Erdészek kontra mezőgazdászok
Az időszakosan engedélyezett Redentin 75 RB rágcsálóirtó szer erdőterületeken, erdőfelújításokban nem használható, de amennyiben a helyzet súlyossága indokolja, a hatóság nem zárkózik el attól, hogy a későbbiekben megvizsgálja az erdőfelújításokban történő felhasználás környezeti kockázatait és az engedélyezés lehetőségét.
A Gyulaj Zrt. hétfői sajtóközleményében számolt be komoly erdészeti károkról, amelyet a mezei pocok gradációja okozott. Az Erdő-Mező Online a témában megkereste a NÉBIH-et, és a lehetséges védekezésről tettek fel kérdéseket.
„Az engedélyező hatóság a mezei pockok számának 2014. évi országos növekedése miatt és a rágcsálók számára kedvező év végi időjárás ismeretében a Redentin 75 RB rágcsálóirtó szer szükséghelyzeti engedélyét a mezőgazdasági felhasználók számára 04.2/12.222-2/2014. NÉBIH számú határozata alapján 2014. november 1-től 2015. február 28-ig ismételten kiadta. A Redentin 75 RB kiadott szükséghelyzeti engedélye alapján a védekezések több megyére kiterjedően szántóföldi, gyümölcsös és szőlő kultúrákban, rét-legelőn, erdészeti csemetekertekben, faiskolai termesztésben, ruderáliákon és mezőgazdaságilag nem művelt területeken csak járatkezeléssel végezhetők el 6-10 g/lakott járat dózisban. Erdőterületeken, erdőfelújításokban, mint környezetvédelmi szempontból fokozottan érzékeny területeken a rágcsálóirtószer felhasználása nem lehetséges” - tájékoztatta az Erdő-Mező erdészeti hírportált a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatósága.
Hirdetés
Az engedélyező hatóság a kiadott engedélyben a rágcsálóirtó szer erdészeti célú felhasználását tehát kizárólag erdészeti faiskolákban, csemetekertekben engedélyezte, de az erdőfelújításokban, telepített táblákban a felhasználáshoz nem adott hozzájárulást. Amennyiben viszont a helyzet súlyossága indokolja, a hatóság nem zárkózik el attól, hogy a későbbiekben megvizsgálja az erdőfelújításokban történő felhasználás környezeti kockázatait és az engedélyezés lehetőségét.
Csemetekertben így használható
A NÉBIH válaszából kiderül, hogy erdészeti csemetekertben használható a szer, ám annak szigorú szabályai vannak. „Erdészeti faiskolai területen a készítmény felelősségteljes felhasználása céljából az állami és magán erdészetek kötelesek erdészeti növényvédelmi szakmérnök felügyeletét is biztosítani. A faiskolai területeken, csemetekertekben a kezeléseknél vadgazdálkodási szakember segítségét is igénybe kell venni és gondoskodni kell a vadak riasztásáról, a kezelt területtől történő távoltartásukról. Biztosítani kell, hogy a kezelt területeken az elhullott állatokat illetéktelen személy vagy ragadozó, dögevő állat ne szedje össze és a területről a mezei pocok tetemeket össze kell gyűjteni” - hangsúlyozták a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságán.
Forrás: erdo-mezo.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés