Érzékeny időszakot élnek a kajszi- és őszibarackfák
Fókuszban a moníliás virág- és hajtáselhalás: a gyümölcsfák a bimbófesléstől a virágzás végéig tartó időszakban a legfogékonyabbak a fertőzésre. A kajszi- és az őszibarack már a legérzékenyebb állapotban van, de rövidesen a többi csonthéjas is eléri ezt a fejlettséget. De még segíthet a megelőző permetezés!
A március végi melegedés hatására felgyorsult a gyümölcstermő növények fejlődése, a hónap utolsó napjaiban mindenütt virágzásnak indult a mandula után a kajszi-, az őszibarack, kifakadt a meggy, a cseresznye, a birs, egérfüles állapotban van az alma és a körte. A szőlő rügyei duzzadnak, ahol későn metszettek, ott megindult a vesszővégeken a nedvfolyás.
A magyarmezogazdasag.hu oldalon rendszeresen jelentkezik Növényvédelmi előrejelzésével Dr. Aponyi Lajos növényorvos. Ezúttal a főként a kajszi- és őszibarackfák termésére leselkedő kártevőveszélyekre figyelmeztetett.
Hirdetés
Növényvédelmi szempontból most ugyanis ezek a fák a legérzékenyebbek, különösen a moníliás virág- és hajtáselhalásra, mert a bimbófesléstől a virágzás végéig tartó időszakban a legfogékonyabbak a fertőzésre.
Ilyen szempontból kedvező a felmelegedés és a szárazság, de a nagyobb harmatképződés is elegendő a virágok megfertőződéséhez.
A beteg virágokon keresztül bejut a kórokozó a hajtásokba és a vesszőbe, a végeredmény pedig a virágok és a vesszők, hajtások hirtelen elhalása.
Néhány nap múlva a többi csonthéjas gyümölcsű növény is eléri a fogékony, fehérbimbós állapotot, tehát megelőzően kell permetezni a betegség ellen. Feslő bimbós állapottól a sziromhullásig felszívódó készítményekkel érünk el megfelelő biológiai hatást. A jó hatékonyság előfeltétele a 2-3 alkalommal végzett kezelés.
Az alma egérfüles állapotában már fogékony a varasodásra. Ebből a szempontból szintén előnyös, hogy nincs csapadék, mert a betegség szaporítóképletei, az aszkospórák többsége már érett, csak az eső hiányzik a levélfertőzéshez.
Az almán szívogató levéltetűfajok közül már várható a levélpirosító levéltetű megjelenése, az ugyanis az egészen apró leveleket támadja meg. Sokszor csak a pirosodó és sodródott leveleket vesszük észre, amelyek védelmében már ott szívogat.
A körtésekben tovább nőtt a körtelevélbolhák száma, most tíz ágrész kopogtatásával 8-10 imágó kerül a csapdába. A rügyek 15 százalékán találni bolhatojásokat.
A szőlő duzzadó rügyeiben már aktivizálódnak a növény atkakártevői, így, ahol az előző években is volt fertőzés, készüljünk fel az első kezelésre – tanácsolja Dr. Aponyi Lajos.
Részletes növényvédelmi előrejelzésért megéri ellátogatni a www.magyarnovenyorvos.hu honlapra.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés