Sokszor lehet hallani, hogy az esőztető öntözés pazarló és nem érdemes alkalmazni, de sok gazda nem tudja megengedni magának, hogy egy költségesebb, csepegtető rendszert építsen ki területén. Ezért bemutatjuk, milyen elven is működik egy ilyen öntözőrendszer a gyakorlatban.

Az úgynevezett nagy teljesítményű - lineár, vagy körforgó - magajáró öntözőberendezéseket az Amerikai Egyesült Államokban használják előszeretettel a gazdák. Onnan terjedt tovább egészen hazánkig ez a technológia. A berendezés vízellátását vagy a beöntözendő terület közepén fúrt kút, vagy egy hidráns biztosítja.

Jellemzője, hogy magajáró a berendezés, amely kerekeken guruló tornyokból épül fel. Ezeket a tornyokat merevítő keretek, öntözőcső-ívek, valamint huzalok kötik össze. Minden járókereket (tornyonként 2 db) villanymotor hajt, melyeknek az energiát a szivattyút is működtető motoros szivattyús aggregát, vagy külön áramfejlesztő szolgáltatja.

Az esőztető öntözés az Amerikai Egyesült Államokból kezdett elterjedni Európa irányába (Fotó: privatbankar.hu)
 

A tornyok mozgása nem egyszerre történik. Vagy az egyik szélső, vagy a középső torony mozdul el elsőnek, majd egy bizonyos szög elérésekor (melyet egy előre beállított, szögeltérést jelző szenzor érzékel) indul utána a szomszédos torony.

Egy ilyen öntözőrendszer akár a 600 méter hosszúságot is elérheti. Ebben az esetben egy 600 méter sugarú körben tudja beöntözni a területet.

Ezeket a berendezéseket hosszútávra tervezik. Legtöbb alkatrészük rozsdamentes, korrózióálló anyagból készül. A járókerekek fúvott- vagy tömörgumi abroncsok is lehetnek, sőt, acélkerekű berendezéseket is gyártanak már.

Nagy előnyük, hogy működésük tökéletesen automatizálható, külső beavatkozást egy helyesen beállított rendszer nem igényel. A távvezérlés is megoldott esetükben GPS segítségével.

Mivel hatalmas berendezésről beszélünk, a téli hidegben is a szántóföldeken kell hagyni. Ezért gondoskodni kell a megfelelő fagyvédelemről is az öntözőberendezés esetében. Általában a gazdák kiszerelik a villanymotorokat a tornyokból, valamint a szivattyús aggregátort és a generátort is műhelybe szállítják még a tél beköszönte előtt. Így azok védve vannak a hidegtől. A gumiabroncsokat és a vázszerkezetet védőanyaggal fújják le, hogy ne károsítsa őket a fagy, a locsolótömlőkből pedig leengedik a vizet, hogy azok se fagyjanak szét.

Ezekkel az öntözőrendszerekkel 50 és 400 hektár közti területeket lehet hatékonyan öntözni, így elsősorban a nagyobb területtel rendelkező gazdáknak ajánlott a használata.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás