Csökkenő termőterület, rendelkezésre álló erőforrások szűkülése, globális felmelegedés… Mindezek következtében egyre nagyobb kihívás a mezőgazdaság számára gazdaságosan és a környezetet kímélve termelni. Az Európai Unió ezt szem előtt tartva a Közös Agrárpolitika egyik stratégiai irányvonalaként határozta meg a természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodást a 2014-2020-as időszakra.

Miközben a Föld népessége 2050-re várhatóan 9 milliárd főre emelkedik, addig a mezőgazdasági termőterület nagysága fokozatosan zsugorodik. 1990-ben az egy főre jutó termőterület még 0,3 hektár volt, 2050-re ez a szakemberek szerint a felére, 0,15 hektárra fog csökkenni. „Az agráriumnak egyre több embert kell eltartania úgy, hogy az erőforrások, mint a föld vagy a víz, egyre szűkösebbek. Ezért igen nagy kihívás, hogy a fenntarthatóság kritériumait szem előtt tartva úgy kell maximalizálni a termésátlagokat, hogy az gazdaságos legyen, és minél kevésbé terhelje a környezetet” – mondta el Tresó István, a K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője.A populáció növekedése mellett a globális felmelegedés is nagy problémát okoz az agrárium számára. „Az elmúlt tíz évben igen szélsőséges időjárás jellemző világszerte, egymást váltják a rendkívül csapadékos, és a hosszú forró periódusok. Így a kutatás-fejlesztés egyre inkább előtérbe kerül, hiszen a fenntartható fejlődés egyik kulcsa, hogy a természetes környezet meglévő erőforrásaira építsünk, és alkalmazkodjunk az éghajlatváltozáshoz, például szárazságtűrő növények nemesítésével” – tette hozzá a szakember.

Szerencsére nem ennyire tragikus a helyzet, de alkalmazkodni tudni kell, például szárazságtűrő növények termesztésével.
 

A természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodás mindig is része volt a Közös Agrárpolitikának, azonban mára ez külön stratégiai irány lett a mezőgazdaság versenyképessége és a kiegyensúlyozott területi fejlődés mellett. A 2014-2020-ra szóló Közös Agrárpolitika egyik legvitatottabb eleme mégis a „zöldítés”, amely a közvetlen kifizetési keretösszeg harminc százalékát teszi ki. „Ahhoz, hogy a gazdák igénybe vehessék ezt a támogatást is, teljesíteniük kell az Unió által előírt kötelezettségeket. Eszerint bizonyos birtokméret felett minimum három különböző növényt kell termeszteni, ami azért okoz nehézséget, mert Magyarországon kisebb gazdaságokra általában egy vagy két növényi kultúra egyidejű termesztése a jellemző. A gazdáknak emellett állandó legelőket kell fenntartaniuk gazdálkodói szinten, valamint egy úgynevezett ökológiai célterületet kell elkülöníteniük, ahol megadott szabályok szerint kell gazdálkodniuk. Utóbbi az, ami leginkább veszélyezteti a hazai agráriumot, hiszen sok termelőnek nagy valószínűséggel ez többletköltséggel vagy akár jövedelem-kieséssel is járhat, de feltehetően a kapott támogatás ezt kompenzálni fogja” – mondta el Tresó.

Az agrárium fenntarthatósága hosszú távú folyamat, amelyhez jól képzett szakemberekre is szükség van. „A K&H Csoport, mint felelősen gondolkodó vállalat ezért hívta életre a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázatot, amelynek célja a leendő agrárszakemberek tanulmányainak és kutatómunkájának anyagi támogatása. Az ösztöndíjpályázat pozitív fogadtatásban részesült az egyetemeken és főiskolákon egyaránt. A számos beérkezett pályamunka alapján a cég úgy látja, hogy a fenntartható agrárium kérdése a fiatal generáció számára is kiemelt fontosságú.
 

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás