Érdekességek a gombák világából
Előző, gombával kapcsolatos cikkünkből megtudhattak néhány fontos dolgot a hazánkban gyakran előforduló gombákkal kapcsolatban. Mai cikkünkben néhány, további érdekességet gyűjtöttünk össze erről az élőlényről.
A legnagyobb…
Jelenlegi adatok szerint a világ legnagyobb és legidősebb élőlénye (legalább 2400 éves!) épp egy, a kalapos gombák fajába tartozó, farontó gombák közé sorolható Mézgomba (Armillaria ostoyae). Ezt az egyedet Amerikában, Oregon államban fedezték fel 2001-ben. A mérések szerint mintegy 9,65 négyzetkilométernyi területet borít be ez a föld alatt élő, a fák gyökerein növekedő gombafajta. Ez az érték megfelel körülbelül 1600 darab focipálya méretének!
Hirdetés
A gomba fogyasztása jó hatással van az elhízás kikerülésére, ugyan is alacsony energiatartalmú és nagy telítő hatású élelmiszernek számít. Továbbá magas fehérjetartalma miatt is előszeretettel fogyasztjuk, igaz, egymagában nem képes kielégíteni az emberi fehérjeszükségletet. A kalapos gombákban (bazídiumos gombák) olyan anyagokat fedeztek fel, melyek a klinikai gyógyászatban is hasznosak lehetnek. Ezek a hatóanyagok több betegség gyógyításában, kezelésében hoztak átütő sikereket, ilyen például az AIDS, a rák, vagy a magas vérnyomás.
Néhány egyéb érdekes tudnivaló a gombákkal kapcsolatban:
- a gombák nem tartoznak sem a növények közé, sem az állatok közé, egy külön élőlénycsoportot alkotnak,
- a gombák 90 százalékban vizet tartalmaznak,
- a gombák spóráit kitinréteg borítja, ugyanaz az anyag, ami a rákok és bogarak páncéljában is megtalálható,
- megfelelő körülmények között a gombaspóra akár több száz éven keresztül is képes fennmaradni, míg végül gomba növekszik belőle,
- néhány gombafaj képes sötétben ’világítani’(fluoreszcencia),
- a csiperkegomba olyan erővel képes a felszínre törni, hogy az aszfaltot is megrepesztheti,
- a penicillin nevű baktérium ellenes szernek egy Penicillum chrysogenum nevű gomba az alapja, (ugyan ezen gomba felelős a szalámik érlelési folyamataiért).
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?
Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés