Csúcstermésének köszönhetően rekordot döntött, és a történetének legjobb évét zárta tavaly a román mezőgazdaság. A gabona, a kukorica és a napraforgó termések kiemelkedően jók voltak, ezekből a szemesterményekből összesen 31,9 millió tonnát takarítottak be dél-keleti szomszédunknál. Ezzel a mennyiséggel az Európai Unión belül harmadikok, kukoricára nézve pedig már sorozatban másodszor termelték a legtöbb kukoricát.

Az Eurostat statisztikai intézet adatai alapján Románia a gabonatermesztésben 31,89 millió tonnával Franciaország és Németország mögött harmadik. Érdekes, hogy a román agrárminisztérium kimutatása szerint viszont a termés ennél kevesebb, mintegy 30 millió tonna volt. A Business Review cikkét szemléztük.

Élen a román kukoricatermesztés: 2018-ban az Európai Unió országai közül ők termelték a legtöbb tengerit - képünk illusztráció

Kukoricában viszont nincs kérdés: 2017. után sorozatban másodszor is a románok takarították be a legtöbbet a csövekből. Összesen 19 millió tonnával végeztek az élen, ami 33 százalékkal jobb a tavalyi eredményüknél. A második a franciák 12,59 millió tonnás teljesítménye lett. A románok termesztik az EU kukoricájának csaknem 28 százalékát, hektáronkénti termésátlaguk 7,8 tonna volt tavaly. A legnagyobb termelő cég az Agricost.

A napraforgóval is elsők lettek, termésátlagban

A gabonatermesztésben az EU-ban 4. helyre jöttek be a románok 10,27 millió tonnás termésmennyiséggel, ami 2.36 százalékos növekedés tavalyhoz képest. Átlagosan 4.8 tonnát takarítottak be hektáronként. A napraforgó 3.35 millió tonnát hozott 2018-ban, ez 15 százalékkal jobb a 2017-es eredményüknél. A termésátlag ennél a növénynél 2.9 tonna/hektár volt tavaly, ezzel az elsők lettek az uniós országok között.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás