan mossuk át a csírazöldségeket. 

Nemcsak csíráztató tálban csíráztathatunk, hanem van olyan befőttes üveg is, aminek a kupakja lyuggatott, itt szellőzik is, másrészt vizet töltve bele ezen felfordítva kijön a felesleges víz. Ilyen módszernél arra figyeljünk, hogy néha óvatosan rázzuk fel az üveg tartalmát, hogy ne tömörödjenek be a magok, szellőzzenek, hiszen itt egymáson vannak, míg a csíráztató tálcán egymás mellett szétterítve. Amikor beindul a csírázás, akkor már egymástól eltávolodnak a magok, és megoldódik a levegő átjárása közöttük.

Viszonylag új divat a mikrozöldtermesztés

A mikrozöldségek most kezdenek jobban ismertté válni. A csírazöldségekhez szükséges csíráztató szettek már évtizedekkel ezelőtt is kaphatók voltak, ám a mikrozöldtermesztés viszonylag új divatnak tűnik, pedig már az 1980-as években létezett a módszer.

Esetükben is nagyon egyszerű, de jól kitalált szettek segítik a termesztést. Ezek a jól ismert fűszernövények és zöldségek apró változatai, viccesen zöldségkonfettinek is becézik őket. Mikrozöldnek sok növény alkalmas, például a bazsalikom, a koriander, az édeskömény vagy a retek. De készülhet zsázsából, rukkolából, és szinte bármiből: borsó, spenót, cékla, saláták, hagymafélék, lucerna, sőt vízitorma is. 

Tovább nevelve mikrozöldségnek is alkalmas

Amiből csírazöldség készülhet, az tovább nevelve mikrozöldségnek is alkalmas. A fogyasztásuk nem a hagyományos zöldségek helyett ajánlott, hanem azok mellett, az étrend további gazdagítására, de tálaláskor díszítésre is kiválóan alkalmasak. Népszerűségüket magas tápértékükön túl élénk színüknek, különleges textúrájuknak és egyedülálló ízviláguknak köszönhetik. Természetesen nem csak egyesével, hanem akár keverékben is nevelhetők, ellentétben a csírazöldségekkel.

A mikrozöldségeket már az első levélpár megjelenése után vagy nem sokkal később a talajszintig levágják, fajtától és fejlettségi állapottól függően 7-21 nappal a csírázás után. A mikrozöldek, mivel hosszabb ideig nevelkednek, így az esetleg nem azonos fejlődési üteműek is beérik egymást. A mikrozöldség már nem csíra, hanem olyan, rendszerint 14 napnál fiatalabb (7-14 napos) növény, amelyen már megjelentek a felnőtt növényre jellemző, de még apró hajtások, levelek, ezek mérete maximum 3-10 cm.

A mikrozöldeket, csakúgy, mint a csírazöldségeket, készen is megvásárolhatjuk bioboltokban, biopiacokon. Az aránylag kicsi terméshozam, a termés viszonylag rövid élettartama, rövid tárolhatósági idejük és magas áruk gátat szab széles körű elterjedésüknek, ezért jobban megéri házilag foglalkozni a termesztéssel, így tényleg friss alapanyaghoz jutunk hozzá.

Amit fontos még tudni...

A csírázáshoz víz, levegő és megfelelő hőmérséklet kell, általában a szobahőmérséklet elegendő. Míg a csírazöldségeket sötétben is nevelhetjük – addig a pár napig –, a mikrozöldségeket ha sötétben csíráztattuk, akkor ezt követően fényhez kell jussanak, hogy bezöldüljenek.

A magvakat vetés előtt kezelhetjük langyos kamillateás lemosással, ez fertőtleníti a maghéjat. Mikrozöldségeknél is lényeges, hogy a fölösleges víznek biztosítsuk az elfolyást, különben berothadhat az egész. A vetés sűrűsége a magok méretétől függ, a túl sűrűn vetett növények felnyurgulnak, megdőlnek. A kis növényeknek az 50 százalékos relatív páratartalom az ideális. A vágást akkor érdemes megkezdeni, amikor már a sziklevelek felett az első lomblevelek is megjelentek, de a növény még zsenge, nem nagyobb 10 centiméternél.

Biztonsággal egy hétig tárolhatók hűtőben

Míg a csíranövények alig tartalmaznak klorofillt, ezért sápadt színűek, a mikrozöldek zöld színűek, klorofillban gazdagok. Mindig annyi növényt vágjunk le, amennyi az adott étkezéshez szükséges. 

A csírák és a mikrozöldek biztonsággal egy hétig tárolhatók hűtőben, de ha úgyis otthon termesztjük, jobb teljesen frissen szedni. Amire vigyázni kell, hogy a mikrozöldségek, előállítási technológiájuk miatt (kedvező hőmérséklet, páratartalom, öntözés) különösen kitettek a kórokozó baktériumok megtelepedésének. 

A mikrozöldségek a nem megfelelő termesztés, tárolás, szállítás során E. coli vagy Salmonella baktériumokkal szennyeződhetnek, ezek a nyersen való fogyasztást követően hasmenést, hányást, lázat és gyomorpanaszokat okozhatnak. Ezért kisgyerekek, várandós nők, idősek és gyenge immunrendszerrel rendelkezők inkább ne fogyasszanak mikrozöldséget. Ne puszta kézzel, hanem csipesszel, vagy gumikesztyűben kezeljük a mikrozöldséget a fertőzések elkerülése érdekében.

(Forrás: agrarszektor.hu)  

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás