A szakemberek megjósolták, hogy bőven bele fog nyúlni a kukorica betakarítása a decemberbe a Sió-csatorna mentén, de nem ettől igazán különleges a dolog: a magas belvíz miatt rizskombájnokat kellett bevetni, hogy be tudják takarítani a terményt.

A Balaton magas vízállása miatt már szeptember óta folyamatosan csapolják a tó vízkészletét, amely a Sió-csatornán kerül elvezetésre. Sajnálatos módon akkora vízmennyiség folyik át a csatornán, hogy a Sió vízszintje a környező területek, vízfolyások szintje fölé került, melynek hatására a csatornából a víz a környező területekre áramlik, drasztikusan megemelve a belvíz szintjét.

Az itt gazdálkodók soha nem láttak még ilyen mértékű belvizet, mint most. Egyszerű gépekkel nem lehet rámenni a szántóföldekre, lehetetlenné vált a kukorica betakarítása. A gazdák már kártérítési követelést is benyújtottak, amikor a Siómente Zrt. részéről (akik szintén érintettek a belvíz okozta károkban) felmerült az ötlet, hogy megpróbálják olyan gépekkel betakarítani a kukoricát, amely képes rámenni a vízzel borított szántóföldre is.

A képen egy rizskombájn látható akció közben
 

Jelenleg 2 lánctalpas rizskombájn dolgozik a Sió menti területeken, melyeket Mezőtúrról és Kisújszállásról vettek bérbe. A rizskombájnok nem csak a Siómente Zrt. kukoricáját takarítják be, a többi gazdának is segítenek tető alá vinni a vízben ázó termésüket. Öröm látni, hogy ilyen helyzetben össze tudnak fogni a gazdálkodók!

Az, hogy a gazdák kapnak-e valamilyen kártérítést, még kérdéses. Ugyan a betakarítás folyik, de jóval költségesebb így, mint a megszokott módon lenne. Minden esetre az egyeztetések már megkezdődtek.

De mi is az a rizskombájn?

A rizskombájn működését tekintve semmiben nem különbözik a többi betakarítógéptől. A különbség a járószerkezetben keresendő. Míg egy ’normál’ kombájn hatalmas gumikerekeken közlekedik a szántóföldön, addig a rizskombájn félig, vagy teljes egészében lánctalpakkal van felszerelve. Ennek oka a rizs termesztési technológiájában keresendő. A rizstáblákat ugyanis vízzel árasztják el, így tud csak fejlődni ez a gabonaféle. Ugyan betakarítás előtt lecsapolják a táblákról a vizet, de a nagy sárban a sima gumikerekes kombájnok nem tudnának közlekedni, ezért találták ki a lánctalpas változatokat. A Sió-csatorna mentén kialakult nehéz helyzetben is ezek a lánctalpasok mentik meg a gazdákat és a kukoricájukat.

Forrás: sonline.hu

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás