A modern, egészséges táplálkozásban egyre népszerűbb szója fogyasztása is komoly környezeti hatásokat okoz. A termesztéséhez erdőket irtanak ki, valamint sok esetben a felhasználási helyétől távol, így a szállítása is komoly környezetterhelést okoz. Jó hír viszont, hogy dán kutatók szerint van mivel helyettesíteni a növényi fehérjeforrást, ráadásul környezetkímélő módon.

A Science Daily alapján a Zhvg.hu írta meg, hogy már jó ideje kimutatták, milyen jelentős a húsfogyasztás ökológiai lábnyoma. Az elsődleges alternatív fehérjeforrás pedig eddig a szója volt. Amivel az a gond, hogy bár a termesztésével előállított fehérje valóban kevésbé terheli a környezetet a húsiparnál, így is jelentős az ökológiai lábnyoma. Azonban a koppenhágai egyetem táplálkozástudományi intézetének kutatói kidolgoztak egy olyan új eljárást, amivel lóbab felhasználásával fehérjeport tudnak készíteni, és ami a szójánál is jóval környezetkímélőbb megoldást jelent.

A lóbab válthatja le a szóját a fehérjenövények között - képünkön szója betakarítása

Az egészséges élethez áldozatokat kell hozni

Szójából készül a szójatej, a tofu és a különböző alternatív húsok többségének alapja is. Az olajos növényt elsősorban az Amerikai Egyesült Államokban és Dél-Amerikában termesztik, így már az exportja is nagy környezeti teherrel jár. A lóbab viszont többféle éghajlaton is megterem. Ráadásul Brazíliában és Paraguay-ban sok erdőt kiirtottak azért, hogy helyet csináljanak a szójaültetvényeknek. Ezáltal a termesztése súlyos kárt okoz az élővilágnak, és csökkenti a biodiverzitást. Ráadásul a tevékenység jelentős szén-dioxid-kibocsátással is jár. Egy másik fontos szempont, hogy a szója termesztésében a legnagyobb jelentőséggel bíró országokban engedélyezett és el is terjedt a génmódosítás. Emiatt sokan egyre kritikusabbak a szója környezetre gyakorolt hatása miatt – mondta Iben Lykke Petersen, a kutatás egyik résztvevője a Science Daily-nek.

A lóbab jobb fehérjeforrás

Ráadásul a tudósok eredményei alapján a lóbabból készült por jobb fehérjeforrás, mint a lencse, az amaránt, a hajdina és a quinoa. A kutatók egy úgynevezett nedves frakcionáció eljárással nyerik ki a fehérjét a lóbabból,majd kivonják belőle azokat az anyagokat, amelyek akadályozzák a fehérje emésztését, így az jobban felszívódik a szervezetben, amikor elfogyasztják.

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás