A cirok termőterülete Magyarországon körülbelül 20 ezer hektárra tehető, amivel harmadikok vagyunk az Európai Unió rangsorában. A jövőben azonban az EU komolyabban támogatná a kukorica pótlására kiválóan alkalmas növény termesztését, ezzel még jobban fellendülhet a hazai cirokbiznisz.

A cirokfélék nagyon jó termőképességű növények, hazánkban ezért egyre többen kezdenek foglalkozni vele. Az utóbbi évek sűrű aszályos időszakaiban a termesztők rájöttek, hogy a vizet jobban hasznosító fajták kiemelkedő termésátlagot képesek elérni vízhiányos időszakban is. Ez pedig komoly érv a cirok mellet a kukoricával szemben.

Termésátlaga azonos körülmények között eléri a kukoricáét. Kiemelkedő esetben akár 12 tonnát is be lehet takarítani belőle egy hektár termőföldről. A növényben rejlő lehetőségeket a gazdák is egyre inkább érzékelik, ezért az elmúlt években fokozatosan emelkedik a termőterületének mérete hazánkban. Jelenleg összesen 20-22 ezer hektáron folyik ilyen irányú termelés. Az itt termő 45-50 ezer tonna termés legjavát export célokra használják fel. A termőterület harmadán silócirok és szudáni fű terem, kétharmadán pedig szemescirkot vetnek és aratnak a gazdálkodók.

Egyre többen fognak ciroktermesztéssel foglalkozni, ha az unió valóban komolyabb támogatásban részesíti a cirokkal foglalkozó gazdákat
 

A piacon is egyre nagyobb igény mutatkozik a szemescirokra, főleg a korszerű hibridekre, így elsősorban ezeket érdemes termeszteni. Pozitív tulajdonságuk, hogy alacsony tannintartalmuk miatt a takarmányozásban kiválóan hasznosíthatók. Ázsiában már elsőszámú baromfitakarmánynak számít. A tanninmentes cirokkal ugyanis száz százalékban kiváltható a szemes kukorica. Főleg úgy, hogy beltartalmát tekintve hasonlít az árpához, magas fehérje- és ásványi anyag tartalommal rendelkezik.

A Magyar Vetőmag Szövetség információi szerint a hazai piacnak még a készletezéssel vannak problémái. Nincs ugyanis olyan vállalkozás, amely a készleteket finanszírozná. Így előfordulhat, hogy nagyobb igény esetén nincsenek azonnal mozdítható vetőmagkészletek.

És végül egy jó hír: egy Bukarestben tartott konferencián - ahol több mint háromszáz ciroktermesztéssel foglalkozó szakember találkozott - kiderült, a jövőben az Európai Unió kiemelten szeretné támogatni a cirok termesztését. Ezzel a magyar gazdálkodóknak is több esélyük lesz kijutni a külpiacra. Arról nem szólnak a hírek, hogy mikor és milyen formában kívánják kiírni ezt a támogatást, de amint érkeznek ezzel kapcsolatban információk, azonnal beszámolunk róla. Kövesse figyelemmel Agrárhírek rovatunkat!

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás