25 évig a Pioneer kötelékében dolgozott, idén februártól pedig a Dunától keletre, a 1000 hektár feletti területen gazdálkodó partnerek kiemelt ügyfélkapcsolati menedzsereként végzi munkáját
Csekő József, a több cég egyesülésével létrejövő Corteva Agriscience szakembere. Vele beszélgettünk a vetőmagpiac érdekességeiről, az új kukorica és napraforgó hibridekről, valamint arról, mit kínál a gazdáknak a vállalat 2019-ben.
Hogyan érintette a cégben történő változás a saját munkáját és milyen új kihívásokkal néznek szembe ezzel kapcsolatban?
A
Dow-Dupont vállalatcsoport egyesülése nagyjából három éve indult el, ebből
alakult meg 2019 elején a Corteva Agriscience, amely idén nyártól a tőzsdén is önálló vállalatként lesz jelen. Természetesen maga a Pioneer brand, a márkanév és a termékek továbbra is megmaradnak. A
Pioneer–Dow-Dupont egyesülés a vetőmagokkal kapcsolatos munkánkat kevésbé érintette. Adott viszont egy új feladat; be kell vinni a köztudatba a Corteva nevet. A lényeg nem változik, de az fontos előrelépés, hogy szorosabb együttműködésben vagyunk a növényvédős csapattal. Sokszor együtt megyünk el a partnerekhez. Ez megkönnyíti a munkánkat, ráadásul a gazdáknak is jó, mert egy látogatásunkból több információt kapnak meg.
Idén februártól a Dunától keletre, a 1000 hektár feletti területen gazdálkodó partnerek kiemelt ügyfélkapcsolati menedzsereként végzi munkáját Csekő József, a Corteva Agriscience szakembere.
Milyen újdonságokra és fejlesztésekre számíthatnak a gazdák 2019-ben a Cortevától a vetőmagok terén?
Három új kukorica hibridünk van, napraforgóból pedig
szintén három érkezik. Ez utóbbiak közül egy magasolajsavas, egy Clearfield® Plus és egy linolsavas hibrid. A gazdák egy része jobban kedveli az alacsonyabb növénymagasságú hibrideket, amelyeket könnyebb hidas traktorral kezelni, ezért is hozzuk a piacra az P64LE25-nél alacsonyabb
P64LE136 linolsavas hibridünket. A Clearfield® Plus technológiához is ajánlunk már az idén hibridet, a P64LP140-et, ami kiemelkedően magas olajtartalommal bír. Frissítjük továbbá a HO kínálatunkat is a P64HE133-mal, amely szintén komolyabb előrelépés az eddig piacon lévő P64HE118-hoz képest. Új hibridet csak akkor érdemes behozni, ha valamilyen hozzáadott értéket biztosít a korábbi fajtákhoz képest. Ilyen például kukoricában a FAO 350-es P9363, amelynek kiemelkedő az aszálytűrése és a P9757, ami intenzív körülmények között rekordtermésre képes ennek az éréscsoportnak a végén.
A Corteva Agriscience egyesítette a Pioneer és a Dow-Dupont márkákat
Melyek a legnépszerűbb Pioneer-hibridek?
Az utóbbi években többször előforduló aszályos időjárás ráirányította a gardák figyelmét a szárazságtűrésben jeleskedő fajtákra. Az
Optimum® AQUAmax® hibridek termése kevésbé ingadozik az időjárási szélsőségek változásával. Ezt a termelők is felismerték, így ma már az értékesítésünk több mint fele az Optimum® AQUAmax® termékkörből kerül ki. A legnagyobb zsákszámban a P9903 Optimum® AQUAmax® hibridet forgalmazzuk, de benne van a TOP 10-ben a P0216, P0023 és az évekig Magyarország legnépszerűbb hibridje, a PR37N01 is. A
GOSZ-VSZT eredménysora is alátámasztja, hogy azok közül a fajták közül, amelyeket az utóbbi 25 évben láttam, az elmúlt 5 év Pioneer hibrid-portfóliója a legerősebb. 2014 és 2018 között 1 év kivételével mindig Pioneer nyert a FAO 300, 400 és az 500 éréscsoportban.
Minek köszönhetőek a Pioneer kiváló eredményei ezen a listán?
A nemesítő kollégáinknak sikerült 4-5 éve olyan vonalakat megtalálni a és kombinálni, amiből csak jó, és még jobb hibrideket hoznak ki. A hazai körülményeket a magyarországi nemesítésűek viselik a legjobban, ők pedig itthon, Magyarországon végzik a fejlesztést.
Hogyan alakult a vetőmagpiac és mire érdemes figyelniük a termelőknek?
Mint mindig, most is óriási a konkurenciaharc, a fajtatulajdonosok küzdenek a termelők kegyeiért. Az biztos, hogy a megfelelő vetőmagmennyiség, sőt, annak többszöröse is rendelkezésre áll az országban. Ugyanakkor érdemes cselekedni és tájékozódni, mert a legnépszerűbb hibridek a szezon elején, mostanra már majd mind gazdára találtak. Akik a szezon második felében vásárolnának, nem biztos, hogy hozzájutnak ahhoz a termékhez, amit szeretnének. Azok döntenek jól, akik előre átgondolják a tavaszi vetéstervet, és időben megveszik a vetőmagot. A december mindig erősebb szokott lenni, aztán a január végéig tartó elővásárlási kedvezmény is lendít a piacon. A következő nagy hullám pedig hamarosan érkezik, ez márciustól a vetési szezon végéig tart.
Miért érdemes az új generációs hibrideket választani az olcsóbb, régebbi típusok helyett?
A termelők egyik visszatérő ellenérve, hogy a különböző évjáratokban egy olcsóbb hibrid is terem annyit, mint a drágább. Ennek a megcáfolására minden évben elvetettük egymás mellé az azonos FAO-számú régebbi és új hibrideket. A terméseredmények mérésekor azt láttuk, hogy 3 év átlagát vizsgálva az újak közel 1 tonna terméselőnyt produkáltak a régivel szemben. A nemesítés a genetikai előrehaladás eredményeképpen évente mintegy 100-120 kilogramm plusz termést tesz hozzá a hibridek teljesítményéhez hektáronként, ami nagyjából 1-1,2 %-nak felel meg. Az új hibridek mindig is jobban fognak alkalmazkodni a változó időjárási körülményekhez.
Kiválóan szerepelnek a Pioneer hibridek a magyar körülmények között
www.corteva.hu
® ™ A DuPont, a Dow AgroSciences és a Pioneer, valamint ezek leányvállalatainak vagy a védjegy tulajdonosainak védjegyei.
A Clearfield® a BASF SE bejegyzett márkaneve