Erős hátszéllel letaszíthatja a trónról a cirok a kukoricát
A cirok termőterülete Magyarországon körülbelül 20 ezer hektárra tehető, amivel harmadikok vagyunk az Európai Unió rangsorában. A jövőben azonban az EU komolyabban támogatná a kukorica pótlására kiválóan alkalmas növény termesztését, ezzel még jobban fellendülhet a hazai cirokbiznisz.
A cirokfélék nagyon jó termőképességű növények, hazánkban ezért egyre többen kezdenek foglalkozni vele. Az utóbbi évek sűrű aszályos időszakaiban a termesztők rájöttek, hogy a vizet jobban hasznosító fajták kiemelkedő termésátlagot képesek elérni vízhiányos időszakban is. Ez pedig komoly érv a cirok mellet a kukoricával szemben.
Termésátlaga azonos körülmények között eléri a kukoricáét. Kiemelkedő esetben akár 12 tonnát is be lehet takarítani belőle egy hektár termőföldről. A növényben rejlő lehetőségeket a gazdák is egyre inkább érzékelik, ezért az elmúlt években fokozatosan emelkedik a termőterületének mérete hazánkban. Jelenleg összesen 20-22 ezer hektáron folyik ilyen irányú termelés. Az itt termő 45-50 ezer tonna termés legjavát export célokra használják fel. A termőterület harmadán silócirok és szudáni fű terem, kétharmadán pedig szemescirkot vetnek és aratnak a gazdálkodók.
Hirdetés
A piacon is egyre nagyobb igény mutatkozik a szemescirokra, főleg a korszerű hibridekre, így elsősorban ezeket érdemes termeszteni. Pozitív tulajdonságuk, hogy alacsony tannintartalmuk miatt a takarmányozásban kiválóan hasznosíthatók. Ázsiában már elsőszámú baromfitakarmánynak számít. A tanninmentes cirokkal ugyanis száz százalékban kiváltható a szemes kukorica. Főleg úgy, hogy beltartalmát tekintve hasonlít az árpához, magas fehérje- és ásványi anyag tartalommal rendelkezik.
A Magyar Vetőmag Szövetség információi szerint a hazai piacnak még a készletezéssel vannak problémái. Nincs ugyanis olyan vállalkozás, amely a készleteket finanszírozná. Így előfordulhat, hogy nagyobb igény esetén nincsenek azonnal mozdítható vetőmagkészletek.
És végül egy jó hír: egy Bukarestben tartott konferencián - ahol több mint háromszáz ciroktermesztéssel foglalkozó szakember találkozott - kiderült, a jövőben az Európai Unió kiemelten szeretné támogatni a cirok termesztését. Ezzel a magyar gazdálkodóknak is több esélyük lesz kijutni a külpiacra. Arról nem szólnak a hírek, hogy mikor és milyen formában kívánják kiírni ezt a támogatást, de amint érkeznek ezzel kapcsolatban információk, azonnal beszámolunk róla. Kövesse figyelemmel Agrárhírek rovatunkat!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés