A precíziós gazdálkodás informatikai fejlődése és a genetika növénynemesítési irányai meghatározzák az egész agrárium jövőjét. Erről is beszélt Mórocz Péter, a Limagrain CE SE Magyarországi Fióktelepének termékfejlesztési vezetője a nemrég befejeződött II. Kukorica és Búza Konferenciasorozaton.  A szakember azon munkálkodik, hogy a kísérleteikből származó információkra alapozva, a hazai éghajlati adottságoknak és termelői elvárásoknak legjobban megfelelő hibrideket állítsák elő. A hibridekről rendelkezésre álló információk a digitális technológia használatával kiegészülve pedig nagyban segítik a hatékonyabb kukoricatermesztést. Vele beszélgettünk arról is, hogyan kapcsolódik a genetika és az informatika.

Milyen problémákkal néznek szembe a gazdák? 

A legnagyobb kihívás a megfelelő eszközök hiánya a változtatható tőszámú vetéshez. De a világ halad előre, és egyre több gépgyártó jelenik meg olyan vetőgéppel és technikai eszközökkel, amik segítik a precíziós gazdálkodást. Másrészt a változtatható tőszámú vetés technikai előkészítésében és a szükséges adatok összegyűjtésében segítünk. A genetika oldaláról pedig a kukorica hibridekkel kapcsolatos információhiány a probléma. A Limagrain nagyon széles körben, sok helyszínen és különböző körülmények között vizsgálja a hibridek viselkedését. Ezek alapján tudunk segítséget nyújtani. A gazdák ugyanakkor nem mindig rendelkeznek ezekkel az információkkal, ezeket el kell juttatnunk hozzájuk.

Mórocz Péter szerint a precíziós gazdálkodás informatikai fejlődése és a genetika növénynemesítési irányai határozzák meg az agrárium jövőjét.
Nyitottak erre a lehetőségre a gazdák? 

Az a réteg, aki tudja és felismerte azt, hogy előre kell menni, és innovatív gondolkodásúak, nyitottak erre. Meglepően sokan kérdeznek minket a témában. De nem kerülhető meg, hogy ehhez megfelelő anyagi háttér is kell. Főleg a nagyobb gazdaságoknak, a 100 hektár felettieknek érheti ez meg, mert ezek a berendezések nem olcsók. Aki új technológiai berendezés beszerzését tervezi, annak pedig érdemes a legmodernebbek felé nyitnia. 

Mi volt a legutóbbi érdekesség, amivel találkozott? 

Nagyon sok újdonság van a piacon és rengeteg dolgot tehetnek a gazdák azért, hogy még pontosabban végezzék a munkát. A cég egy partnere elmondta, hogy ők a vetés körülményeire nagyon odafigyelnek, mert amit a vetésnél elhibáznak, azt később már nem lehet kijavítani. Ezért nem érdemes rohanni, nem érdemes kapkodni. Ez a fajta hozzáállás nagyon pozitív. Aki e mentén gondolkodik, megteszi azt, ami az eredményes termeléshez szükséges a vetésidő meghatározásánál. 

Milyen irányba mehet el a genetika és az informatika fejlődése?  

Még nem lehet pontosan látni, hogy mennyi lehetőséget rejt az informatika ezen a területen. Én jelentős fejlődésre számítok. Genetikai oldalról pedig a nemesítők már mintát tudnak venni a kis szikleveles növényből és molekulárisan meg tudják vizsgálni a hibrid tulajdonságait anélkül, hogy éveken keresztül tesztelnék. Ezzel van előzetes információnk, ami alapján ki tudjuk válogatni a legígéretesebb kombinációkat, amelyek a változó időjárási körülmények között is stabilan tudnak teljesíteni. Egyre inkább erre megy a genetika. A cégünk olyan új hibrideket és fajtákat nemesít, melyek megfelelnek az új technológiai és gazdasági követelményeknek, továbbá a gazdálkodók és a különböző mezőgazdasági ágazatok specifikus igényeinek. Figyelünk a hozamra, a növények betegségekkel és kártevőkkel szembeni ellenállóságára és az éghajlati jellegzetességekre.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás