Most ugyan esik, de emlékezzünk csak vissza néhány héttel korábbra… aki csak tehette öntözött. Akinek nem volt rá lehetősége, annak biztos megfordult a fejében a gondolat, hogy hogyan is lehetne elkezdeni.

A szántóföldi esőztető öntözőberendezések említésekor szinte mindenkinek a nagy, szabályos táblákon haladó Lineár öntözőgépek vagy a körforgó berendezések jutnak eszébe. Ezek a típusok egyszerűen kezelhetők, könnyen automatizálhatók, és nem utolsósorban alacsony a nyomásigényük.

A Lineár és Center öntözőgépek egyszerűen kezelhetők, könnyen automatizálhatók és alacsony a nyomásigényük

A technikai fejlődésnek köszönhetően azonban manapság olyan helyeken is öntözünk, ahol korábban nem tehettük. Gondoljunk csak a Corner-karos Center öntözőgépekre, melyek segítségével a sarkok is beöntözhetők vagy a Centerlineár gépekre, melyekkel szinte minden területi adottsághoz megtalálhatjuk az optimális megoldást.

Amennyiben nem heterogén növényállomány kerül az öntözésre berendezett területre, illetve a környezeti viszonyok szükségessé teszik, lehetőség van a Center öntözőgépek szórófejeinek egyedi szabályozására is, a VRI (Variable Rate Irrigation) rendszernek köszönhetően. Ez lehetővé teszi az öntözőgép szórófejeinek helyszínhez, domborzathoz, talajtani adottságokhoz és a különböző növények vízigényéhez igazodó precíziós működését. Bizonyos területrészek (utak, mélyfekvésű- vagy idegen tulajdonú területek) kizárhatók az öntözésből. Minimalizálva a vízveszteséget, hatékonyabbá téve az energiafelhasználást.  A rendszer, összeköttetésben egy internetalapú öntözésirányítási/felügyeleti alkalmazással, vizuálisan is megjeleníti az öntözőgépek aktuális helyzetét, rögzíti az adatokat, és elvégezhetők a szükséges beállítások.

A rendszer, összeköttetésben egy internetalapú öntözésirányítási/felügyeleti alkalmazással, vizuálisan is megjeleníti az öntözőgépek aktuális helyzetét, rögzíti az adatokat és elvégezhetők a szükséges beállítások.

Mivel minden kiadott milliméter víz költséget jelent, fontos, hogy a víz a megfelelő időben és a megfelelő mennyiségben jusson a növényhez. Az optimális vízpótlás érdekében érdemes az öntözésvezérlési rendszert meteorológiai állomással illetve talajnedvesség mérő szondákkal együtt alkalmazni. 

Aki a mobil csévélődobos öntözőgépeket választja, annak sem kell lemondania az energiahatékony, pontos, egyenletes öntözés előnyeiről. A modern vario-fúvókás, energiatakarékos turbinával felszerelt gépekkel akár 6-8 mm egyszeri vízadag is kijuttatható. A gépeken lévő napelemes energiaellátású öntöző komputer és az internetes alapú öntözés irányítási rendszer együttes alkalmazásával pontos információt kaphatunk az öntözőgép üzemállapotáról, továbbá lehetőség van a gép elindítására, leállítására és a behúzási sebesség (vagy a csapadékmennyiség) megváltoztatására.

A modern mobil csévélődobos öntözőgépek vario-fúvókás, energiatakarékos turbinával felszereltek és akár 6-8 mm egyszeri vízadag is kijuttatható általuk.

Üzemzavar esetén értesítést küld, lehetőséget adva az azonnali beavatkozásra, mérési adatok és számítások alapján optimalizálja a gépek üzemrendjét, csökkenti az állásidőt.  Az öntözés bárhonnan felügyelhető, így kevesebb élőmunka és energia igénnyel számolhatunk, naprakészen áttekinthető, hogy mely területre mikor, mennyi vizet juttattunk ki, és mennyi időt vett igénybe az egyes öntözési menetek közötti átállás.

Jó tanács! Az öntözés során, bármilyen öntözési módról is van szó, a gazdaságos termelés mellett figyelmet kell fordítani arra is, hogy a rendelkezésre álló vízkészleteinket és más erőforrásainkat is minél hatékonyabban használjuk fel, összhangba hozva a gazdasági és környezeti szempontokat.

BAUER HUNGÁRIA KFT. (5000 Szolnok, Tószegi út 2.)
www.bauer-at.com/hu , bauer@bauerhungaria.hu, + 36 56 501-200, +36 30 950-21-00

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás