Traktorokról, munkagépekről és robotokról is szóltak a Magro.hu agrárhírei júniusban, több cikkünkben számoltunk be a technológiai fejlesztésekről. Az újdonságok mellett a már bevált gépes megoldásokról is írtunk, ezért szeretettel ajánljuk olvasásra a mezőgazdasági gépek témájában készített júliusi hírösszefoglalónkat. Szedőrobotok, drónpilóták, és szántóföldi gépbemutatók is voltak a témák között, jó időtöltést kívánunk a cikkekhez!

Robbanni fog a piac, mégsem lesz drónhiány Magyarországon. Az első engedélyezett szerek megjelenésével óriási piaci változásokra készül a permezetődrónos piac. Miután megszülettek az uniós és a hazai jogszabályok is, tavaly beindult a növényvédelmi drónpilóták képzése. A permetező drónok forgalmazói megszerezhették a típusengedélyt a géptípusaikra. Az idei pedig a szerek éve lesz, mert a növényvédőszer-gyártók lépéskényszerben vannak. Az engedélyezéshez már folyamatban vannak szerkísérletek.

A nyilvántartásba csak olyan személyt jegyeznek be, akinek van hatályos – a kategóriának megfelelő – drónpilóta igazolványa és növényvédelmi drónpilóta szakképesítése - Fotó: Magro.hu, CSZS, Fejér megye

A CNH Industrialba integrálják a One Smart Sprayt

A Bosch és a BASF közös vállalkozásának One Smart Spray nevű intelligens permetezési megoldását a CNH Industrial mezőgazdasági márkákra összpontosító termékportfóliójába integrálják – jelentették be a partnerek. A One Smart Spray megoldás integrálását a CNH Industrial Raven csapata fogja vezetni, a technológia a Case IH és New Holland Agriculture márkák permetezőgépeiben lesz elérhető. A One Smart Spray integrációja olyan megoldás, amely felgyorsítja a CNH Industrial precíziós és automatizált permetezési képességeinek további fejlesztését. Mindezt a permetezőgép gémjére szerelt több kamera segítségével teszi. Ezáltal az ügyfelek számára zöld-zöld (növény a növényen) és zöld-barna (növény a talajon) gyomfelismerést és szelektív permetezést biztosít.

Romlanak a feltételek és emelkednek az árak, két választásuk maradt a magyar gazdáknak

Az adatok, és a digitális eszközök, amik ezeket biztosítják, nagyon fontosak. De nem sokat érnek, ha a termelők nem rendelkeznek az ezek felhasználásához megfelelő tudással. A KUHN Mezőgazdasági Gép Kft. nyílt napján, Kecskeméten egy kerekasztal-beszélgetésen a szakértők megvitatták az agrárdigitalizáció és a digitális átállást elősegítő pályázat eredményeit, valamint azt, hogy mennyre nyitottak a magyar gazdák az 21. századi gazdálkodási gyakorlatokra.

Az adatok és a digitális eszközök nagyon fontosak. De nem sokat érnek, ha a termelők nem rendelkeznek a felhasználáshoz megfelelő tudással - hangzott el a kerekasztal beszélgetésen - balról jobbra Dr. Orosz Szilvia, Varga Róbert, Vavró Iván, Lantos Gergely és dr. Vona Viktória

A magyar gazdák egyre többen vesznek talajmintát, de sokan csak a 0-30 centiméteres mélységből, a 30-60-as mélységű mintavétellel viszont jóval kevesebben foglalkoznak – mondta el dr. Vona Viktória, a talajtani vizsgálatokkal és precíziós gazdálkodási szaktanácsadással foglalkozó Csernozjom Kft. ügyvezetője, aki egyben a Széchenyi Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán vezeti a precíziós mezőgazdasági szakmérnök képzést. Beszélt arról is, hogy bár a talajtani mintavétel 5 évente minden gazdálkodónak kötelező, sokan csak az asztalfióknak csináltatják meg, és nem foglalkoznak a benne foglaltakkal.

Gépek és képek a 2023-as NAK-Napokról, ahol végül nem a víz volt az úr

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségével együttműködésben rendezte meg a “NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow – Mezőfalva” szabadtéri agrárszakmai kiállítást. Hagyományosan ez az ország legnagyobb területen, több mint 40 hektáron megrendezett szántóföldi rendezvénye, aminek ezúttal is a Fejér megyei Mezőfalva melletti szántóföldek adtak otthont. Idén egyrészt a fenntarthatóság állt a rendezvény középpontjában, másrészt azoknak a lehetőségeknek a bemutatása, amelyek segítenek a klímaváltozáshoz alkalmazkodó, eredményes gazdálkodásban.

https://www.youtube.com/watch?v=bRZbULGKnmY

Mindkét nap részt vettünk a programokon, amelyről egy hosszabb, sok képes riportanyaggal számolunk be. A kiállítás a fenntarthatóság jegyében gazdag programkínálattal várta az érdeklődőket, ezen belül is kiemelten foglalkozott a gazdálkodás környezeti fenntarthatóságának aktív, gyakorlati megvalósítási lehetőségeivel. A szervezők arcára komoly gondterheket helyezett az aktuális időjárás, mert a megnyitó előtti napon jelentős mennyiségű csapadék hullott a kiállítási területre.

Minden tövet, egyedet és fát látnak és támogatnak digitális agronómussal

Gyorsan terjednek a mezőgazdaságban a minél kisebb termelési egységre összpontosító diagnosztikai eljárások, technológiák és műszaki eszközök. Ezek egy állatra, egy növényi tőre vagy fára lebontva értékelik és kezelik a folyamatokat. A magyar Proofminder célkitűzése az, hogy minden tő mellé digitális agronómust küldjön a leghatékonyabb döntés előkészítéséhez szükséges adatok megszerzéséért. Az alapítók beszéltek a digitalizációs fejlesztésükről és a gyakorlati működés részleteiről.

https://www.youtube.com/watch?v=np3gppJ7XRU

Minél többet tudnak például a több százas szarvasmarha-állomány egyes egyedeinek aktuális állapotáról, annál olcsóbb és gyorsabb a beavatkozás a baj esetén. Az állatok testére erősített szenzorok és jeladók évek óta gyorsan terjednek. Ennél jóval összetettebb megoldás egy nagyobb ültetvény, különösen egy több millió tövet számláló szántóföldi tábla növényi egyedszintű megfigyelése, digitális mennyiségi és állapotfelmérése. Ugyanakkor a korszerű mezőgazdaság két nyomós okból is efelé halad. 

Európa fenntartható jövője az agrárium közös célja

A KITE Zrt. idén is ott volt 2023. június 7-8-án a NAK Szántóföldi Napok és Agrárgépshow kiállításon.  A rendezvény üzenete ezúttal azokra a technológiai újításokra irányult, melyek megoldást jelenthetnek napjaink klímaválságára és gazdasági kihívásaira. A KITE ezen törekvés élenjárójaként bemutató területén szemléltette korszerű eljárásait és tartott gépbemutatót az érdeklődőknek.

Az agrárium folyamatosan fejlődik és az éppen aktuális eljárásokkal, újításokkal pedig nem könnyű lépést tartani.  A kihívást nehezítik azok a szabályozási rendeletek, melyeket az Európai Uniónak szükségszerű volt meghozni a környezetvédelemért és az egészségesebb élelmiszer előállításért.

Komolyat válaszolt a ChatGPT, amikor szedőrobot fejlesztését adták ki neki 

A svájci EPFL egyetem kutatói a jövő legnagyobb kihívásairól kérdezték a ChatGPT mesterséges intelligencia programot, ami alapján úgy döntöttek, az élelmiszerellátás kihívásával kapcsolatban fognak feladatot adni neki. Egy hatékony paradicsomszedő robot tervezésére kérték fel. Az eredményt a Nature Machine Intelligence című lapban tették közzé. Kiderült, hogy a mesterséges intelligencia alkalmas robotfejlesztésre is.

Egy hatékony paradicsomszedő robot tervezésére kérték fel a ChatGPT mesterséges intelligencia programot, jó eredményt hozott a kísérlet - Fotó: © 2023 Adrien Buttier / EPFL

A szedőrobotkar olyan jól sikerült, hogy a fejlesztő mérnökök kissé el is kedvetlenedtek. A svájci egyetem cikke szerint a kutatók követték a ChatGPT összes tervezési döntését. Ennek különösen az első lépései voltak izgalmasak, mivel a chatbot „kiterjesztette a tervező tudását más szakterületekre”.

Vezető nélkül, 36 méter szélességben dolgozik a Horsch Gantry RO G 500 vetőgép – videókkal

Autonóm, emberi beavatkozás nélkül működő vetőgépet mutatott be a Horsch a brazil Bahia Farm Show szakmai közönségének. Az önvezető mezőgazdasági gépek rendkívüli hatékonyságot hozhatnak a gazdálkodóknak, továbbá választ adnak a világszerte egyre jelentősebb munkaerőhiány problémájára is. A bemutatóra azt követően került sor, hogy a vetőgép 2022 második felében a Brazília északkeleti részén található Matopiba régióban található szójaültetvényeken dolgozott, hogy tapasztalatokat szerezzenek a működéséről és hitelesítsék az eredményeket.

https://www.youtube.com/watch?v=IBPxelfHixY

A német vállalat Brazíliát, a Bahia Farm Show-t választotta, hogy bemutassa a világnak autonóm vetőgép-koncepcióját, a Horsch Gantry RO G 500-at. A 20 évvel ezelőtt elkezdett projekt végül az informatika, az érzékelők és számos más, az agrárgazdaság és a járműautonómia területén alkalmazott csúcstechnológia fejlődésének köszönhetően vált valósággá.

Az AGRI CS Magyarország Kft. megszünteti a Bednar új gép importőri tevékenységét

Az AGRI CS Magyarország Kft. arról tájékoztatta minden partnerét, hogy a Bednar új gép importőri tevékenységét 2023. június 27-ével megszünteti. Az alkatrészellátást és a szervizszolgálatást az ügyfeleik számára természetesen továbbra is változatlanul biztosítják. Gyorsan meg is lett az utód: a Bednar talajművelő és vetőgépgyártó vállalat megállapodást kötött az AgroVario Kft.-vel, és ennek értelmében ők látják el az importőri feladatokat a jövőben a Bednar termékekkel kapcsolatban Magyarországon.

Az AgroVario Kft. a közelmúltban jött létre az AXIÁL Kft. 75%-os tulajdonában lévő vállalkozásként, elsősorban a teljes Fendt termékportfólió értékesítésére a magyar piacon a traktoroktól kezdve a kombájnokon keresztül a betakarítás különböző gépeiig. Emellett forgalmazói a HB Brantner pótkocsiknak, a Geringhoff és Biso vágóasztaloknak, a BAUER öntözéstechnikai eszközöknek, illetve mostantól a Bednar munkagépeknek is.

A Bednar termékek nem ismeretlenek a magyar gazdák előtt, kiváló innovatív megoldásaik már jelen vannak a magyar piacon mind a talajművelés széles spektrumában, mind a gabonavetőgépek terén – olvasható az AgroVario Kft. sajtóközleményében.

A cseh céget 1997-ben alapították, és az elmúlt 25 évben a mezőgazdasági technológia kiemelkedő nemzetközi gyártója lett. A kezdetektől fogva széles gépek fejlesztésére és gyártására összpontosítanak, kiemelkedő fejlődést értek el a magas hatékonyságot biztosító nagy munkaszélességű gépek fejlesztése és gyártása területén.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás