Európa legnagyobb kapacitású vetőmag-kutatóbázisát építette fel egy sárospataki cég Mezőtúron
Borsod-Abaúj-Zemplén megyei vállalkozás építette fel Európa legnagyobb kapacitású kukorica és napraforgó vetőmag-kutatóbázisát Mezőtúron. A svájci székhelyű Syngenta vállalat terveit a sárospataki Weinberg ’93 Építő Kft. valósította meg a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Mezőtúron. A beruházás mintegy 1,5 milliárd forintból készült el. A modern technológiával felszerelt kutatóállomás fő profilja a napraforgó- és kukoricanemesítés, valamint ahhoz kapcsolódóan vetőmag előállítása és tesztelése.
A Weinberg kivitelezési vezetője, Bánóczi Zsolt elmondta, hogy számtalan mérnökóra van a zökkenőmentes építkezés mögött. A komplex szemléletmód, a beruházóval való folyamatos kommunikáció, a tervezés és a kivitelezés szoros együttműködése volt a siker záloga - számolt be róla a Boon.hu.
Elmondása szerint a kivitelezés problémamentes volt, kihívást csak a talajviszonyok és az időjárás jelentettek. A laza, teherbírás nélküli talaj tökéletes a növényeknek, azonban az épületekről nem mondható el ugyanez. Az időjárás és főleg a sok csapadék is okozott nehéz napokat az építkezésnél. A Weinberg cégnév magyarul borhegyet jelent. Mint Derczó István ügyvezető igazgató elmondta, egyrészt hagyományőrzési szándékkal választották ezt a nevet az alapítók, hiszen Sárospatak határában a hercegkúti Gombos-hegyet hívják így németül, másrészt pedig a vállalkozás a hegy melletti ingatlan megvásárlásával jött létre. Szívügyük a jó bor is; saját pincéjük van, Derczó István pedig – más társadalmi elfoglaltságai mellett – a Tokaji Borlovagrend felügyelőbizottságának elnöki tisztjét is betölti.
Hirdetés
Kutatás és fejlesztés
Európa legnagyobb kapacitású kukorica és napraforgó vetőmag-kutatóbázisát építette fel a Syngenta Mezőtúron. Mint a mai ünnepélyes átadáson elhangzott: a vállalat mintegy 1,5 milliárd forintot fordított a beruházásra, amelynek révén a modern technológiával felszerelt állomás különféle kukorica- és napraforgófajtákat nemesít az egész európai piacra. A beruházást átadó Nagy István agrárminiszter ünnepi köszöntőjében közölte: ma Magyarország vetőmagágazata csaknem 190 milliárd forint értékű árut állít elő évente, amelynek a fele közvetlen exportra megy. Az elmúlt évek piaci bővülése azt mutatja, hogy van jövője a vetőmagfeldolgozó- és a tárolókapacitás bővítésének.
Gaël Hili, a vállalat európai vetőmag üzletágának igazgatója elmondta:
A magyar klíma kiváló lehetőséget biztosít a szárazsággal szemben toleráns, széles alkalmazkodóképességű és jó agronómiai tulajdonságú hibridek fejlesztésére. Magyarországon már több általunk nemesített hibridet vetnek a köztermesztésben és számos fajtánk regisztrációja várható Franciaországban, Olaszországban, Szerbiában, Ukrajnában és Oroszországban - mondta Varga Róbert, a központ vezetője.
Magyar központ Mezőtúron
2017-től már az ukrán nemesítési program szaporítási munkáit is magyar szakemberek végzik. A mezőtúri állomásról koordinálják a román, szerb, horvát és bolgár szántóföldi teljesítménykísérleteket, és a bázis fontos központja a napraforgó termékfejlesztésnek is. Számos technológiai újítás a magyar fejlesztő csapat eredményeinek köszönhetően vált elérhetővé a napraforgótermesztés számára. A több mint 130 ezer parcellás magyar kísérleti hálózat az egyik legnagyobb Európában. Magyarország mindig is kiemelt helyszíne volt a Syngenta beruházásainak. Nem csak az ország adottságainak és a mezőgazdaság nemzetgazdaságban betöltött szerepe miatt, hanem a magas színvonalú agrárképzés és a rendelkezésre álló kiváló szakemberek miatt is. A világ 90 országában működő vállalatunk az elmúlt években több stratégiai beruházást hajtott végre Magyarországon, melyek közül az egyik legjelentősebb a 3 fázisban – mintegy 13,5 milliárd forintból - elkészült mezőtúri vetőmagüzem. Innen magyar gazdák bevonásával napraforgó és kukorica vetőmagokkal látjuk el szinte egész Európát. A mostani beruházás egy újabb fontos mérföldkő - tette hozzá Gaël Hili.
Herczeg Zsolt, Mezőtúr polgármestere köszöntőjében elmondta, hogy a beruházás még magasabb szintre emeli a Syngenta világszínvonalú kutatásfejlesztését és vetőmag-előállítását. A város vezetője közölte, hogy a vállalat és az önkormányzat között 20 éve jött létre stratégiai partnerség. Büszkék vagyunk arra, hogy a Syngenta, mint a magyar mezőgazdaság egyik legnagyobb befektetője időről-időre fontos fejlesztéseket hajt végre a városunkban. A vállalat Mezőtúr legnagyobb adófizetőjeként és egyik legnagyobb foglalkoztatójaként sportéletünkben is kiemelkedő szerepelt vállal. Támogatásuk több mint 500 fiatal kézilabdázó, vízilabdázó és labdarúgó versenyszerű sportolását segíti - mondta.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés