Hirdetés
Érdemes megnézni az új precíziós pályázat tudnivalóit
A KAP Stratégiai Terv keretében is fontos témakör a precíziós gazdálkodás, a mezőgazdasági üzemek digitális átálláshoz kapcsolódó fejlesztések megvalósítására is kiírtak pályázatot. A Mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatása pályázat célja, hogy minél több gazdához eljussanak a digitális technológiák, és azon belül is a helyspecifikus gazdálkodási formák, a precíziós eszközök, valamint a döntéstámogató szoftverek és szolgáltatások.
A “Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása” pályázat segítségével a jövőben a termelők korszerű technológiák alkalmazásával, adatalapú döntéshozatallal javíthatnak üzemi eredményeiken, racionalizálhatják – és esetleg csökkentsék a felhasznált inputanyagok mennyiségét, valamint a felszíni és felszín alatti vizek terhelését. A Gordius cikkét szemléztük.
A precíziós gazdálkodás pályázatra olyan mezőgazdasági termelő pályázhat, aki
- rendelkezik legalább 10.000 euró STÉ üzemmérettel (STÉ kalkulátor) az elmúlt lezárt teljes üzleti éveben vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben,
- A támogatási kérelem benyújtását megelőző évben az árbevétel legalább 40%-a mezőgazdasági termelésből származott.
A támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség. Kollektív projektnek minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott projekt. Jelen Felhívás keretében konzorciumi formában támogatási kérelem benyújtására nincs lehetőség - írták.
Hirdetés
A támogatás jellege és mértéke
A támogatás maximális összege 1 millió euró/projekt. Kis léptékű beruházásoknál az átlagos egységösszeg nagyjából 137.000 euró/projekt, nagy beruházásoknál pedig nagyjából 685.000 euró/projekt. Az alaptámogatás a jogosult költségek legfeljebb 50%-a. A támogatás intenzitása növelhető 65%-ig például azzal, ha fiatal mezőgazdasági termelő a pályázó, vagy gazdaságátadás történik. ÖKO minősítéssel rendelkező terméket előállító támogatást igénylő esetén és kollektív beruházás esetén 10%-kal megemelt támogatási intenzitás adható. A támogatás maximális mértéke tovább növelhető legfeljebb a jogosult költségek 80%-áig, amennyiben a beruházás a környezetvédelmi és a klíma specifikus célkitűzéseket, valamint az állatjóléti fejlesztéseket szolgálja. Tehát a precíziós gazdálkodás pályázatban a támogatási intenzitás 50-80% - közölték.
A tervezett támogatható tevékenységek
- meglévő és újonnan vásárolt erő- és munkagépek helyspecifikus művelésre való alkalmassá tétele (pl. sorvezető, automata kormány beszerzése; egyéb érzékelők, szenzorok vásárlása; permetezőgépek precíziós szakaszolásának kialakítása; betakarítógépek hozamméréshez szükséges hardver és szoftver eszközeinek beszerzése; automatikus működés/hatékonyság ellenőrzés)
- agrometeorológiai szenzorok és állomások kiépítése
- post-harvest osztályozó, válogató gép digitalizációs fejlesztése
- élelmiszeriparban alkalmazott szenzortechnológiák beszerzése
- precíziós állattenyésztési rendszerek kiépítéséhez szükséges gépek, eszközök beszerzése (pl. állatokon, vagy állatokban elhelyezett szenzorok: ivarzás-megfigyelés, állategészségügyi előrejelzés céljából; tartási körülmények detektálása (fény, hang, levegő stb.) és automatikus szabályozása: hűtés, szellőzés, energiafelhasználás stb.)
- precíziós takarmányozás kialakításához szükséges gépek, eszközök beszerzése (pl. automatizált takarmányozási rendszerek, takarmánykiosztó robotok, precíziós etetők stb.)
- az egyes ágazatokban alkalmazható autonóm robotok (kapálórobot, fejőrobot, takarmánykiosztó robot stb.), drónok és egyéb hatékonyságnövelő eszközök, gépek beszerzése
- a rendszeres és szisztematikus üzemi szintű adatgyűjtés megteremtésére, adatbázisok és adatkapcsolatok létrehozására szigetszerű rendszerek integrációja, farmmenedzsment szoftverek és vállalatirányítási rendszerek beszerzése az üzemszintű adatkezelés és döntéstámogatás céljából, adatgyűjtésre és elemzésre alkalmas szenzortechnológiák az egyes ágazatok specifikációi szerint
- „okosfarm” rendszerek kiépítése többek között komplex telepirányítási rendszerek alkalmazása (pl. kamerarendszerek); abiotikus környezeti tényezők automatikus szabályozása (pl. páratartalom, (LED) világítás, szellőztetés), precíziós víz és tápanyag-utánpótlás zárt termesztő-berendezésekben, precíziós/energiahatékony szárítás kialakítása, raktári terménymonitoring, élelmiszer-nyomonkövetési módszerek fejlesztése, minőségbiztosítás
- digitális átállást segítő szolgáltatások igénybe vétele.
A második precíziós pályázat megjelenése várhatóan 2025. első félévének végére tehető.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon
A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.
Közel hét évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra
A UPL cégcsoport tagjaként az Advanta Seeds nemesítőház európai és észak-amerikai prémium portfólióját az Alta Seeds vetőmagok képviselik. Magyarországi leányvállalatunk, az Advanta Seeds Hungary Kft. 2024-ben alakult.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatBioNutria Bór lombtrágya, Dánia
Több mint 1.000 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés