Első ránézésre értelmetlennek tűnik az, hogy egy fagykárt szenvedő termelő jégbiztosítást köt a kárt szenvedett területre. Azonban matematikai szempontból mégsem az, hiszen a kárenyhítési rendszerünk úgy működik, hogy az a gazda, aki nem rendelkezik a referencia-hozamérték legalább felére fedezetül szolgáló piaci alapú biztosítással, az a kárenyhítési alapból megkapható kárenyhítési hozzájárulás csupán felét kaphatja kártérítés gyanánt.

Tehát még ideje lépni, amit egy egyszerű számítással lehet alátámasztani. Van 10 ha gyümölcs ültetvényünk, melyen 10 M Ft hozamértéket állítunk elő. Erre a területre kötünk egy jégbiztosítást kb. 500e-1M Ft éves díj értékben, melynek az állam támogatott biztosítás lévén visszafizeti hozzávetőlegesen a felét.

Azonban egy totális fagykár esetén jó esetben is csak 4M Ft kárenyhítési hozzájárulást kaphatunk, hiszen a juttatás eleve csak a hozamérték 80%-ig, de biztosítás hiányában annak is csak a feléig kárpótol minket.

A fotón egy fagykáros diófa látható. Sokan nem úszták meg ennyivel, a virágok is lefagytak. Esetükben jól jön a növénybiztosítás.
 

Ezek után könnyen kiszámolható, hogy miért éri meg biztosítást kötni termesztett növényeinkre, ami tulajdonképpen túlmutat egy jégkár esemény biztosítói helytállásán, hiszen kártérítés esetén a biztosító garantáltan leszállítja a hozamot. Ebben az esetben viszont megkérdőjeleződik, hogy teljesül-e a hozamérték 50%-ára kötött biztosítás kritériuma, így lehet, hogy jobban járunk, ha be sem jelentjük a kárt.

Természetesen a jogosultság és a kritériumok gazdálkodásonként eltérőek lehetnek, azonban az Agrisk.hu mögött álló szakértői csapat azon munkálkodik, hogy megfelelő tanácsokkal segítse a termelőket a mostanában megszaporodó környezeti káresemények illetve azok negatív pénzügyi hatásainak mérséklésében.

Az Agrisk.hu telefonon is elérhető, és egyéni tanácsadást biztosít minden gazdálkodónak amellett, hogy az előzetes számításokat mindenki elvégezheti egy könnyen kezelhető elektronikus felület segítségével.

Szerző: Surmann Árpád agrisk.hu portálvezető, agrárbiztosítási szakértő

(x)

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás