Sokszor lehet hallani, hogy az esőztető öntözés pazarló és nem érdemes alkalmazni, de sok gazda nem tudja megengedni magának, hogy egy költségesebb, csepegtető rendszert építsen ki területén. Ezért bemutatjuk, milyen elven is működik egy ilyen öntözőrendszer a gyakorlatban.

Az úgynevezett nagy teljesítményű - lineár, vagy körforgó - magajáró öntözőberendezéseket az Amerikai Egyesült Államokban használják előszeretettel a gazdák. Onnan terjedt tovább egészen hazánkig ez a technológia. A berendezés vízellátását vagy a beöntözendő terület közepén fúrt kút, vagy egy hidráns biztosítja.

Jellemzője, hogy magajáró a berendezés, amely kerekeken guruló tornyokból épül fel. Ezeket a tornyokat merevítő keretek, öntözőcső-ívek, valamint huzalok kötik össze. Minden járókereket (tornyonként 2 db) villanymotor hajt, melyeknek az energiát a szivattyút is működtető motoros szivattyús aggregát, vagy külön áramfejlesztő szolgáltatja.

Az esőztető öntözés az Amerikai Egyesült Államokból kezdett elterjedni Európa irányába (Fotó: privatbankar.hu)
 

A tornyok mozgása nem egyszerre történik. Vagy az egyik szélső, vagy a középső torony mozdul el elsőnek, majd egy bizonyos szög elérésekor (melyet egy előre beállított, szögeltérést jelző szenzor érzékel) indul utána a szomszédos torony.

Egy ilyen öntözőrendszer akár a 600 méter hosszúságot is elérheti. Ebben az esetben egy 600 méter sugarú körben tudja beöntözni a területet.

Ezeket a berendezéseket hosszútávra tervezik. Legtöbb alkatrészük rozsdamentes, korrózióálló anyagból készül. A járókerekek fúvott- vagy tömörgumi abroncsok is lehetnek, sőt, acélkerekű berendezéseket is gyártanak már.

Nagy előnyük, hogy működésük tökéletesen automatizálható, külső beavatkozást egy helyesen beállított rendszer nem igényel. A távvezérlés is megoldott esetükben GPS segítségével.

Mivel hatalmas berendezésről beszélünk, a téli hidegben is a szántóföldeken kell hagyni. Ezért gondoskodni kell a megfelelő fagyvédelemről is az öntözőberendezés esetében. Általában a gazdák kiszerelik a villanymotorokat a tornyokból, valamint a szivattyús aggregátort és a generátort is műhelybe szállítják még a tél beköszönte előtt. Így azok védve vannak a hidegtől. A gumiabroncsokat és a vázszerkezetet védőanyaggal fújják le, hogy ne károsítsa őket a fagy, a locsolótömlőkből pedig leengedik a vizet, hogy azok se fagyjanak szét.

Ezekkel az öntözőrendszerekkel 50 és 400 hektár közti területeket lehet hatékonyan öntözni, így elsősorban a nagyobb területtel rendelkező gazdáknak ajánlott a használata.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás