A Magro.hu Kukorica és Búza Konferenciasorozat második, debreceni rendezvényén az egyik előadás témája a “műholdfelvételen alapuló állományfelmérés és precíziós nitrogén-kijuttatás” lesz. A prezentációt Somogyi Bálinttól, az Axereal Hungary Kft. agrármérnökétől hallhatjuk majd. Előadásában a távérzékelés, illetve az őszi kalászosok és a repce fejtrágyázásának összekapcsolását mutatja be. A konferencia részleteiről a linkre kattintva tájékozódhat: https://www.magro.hu/konferencia/

Milyen problémákkal és feladatokkal néznek szembe a gazdák?

Az egyik a növény igényeinek pontos meghatározása tápanyagmérleggel. Tudom, hogy milyen fajom és fajtám van. Egy egységnyi szemterméshez tartozik valamennyi nitrogénigény, a kitűzött termésszinttel beszorzom, a további befolyásoló tényezőket figyelembe veszem és ezzel megkapom azt a mennyiségű nitrogén hatóanyagot, amit műtrágya formában kell a növénynek biztosítani. Ez táblaszinten jelent megoldást, de sok esetben a táblák önmagukban heterogének. Másrészt a jelentős táblaméretek miatt a táblán belüli különböző tápanyagigényű, akár több 10 hektáros foltok is lehetnek, ahova az egész tábla átlagára meghatározott értékek nem biztos, hogy optimálisak. Végsősoron romlik tehát a növénytermesztés gazdaságossága.

Somogyi Bálint, az Axereal Hungary Kft. agrármérnöke, a távérzékelés és a szántóföldi kultúrák tápanyagutánpótlásának kapcsolatával foglalkozik. Tapasztalatait Franciaországban egy a fejtrágyázást optimalizáló, preciziós szolgáltatás működtetése és értékesítése során szerezte. Itthon 3 éve foglalkozik precíziós megoldások fejlesztésével. Előadásában a távérzékelés, illetve az őszi kalászosok és a repce fejtrágyázásának összekapcsolását mutatja be.
Használják a gazdák az információt, a technikát és a szaktanácsadást?

Szerintem akarnak változni és változtatni, mert többnyire mindenki szembesült már azzal, hogy az elvégzett munka nem a várt hatást hozza. A kijuttatott műtrágya nem fejti ki a hatását, és nem jelentkezik a termésmennyiségben. Kezdik használni a szaktanácsadást és a távérzékelést. A változást a talajvizsgálatok kötelezővé tétele és emellett a minőségi tápanyag-utánpótlási tervek megjelenése indította el. Ez mindenképpen jó, mert a kötelezőt minőségivé tudták tenni. Nem kényszerként élik meg az emberek, hanem hasznosítható információnak. A nitrogén a három makroelem (NPK) közül a legmobilisabb. Sokkal jobban vándorol, mint a foszfor vagy a kálium. Ez utóbbiak esetében milliméterekről beszélünk, a nitrogénnél pedig konkrét kimosódásról van szó.

Mire van szükség a talajvizsgálatokon kívül?

Távérzékelésre mindenképpen. Míg a talajvizsgálatok megmutatják a talaj szerves nitrogéntartalmát, vagyis a hosszú távú nitrogénszolgáltató képességét, addig az ásványi nitrogéntartalmat jól lehet becsülni a növényzet, és a tábla kultúrájának aktuális állapotával. Egy adott időpontban készített felvétel megmutatja, hogy milyen a nitrogénellátottság, az állományfejlettség és a nitrogénfelvétel.

II. Kukorica és Búza Konferenciasorozat, amely a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be.
Min lepődött meg a legutóbb?

Azon, hogy ha felvázoltuk az embereknek a távérzékelés nyújtotta lehetőségeket, akkor azokat ki is használják. Olyanok, akik eddig nem gondolkodtak modulált kijuttatásban. Onnantól kezdve, hogy beleszólhattak abba, hogy a táblán belüli adott foltokon milyen dózisokat alkalmazzunk, mindjárt érdekesebb és hasznosabb volt nekik a modulált kijuttatás. Nekünk is tanulság volt, hogy mindenképp arra törekedjünk, hogy ez ne egy egyirányú szaktanácsadás vagy szolgáltatás legyen. Inkább egy eszköztárat nyitunk meg a gazdáknak, és ők részesei lesznek a kidolgozásnak. Együtt beszéltük meg azt, hogy adott foltokon milyen okokra vezethetők vissza a tápanyagutánpótlási problémák, és szerintünk milyen dózis optimális ilyen körülmények között az adott területen.

Miért lesz érdemes az Ön előadását meghallgatni?

A lényeg az, hogy a műholdas távérzékelés most nyílik ki széles körben a társadalomnak. Az európai űrügynökség egy olyan programot indított el néhány éve, ami lehetővé fogja tenni, hogy 7-10 naponként távérzékelési adatokat és felvételeket kapjunk. Európa minden pontjáról, tehát az összes mezőgazdasági tábláról. Úgy gondolom, hogy ha ezeket az űrügynökség a közeljövőben a nagyközönség rendelkezésére bocsátja, akkor előbb-utóbb mindenki el fog jutni oda, hogy ezeket használni is tudja. Azért kell eljönni a Magro.hu Kukorica és Búza Konferenciasorozatára, hogy az első lépést megtegye a műholdas távérzékelés felé. Meghallgassa, hogyan lehet bekapcsolódni, próbát tenni, és elkezdeni a gazdaság bevezetését a precíziós mezőgazdaságba és a távérzékelés világába.

Tudjon meg még többet a távérzékelés lehetőségeiről a mezőgazdaságban és hozzon ki többet a földjeiből! Ehhez jöjjön el a II. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra  a Debreceni Egyetemre 2018. január 18-án, ahol 16 eladó tart számol be a két főbb szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságairól, és ad tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ a programokról, jelentkezési lehetőség valamint részletek a kisorsolásra váró nyereményekről az alábbi oldalon:

https://www.magro.hu/konferencia/

Főtámogatók:

Szakmai partnereink:

Előadó partnereink:

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás