Hirdetés
Erdőirtás és környezetkárosítás miatt váltanák le a szójatermesztést
A modern, egészséges táplálkozásban egyre népszerűbb szója fogyasztása is komoly környezeti hatásokat okoz. A termesztéséhez erdőket irtanak ki, valamint sok esetben a felhasználási helyétől távol, így a szállítása is komoly környezetterhelést okoz. Jó hír viszont, hogy dán kutatók szerint van mivel helyettesíteni a növényi fehérjeforrást, ráadásul környezetkímélő módon.
A Science Daily alapján a Zhvg.hu írta meg, hogy már jó ideje kimutatták, milyen jelentős a húsfogyasztás ökológiai lábnyoma. Az elsődleges alternatív fehérjeforrás pedig eddig a szója volt. Amivel az a gond, hogy bár a termesztésével előállított fehérje valóban kevésbé terheli a környezetet a húsiparnál, így is jelentős az ökológiai lábnyoma. Azonban a koppenhágai egyetem táplálkozástudományi intézetének kutatói kidolgoztak egy olyan új eljárást, amivel lóbab felhasználásával fehérjeport tudnak készíteni, és ami a szójánál is jóval környezetkímélőbb megoldást jelent.
Az egészséges élethez áldozatokat kell hozni
Szójából készül a szójatej, a tofu és a különböző alternatív húsok többségének alapja is. Az olajos növényt elsősorban az Amerikai Egyesült Államokban és Dél-Amerikában termesztik, így már az exportja is nagy környezeti teherrel jár. A lóbab viszont többféle éghajlaton is megterem. Ráadásul Brazíliában és Paraguay-ban sok erdőt kiirtottak azért, hogy helyet csináljanak a szójaültetvényeknek. Ezáltal a termesztése súlyos kárt okoz az élővilágnak, és csökkenti a biodiverzitást. Ráadásul a tevékenység jelentős szén-dioxid-kibocsátással is jár. Egy másik fontos szempont, hogy a szója termesztésében a legnagyobb jelentőséggel bíró országokban engedélyezett és el is terjedt a génmódosítás. Emiatt sokan egyre kritikusabbak a szója környezetre gyakorolt hatása miatt – mondta Iben Lykke Petersen, a kutatás egyik résztvevője a Science Daily-nek.
A lóbab jobb fehérjeforrás
Ráadásul a tudósok eredményei alapján a lóbabból készült por jobb fehérjeforrás, mint a lencse, az amaránt, a hajdina és a quinoa. A kutatók egy úgynevezett nedves frakcionáció eljárással nyerik ki a fehérjét a lóbabból,majd kivonják belőle azokat az anyagokat, amelyek akadályozzák a fehérje emésztését, így az jobban felszívódik a szervezetben, amikor elfogyasztják.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés