Most ugyan esik, de emlékezzünk csak vissza néhány héttel korábbra… aki csak tehette öntözött. Akinek nem volt rá lehetősége, annak biztos megfordult a fejében a gondolat, hogy hogyan is lehetne elkezdeni.

A szántóföldi esőztető öntözőberendezések említésekor szinte mindenkinek a nagy, szabályos táblákon haladó Lineár öntözőgépek vagy a körforgó berendezések jutnak eszébe. Ezek a típusok egyszerűen kezelhetők, könnyen automatizálhatók, és nem utolsósorban alacsony a nyomásigényük.

A Lineár és Center öntözőgépek egyszerűen kezelhetők, könnyen automatizálhatók és alacsony a nyomásigényük

A technikai fejlődésnek köszönhetően azonban manapság olyan helyeken is öntözünk, ahol korábban nem tehettük. Gondoljunk csak a Corner-karos Center öntözőgépekre, melyek segítségével a sarkok is beöntözhetők vagy a Centerlineár gépekre, melyekkel szinte minden területi adottsághoz megtalálhatjuk az optimális megoldást.

Amennyiben nem heterogén növényállomány kerül az öntözésre berendezett területre, illetve a környezeti viszonyok szükségessé teszik, lehetőség van a Center öntözőgépek szórófejeinek egyedi szabályozására is, a VRI (Variable Rate Irrigation) rendszernek köszönhetően. Ez lehetővé teszi az öntözőgép szórófejeinek helyszínhez, domborzathoz, talajtani adottságokhoz és a különböző növények vízigényéhez igazodó precíziós működését. Bizonyos területrészek (utak, mélyfekvésű- vagy idegen tulajdonú területek) kizárhatók az öntözésből. Minimalizálva a vízveszteséget, hatékonyabbá téve az energiafelhasználást.  A rendszer, összeköttetésben egy internetalapú öntözésirányítási/felügyeleti alkalmazással, vizuálisan is megjeleníti az öntözőgépek aktuális helyzetét, rögzíti az adatokat, és elvégezhetők a szükséges beállítások.

A rendszer, összeköttetésben egy internetalapú öntözésirányítási/felügyeleti alkalmazással, vizuálisan is megjeleníti az öntözőgépek aktuális helyzetét, rögzíti az adatokat és elvégezhetők a szükséges beállítások.

Mivel minden kiadott milliméter víz költséget jelent, fontos, hogy a víz a megfelelő időben és a megfelelő mennyiségben jusson a növényhez. Az optimális vízpótlás érdekében érdemes az öntözésvezérlési rendszert meteorológiai állomással illetve talajnedvesség mérő szondákkal együtt alkalmazni. 

Aki a mobil csévélődobos öntözőgépeket választja, annak sem kell lemondania az energiahatékony, pontos, egyenletes öntözés előnyeiről. A modern vario-fúvókás, energiatakarékos turbinával felszerelt gépekkel akár 6-8 mm egyszeri vízadag is kijuttatható. A gépeken lévő napelemes energiaellátású öntöző komputer és az internetes alapú öntözés irányítási rendszer együttes alkalmazásával pontos információt kaphatunk az öntözőgép üzemállapotáról, továbbá lehetőség van a gép elindítására, leállítására és a behúzási sebesség (vagy a csapadékmennyiség) megváltoztatására.

A modern mobil csévélődobos öntözőgépek vario-fúvókás, energiatakarékos turbinával felszereltek és akár 6-8 mm egyszeri vízadag is kijuttatható általuk.

Üzemzavar esetén értesítést küld, lehetőséget adva az azonnali beavatkozásra, mérési adatok és számítások alapján optimalizálja a gépek üzemrendjét, csökkenti az állásidőt.  Az öntözés bárhonnan felügyelhető, így kevesebb élőmunka és energia igénnyel számolhatunk, naprakészen áttekinthető, hogy mely területre mikor, mennyi vizet juttattunk ki, és mennyi időt vett igénybe az egyes öntözési menetek közötti átállás.

Jó tanács! Az öntözés során, bármilyen öntözési módról is van szó, a gazdaságos termelés mellett figyelmet kell fordítani arra is, hogy a rendelkezésre álló vízkészleteinket és más erőforrásainkat is minél hatékonyabban használjuk fel, összhangba hozva a gazdasági és környezeti szempontokat.

BAUER HUNGÁRIA KFT. (5000 Szolnok, Tószegi út 2.)
www.bauer-at.com/hu , bauer@bauerhungaria.hu, + 36 56 501-200, +36 30 950-21-00

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás