Erdélyben termesztik a goji bogyót
Egyre népszerűbb Erdélyben a Kelet-Ázsiában őshonos, a burgonyafélék családjába tartozó növény, a goji termesztése. A Kínából származó, vitaminokban gazdag, kitűnő antioxidánsként ismert gyümölcs romániai termesztése Brassó környékéről indult és terjedőben van. Az átlaghőmérséklet növekedésével járó éghajlatváltozás miatt Erdélyben is megteremnek olyan növények, melyek korábban nem. Az első romániai goji ültetvény a Brassó megyei Ágostonfalva határában található.
A Maszol.ro portál számolt be róla, hogy a kis piros bogyók már a legtöbb romániai szupermarket polcain megtalálhatók. Jelenleg a forgalomba kerülő goji legnagyobb része importból származik. Ám könnyen lehet, hogy ez belátható időn belül megváltozik. Az ország első goji ültetvénye a Brassó megyei Ágostonfalva határában található. Az ültetvényt 2012-ben hozta létre egy brassói vállalkozó, Adrian Nicolae, akit ebben többek között az egészséges táplálkozás elősegítése motivált.
Egy hektárnyi goji telepítése 15-18 ezer euróba, (4,85-5,8 millió forint) kerül. Ez az összeg magába foglalja a palánták és a műtrágya árát, továbbá a csepegtetéses öntözőrendszer kiépítésének és a telek bekerítésének költségeit. A cserjék 3 év után kezdenek el teremni. Egy átlagos évben 3 kg termést lehet leszüretelni egy növényről. Amennyiben a termesztés szakszerűen történik, egy hektáron nagyjából 7 tonna gyümölcs terem meg. Egy kg frissen szüretelt gojit 20-25 lejért (1360-1700 forint) lehet értékesíteni, tehát a befektetés viszonylag hamar megtérül - írják.
Hirdetés
Biotermesztés külföldre és országon belülre
Az erdélyi vállalkozás vegyszermentes, 2017 óta bio minősítéssel rendelkező ültetvényén a termesztésen kívül szaporítóanyag előállításával is foglalkoznak, amit hazai gazdáknak és külföldi megrendelőknek adnak el. Ágostonfalváról leginkább Olaszországba, Spanyolországba, Franciaországba és a Moldvai Köztársaságba kerülnek dugványok és magvak. Kezdetben egy Kínából származó fajtát termesztettek, 7 év munkájának eredményeként azonban létrehoztak egy helyi, az ottani természeti viszonyokhoz alkalmazkodott változatot. Ennek a felhasználásával a Brassótól 15 kilométerre található Feketehalom határában terveznek egy új ültetvényt létrehozni. A vállalkozás nem csak termeszti a gojit, hanem fel is vásárolja azt más termelőktől. Ezt válogatás és csomagolás után eladja az áruházláncoknak. Az első erdélyi termesztő szerint a gojiban van fantázia, főleg, hogy a belföldi termelés egyelőre jócskán elmarad a fogyasztástól. 2018 óta gojitermesztésre uniós támogatást is meg lehet pályázni a Fiatal gazda (Tânărul fermier) program keretében. A munkaerőhiány viszont a gojitermesztőknek is fejfájást okoz, mivel, lévén szó bogyókról, a szüreteléshez aprólékos kézimunkára van szükség.
Cikkajánló: Magyar pénzből fejlesztik az erdélyi mezőgazdaságot
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés